Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Koźba
Obszar podstawy programowej:
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Uczę się poruszać po drodze.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych;
rozpoznaje znak Sygnały świetlne, wie do czego służy, potrafi omówić jego kolorystykę.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków i często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;
orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych), zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dopełnianiu tematycznej gazetki ściennej, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych,
porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek);
znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą, grupowanie plansz znaków drogowych w zbiory tożsame, dwuelementowe);
rozwijanie spostrzegawczości i płynności ruchu celowego;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni (posługiwanie się mozaiką).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Dzieci oglądają
rozwieszone w sali plansze przedstawiające wybrane znaki drogowe. Nauczyciel (N) przedstawia dzieciom prezentację multimedialną Wybrane znaki drogowe (załącznik nr 9). Następnie zachęca do rozmowy na
temat znaków
i widniejących na nich symboli. Nakierowuje rozmowę na zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną.
I. Zajęcia poranne
2. Kolorowe światła:
zabawa słowno-ruchowa podczas rytmizacji słów związanych z wybranymi znakami drogowymi.
Wybrane słowa
dziecięcych wypowiedzi stanowią podstawę dla rytmizacji np. kolory
świateł, osoby, pojazdy wymieniane przez dzieci.
Dzieci oddają rytm poprzez klaskanie, podskoki, tupanie.
1. Znasz te znaki?:
rozwijanie spostrzegawczości podczas oglądania plansz z wybranymi znakami drogowymi, wyszukiwanie znaków wśród plansz wyeksponowanych w sali, określanie ich kształtów, kolorów i symboliki.
Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola, sylwety znaków drogowych).
Dzieci układają omówione plansze w szeregu ·na podłodze.
2. Kto znajdzie?:
wyodrębnianie sygnalizatora świetlnego.
N zachęca dzieci do oglądania uszeregowanych plansz i wybrania spośród nich tych, które obrazują sygnalizatory świetlne.
3. Sygnalizator:
oglądanie i omawianie zagadek multimedialnych inspirowanych znakiem Sygnały świetlne.
N zaprasza dzieci do interaktywnej zabawy (załącznik nr 6). Dzieci utrwalają swoją wiedzę rozwiązując zagadki.
4. Rób to, co ja:
zabawa do opowieści ruchowej (z wykorzystaniem tamburyna i bębenka).
Zaproszenie do wspólnej zabawy przy opowieści ruchowej (załącznik nr 5).
Dzieci próbują naśladować ruchy N, poruszać się w rytmie wyznaczanym przez instrumenty.
II. Zajęcia dydaktyczne
5. Sygnalizator:
indywidualna zabawa plastyczna.
Wypełnianie konturu farbą oraz naklejanie
elementów adekwatnych do
prezentowanego wzoru.
Wycięta ze sztywnego kartonu sylweta - kontur sygnalizatora (dla każdego dziecka), wycięte z kolorowego papieru koła w trzech kolorach świateł sygnalizatora (załącznik nr 1a, 1b).
III. Zajęcia popołudniowe
1. Kto znajdzie?:
wyodrębnianie koła z elementów mozaiki geometrycznej.
Mozaika geometryczna (załącznik nr 2), interaktywna mozaika
geometryczna (załącznik nr 7).
Zachęcanie dzieci do odnajdywania
i wskazywania koła pośród
innych figur
geometrycznych.
2. Znaki drogowe:
zabawy indywidualne dzieci zgodne z zainteresowaniami.
Możliwość wykorzystania załącznika nr 4 i 8.
3. Samochody i światła:
zabawa ruchowa na powietrzu oparta na sygnałach wzrokowo-słuchowych.
Zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zabawie na powietrzu (zwrócenie uwagi na aspekt bezpiecznej zabawy). Dzieci otrzymują od N plakietki z rysunkiem samochodu (załącznik nr 3) i małe koła lub obręcze jako rekwizyt imitujący kierownicę.
N dysponuje trzema dużymi kołami w kolorach świateł sygnalizatora oraz gwizdkiem używanym podczas zmiany „światła”.
Wskazanie czerwonego koła „światła” – dzieci stoją; żółtego – rozglądają się; zielonego - chodzą.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana;
zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
plansze znaków kodeksu drogowego, karton, farba czarna/brązowa/szara (do kolorowania sygnalizatora), patyczki higieniczne, kolorowy papier, klej, obręcze gimnastyczne, krążki - światła w trzech kolorach, gwizdek, mozaika geometryczna, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Sygnalizator - szablony do pracy plastycznej;
2. Kto znajdzie? - mozaika do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
3. Samochody i światła - plakietki do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
4. Samochody – szablony do wydrukowania na kolorowym papierze lub do wykorzystania jako kolorowanka;
5. Na spacerze - opowieść ruchowa, autor: Anna Koźba;
6. Sygnalizator - gra multimedialna;
7. Mozaika - gra multimedialna;
8. Znak drogowy - Dzieci- kolorowanka multimedialna;
9. Wybrane znaki drogowe - prezentacja multimedialna.