• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Piszczek Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Piszczek Obszar podstawy programowej:"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Piszczek

Obszar podstawy programowej:

9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.

Grupa wiekowa 4-latki

Obszar/blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Obrazy nie tylko pędzlem malowane.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor), próbuje je przeliczać;

 posługuje się gestem, ruchem, rekwizytem w zabawach parateatralnych;

 organizuje pole spostrzeżeniowe;

 odwzorowuje układ chmur na ilustracji;

 słucha recytowanego przez nauczyciela wiersza;

 tworzy swobodne improwizacje ruchowe do muzyki.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego, ćwiczenia oddechowe);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie chmur zgodnie z podaną cechą;

 kształtowanie sprawności ruchowej poprzez uczestnictwo w zabawach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, rekwizytem;

 rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni.

(2)

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

W różnych miejscach w sali znajdują się zawieszone na nitkach chmury wykonane z kartonu w różnych kształtach oraz kolorach Nauczyciel (N) zachęca dzieci, aby każde znalazło jedną chmurę dla siebie i stanęło blisko niej.

I. Zajęcia poranne

2. Wiatr i chmurki:

ćwiczenia oddechowe.

N pyta dzieci, w jaki sposób chmury poruszają się po niebie. Zwraca uwagę na rolę wiatru.

Zachęca dzieci do ćwiczeń oddechowych

polegających na naśladowaniu wiatru - dmuchaniu z różnym natężeniem (słaby wietrzyk, mocny wiatr, wichura). Dzieci dmuchają na „chmury” zawieszone na nitkach starając się wprawić je w ruch.

Obserwują zależności między siłą dmuchania, a sposobem poruszania się sylwet.

(3)

3. Tańczące chmury:

zabawa ruchowa przy podkładzie muzycznym - utwór A. Vivaldiego Cztery pory roku – Wiosna.

N zachęca dzieci do zabawy w „taniec chmur”.

Każde dziecko otrzymuje chmurę, którą wybrało i tańczy z nią. Podczas przerwy w muzyce

„chmurki łączą się w duże chmury” - dzieci stają blisko siebie (na liczbę dzieci stojących w grupie wskazuje kartonik z kropkami pokazany przez N - załącznik nr 2). Zabawę można powtórzyć kilkakrotnie.

1. Płyną obłoki po błękitnym niebie:

recytacja wiersza. Rozmowy kierowana dotycząca treści utworu z wykorzystaniem pytań:

 Jakie były chmury?;

 Jak się poruszały?;

 Co zwiastowały?

Zachęcenie dzieci, aby spojrzały na płynące niebem chmury. W trakcie obserwacji N recytuje wiersz (załącznik nr 1), następnie rozmawia na temat jego treści z dziećmi.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Chmury malują obrazy:

zaproszenie dzieci na zwiedzanie wystawy fotograficznej przy podkładzie muzycznym, np. J.S. Bacha Suita nr 3 G- dur, BMW 1068.

N zaprasza dzieci na wystawę. Wspólnie z dziećmi ustala, jak należy zachować się podczas zwiedzania wystawy. W wybranym miejscu w przedszkolu rozwieszone są zdjęcia chmur (załącznik nr 3), w tle rozbrzmiewa

muzyka. Dzieci

przyglądają się różnorodnym kształtom utworzonym przez chmury. Gdy muzyka cichnie, wracają do sali i siadają na dywanie.

Dzielą się z N swoimi wrażeniami z wystawy.

N zadaje pomocnicze pytania:

 Co przedstawiały zdjęcia?;

 Czym różniły się między sobą?;

(4)

 W jaki sposób można jeszcze uwiecznić obrazy, które tworzą chmury?;

 Jak nazywa się osoba, która maluje obrazy?

3. Taniec chmur:

improwizacje ruchowe przy muzyce, np. J. S. Bach Suita nr 3 G- dur, BMW 1068.

N zachęca dzieci, aby stworzyły własny układ taneczny z apaszką inspirowany słuchaną muzyką. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, płynnymi ruchami wprawiają apaszki w ruch.

4. Mój pierwszy wernisaż:

zabawa plastyczna. Rysowanie patykiem na podkładzie farby klejowej w błękitnym kolorze. Wysypywanie obrazów kaszą manną i kolorowym piaskiem. Po wyschnięciu zorganizowanie wystawy obrazów młodych artystów – plastyków. Zaproszenie innych dzieci na wernisaż.

Na stolikach

przygotowane są kartki, rozrobiona farba klejowa, szerokie pędzle, patyki, materiały sypkie (np. kasza manna, kolorowy piasek). Dzieci zamalowują tło pasami farby (malowanie szerokim pędzlem od lewej do prawej strony kartki z użyciem różnych odcieni niebieskiego koloru). Następnie za pomocą patyka tworzą własną kompozycję, którą zasypują wybranym przez siebie sypkim materiałem.

Po wyschnięciu prac N organizuje wernisaż, na który zaprasza dzieci z innych grup.

(5)

1. Ile widzisz chmur?:

układanie obrazków z chmurek według wzoru.

Przeliczanie chmur. Zwrócenie uwagi na fakt, iż niezależnie od ułożenia chmur, jest ich w ramce ciągle tyle samo.

N zachęca dzieci do zabawy w układanie

„chmurowych” obrazków.

Każdy uczestnik zabawy otrzymuje ramkę i sylwety chmur w takiej samej

liczbie oraz

o identycznych kształtach i kolorach. N układa z chmur obraz (wzór – załącznik nr 4). Zadaniem dzieci jest odwzorować jego pracę. Dzieci losują kartoniki z oczkami i dobierają tyle chmur, ile wskazał kartonik. Komu pierwszemu uda się ułożyć obrazek, ten układa następny wzór dla pozostałych dzieci. N tak prowadzi zabawę, aby każdy uczestnik mógł osiągnąć sukces.

2. Balonowe chmurki:

zabawy na powietrzu z wykorzystaniem chusty KLANZA.

Podrzucanie

nadmuchanych balonów na chuście.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Tylko nie bądź pochmurny, jeżeli przegrasz:

zabawy indywidualne dla dzieci zainteresowanych tematyką zajęć z użyciem multimediów.

Do wykorzystania załączniki nr 5, 6, 7, 8.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca zbiorowa, jednolita, indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita.

(6)

Środki dydaktyczne:

sylwety chmur o różnych kształtach i kolorach zawieszone na nitkach, masa mocująca do przyklejenia zdjęć na wystawie, ramka do powiększenia na formacie A3 do układania chmur według wzoru, sylwety chmur do układania w ramce (tyle identycznych kompletów, ilu uczestników w zabawie), chusta KLANZA, nadmuchane balony powiązane w chmurki i pojedyncze (do zabaw w podrzucanie i łapanie), błękitne apaszki (tyle, ile dzieci w grupie), podkład muzyczny: A. Vivaldi Cztery pory roku – Wiosna, podkład muzyczny: J. S. Bach Suita nr 3 G- dur, BMW 1068, sztywne kartki z bloku technicznego dla każdego dziecka, farba klejowa, pędzle, patyczki do rysowania, kasza manna, kolorowy piasek oraz komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne wyszczególnione poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst wiersza Płyną obłoki po błękitnym niebie, autor: Anna Piszczek;

2. Kartoniki z oczkami jak na kostce do gry (1-4);

3. Chmury - zdjęcia do wydrukowania i zorganizowania wystawy;

4. Wzór ramki i chmur do układania obrazów;

5. Puzzle multimedialne: Chmura;

6. Chmurkowe obrazki – multimedialna gra sudoku;

7. Obłoczki małe i duże – ustaw chmury od największej do najmniejszej;

8. Kolorowanka multimedialna: Chmurki.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obserwacji chmur na niebie i do wypowiadania się na temat ich kształtu, koloru, wielkości.. Prowadzi rozmowy z dziećmi na temat

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.