Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
1. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Projektujemy i budujemy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwija sprawność manualną poprzez tworzenie budowli z klocków, kolorowanie, nawlekanie;
wypowiada się na temat klocków – ich kolorów, kształtów, faktur;
projektuje naszyjnik według własnego pomysłu.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt, barwa, wielkość) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych;
wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z gotowych elementów drewnianych; ma poczucie sprawstwa, odczuwa radość z wykonanej pracy;
poszerza zakres swojej wiedzy o świecie technicznym, rozwija umiejętność prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do nauki pisania i czytania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki) i wrażliwości przestrzennej oraz wzrokowej;
budzenie zainteresowań technicznych poprzez uczestnictwo w zabawach konstrukcyjnych;
rozróżnianie strony prawej i lewej;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali znajdują się kosze wiklinowe z klockami o różnej fakturze, kształtach i kolorach.
Nauczyciel (N) w odpowiednim czasie przenosi kosze w miejsce widoczne dla dzieci zachęcając je do odkrycia ich zawartości.
I. Zajęcia poranne
2. Perełki:
zabawa orientacyjno - porządkowa.
Materiały: bębenek dla N, cztery obręcze w różnych kolorach, scenariusz zabawy (załącznik nr 1), wzór emblematu perełki (załącznik nr 2).
Uwaga:
w części dydaktycznej zajęć dzieci zbudują pałace z klocków,
zabawa jest
wprowadzeniem do wypowiedzi na temat:
Jakie skarby znajdują się w pałacu?
1. Zgaduj – zgadula:
zagadka o klockach.
Tekst zagadki na temat klocków:
Drewniany, plastikowy, Kolorowy, kwadratowy, Do budowy już gotowy. II. Zajęcia
dydaktyczne
2. Co kryje kosz?:
zachęcanie dzieci do podejścia do koszy.
Oglądanie, nazywanie, dotykanie zgromadzonych klocków, próby opisu ich cech zewnętrznych.
Materiały: kosze, klocki o różnych kształtach, koraliki do nawlekania,
przedmioty
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
przypominające perły.
Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają, oglądają dotykają, zadają pytania.
3. Budujemy pałac:
zabawa manipulacyjno-konstrukcyjna z wykorzystaniem klocków. Podczas zabawy klockami N nawiązuje z dziećmi rozmowę zachęcając do wypowiedzi rozwijającej wyobraźnię: Jakie skarby znajdują się w pałacu?. Wprowadza nazwę „perła”, może pokazać (jeśli dysponuje) biżuterię wykonaną z pereł lub zdjęcie, opowiada dzieciom, skąd biorą się perły.
Materiał: klocki dla każdego dziecka, okazy naturalne pereł lub zdjęcia.
4. Kolorowy pałac:
wspólne śpiewanie piosenki.
Materiały: tekst piosenki (załącznik nr 4), podkład muzyczny (załącznik nr 5).
N wykonuje piosenkę, chętne dzieci próbują dołączyć do śpiewu.
1. Perły:
zabawy indywidualne przy stolikach lub na dywanie, np. nawlekanie gotowych elementów (sznury pereł), budowanie pałaców z klocków, kolorowanie ilustracji, gry multimedialne.
Materiały: klocki drewniane, kolorowe
„nawlekanki”,
załączniki nr 3, 5, 6, 7.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Poszukajmy pereł w ogrodzie:
zabawy na powietrzu z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, zagadki.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kosze, klocki drewniane lub plastikowe o różnorodnych kształtach, bębenek, okazy naturalne biżuterii z pereł lub zdjęcia, obręcze w czterech kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Opis zabawy orientacyjno-porządkowej: Perełki;
2. Perły - emblematy do wydrukowania;
3. Tekst i zapis nutowy piosenki Anny Hendżak Kolorowy pałac;
4. Sznur pereł – kolorowanka;
5. Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki: Kolorowy pałac;
6. Kolorowanka multimedialna Podwodny świat – perełka;
7. Kolorowanka multimedialna Naszyjnik z korali;
8. Puzzle multimedialne: Kwadracik.