• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Koźba Obszar podstawy programowej:"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Koźba

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Uczę się poruszać po drodze.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 rozpoznaje znak Sygnały świetlne A-29, różnicuje sylwetę sygnalizatora;

 potrafi omówić kolorystykę i symbolikę znaku Sygnały świetlne;

 klasyfikuje wybrane figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt) wg podanej cechy jakościowej (kształt) oraz przelicza je w zakresie indywidualnych możliwości;

 potrafi skonstruować przestrzenny „sygnalizator” wg instrukcji nauczyciela;

 uczestniczy w zabawach ruchowych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;

 słucha np. opowiadań, baśni; rozmawia na ich temat; interesuje się książkami;

 orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami.

(2)

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych), zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dopełnianiu tematycznej gazetki ściennej, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób;

 rozwój mowy (samodzielne formułowanie wypowiedzi ustnej, wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego);

 doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi na tekście czytanym przez nauczyciela oraz rozwijanie pamięci słuchowej dotyczącej treści wysłuchanego tekstu;

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (znak, rysunek);

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie figur geometrycznych zgodnie z podaną cechą; grupowanie plansz znaków drogowych w zbiory tożsame dwuelementowe);

 rozwijanie spostrzegawczości;

 utrwalanie nazw figur geometrycznych: koła, trójkąta i kwadratu;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,

zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do rozmowy na temat zgromadzonych w sali plansz znaków drogowych, ich kształtów i widniejących na nich symboli.

I. Zajęcia poranne

2. Ciepło - zimno:

zabawa orientacyjno-porządkowa.

N zaprasza dzieci do poszukiwania ukrytego znaku Sygnały świetlne.

Kieruje poszukiwaniami stosując umowne sygnały słowne: Ciepło! - gdy

(3)

dziecko zbliża się do ukrytego znaku;, zaś Zimno! - gdy się oddala.

Gdy któreś z dzieci odnajdzie znak, pozostali uczestnicy zabawy nagradzają go brawami.

Następnie dzieci zapoznają się z działaniem sygnalizatora (załącznik nr 5).

3. Ulica:

kształtowanie umiejętności poprawnego używania form gramatyczno-składniowych.

N zachęca dzieci do rozmowy na temat doświadczeń dotyczących ich drogi do przedszkola.

Dzieci wymieniają znane z własnych obserwacji elementy drogi; każdy z użytych wyrazów odmieniają w liczbie pojedynczej i mnogiej.

N wspiera zabawę podpowiadając

np. chodnik: jeden - chodnik, dwa - chodniki, pięć -chodników.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Znaki drogowe:

kształty znaków drogowych – zabawa w rozpoznawanie kształtów.

Przypomnienie kształtów znaków drogowych (można wykorzystać kodeks drogowy, plansze oraz inne materiały z zasobów przedszkola).

Grupowanie i tworzenie zbiorów wg jednej cechy – kształtu. Przeliczanie elementów zbiorów: kół, kwadratów, trójkątów (materiały: klocki Figury geometryczne znajdujące

się w zasobach

przedszkola). Można również wykorzystać grę

(4)

w wersji multimedialnej (załącznik nr 6).

2. Sygnalizator:

forma przestrzenna; indywidualna zabawa plastyczno-techniczna.

Dzieci tworzą papierowy sygnalizator z pudełka

w kształcie

prostopadłościanu (dla każdego dziecka), wyciętego z kolorowego papieru oraz kół w trzech kolorach świateł sygnalizatora.

 Zachęcanie do precyzji podczas pracy z farbą poprzez zamalowywanie pudełka z każdej ze stron.

 Uwrażliwianie dzieci na estetykę pracy z klejem podczas naklejania kół.

 Wdrażanie do

umiejętności działania wg instrukcji.

 Utrwalanie wyglądu sygnalizatora, kolejności występujących na nim świateł (załącznik nr 6).

1. Czy mogę się tym pobawić?:

zabawy indywidualne zgodne z zainteresowaniami i wyborem dokonanym przez każde dziecko.

Zabawy stolikowe w oparciu o materiał do gry memo (załącznik nr 1), puzzle – składanie koła, kwadratu, trójkąta (do wyboru przez dziecko, załączniki nr 2, 3, 4) bądź w wersji multimedialnej (załącznik nr 8), kolorowanka

multimedialna (załącznik nr 7).

III. Zajęcia popołudniowe

2. Samochody i światła:

zabawa ruchowa na powietrzu oparta na sygnałach wzrokowo-słuchowych.

Zachęcanie dzieci do aktywnego udziału w zabawie na powietrzu (zwrócenie uwagi na aspekt bezpiecznej

(5)

zabawy). Dzieci otrzymują od N małe obręcze imitujące kierownicę.

N dysponuje trzema dużymi kołami w kolorach świateł sygnalizatora oraz gwizdkiem używanym podczas zmiany „światła”.

Wskazanie czerwonego koła - dzieci stoją; żółtego - rozglądają się; zielonego – biegają (jadą samochodami).

3. Jesteśmy figurami!:

zabawa ruchowa inspirowana metodą Dobrego Startu.

Chętne dzieci

wykorzystują własne ciało do tworzenia figur:

np. „malują” zataczając koła głową, ramionami, nogami.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita i zróżnicowana;

zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

plansze znaków kodeksu drogowego, znak Sygnały świetlne, pudełka (prostopadłościany), farba czarna/brązowa/szara (do kolorowania sygnalizatora), kolorowy papier (żółty, czerwony, zielony), pędzle, plastelina, klej, patyczek, obręcze gimnastyczne, krążki - światła w trzech kolorach, tamburyn, bębenek, gwizdek, mozaika geometryczna, np. Dienesa, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki

(6)

dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Figurowe Memo – gra w wersji kolorowej do wydrukowania przez nauczyciela;

2. Koło – puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

3. Kwadrat – puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

4. Trójkąt – puzzle - materiał do wydrukowania i rozcięcia przez nauczyciela;

5. Sygnalizatory - prezentacja multimedialna;

6. Mozaika - gra multimedialna;

7. Sygnalizator - kolorowanka multimedialna;

8. Znak drogowy: Przejście dla pieszych - puzzle multimedialne.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

W różnych miejscach w sali znajdują się zawieszone na nitkach chmury wykonane z kartonu w różnych kształtach oraz kolorach Nauczyciel (N) zachęca dzieci, aby

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obserwacji chmur na niebie i do wypowiadania się na temat ich kształtu, koloru, wielkości.. Prowadzi rozmowy z dziećmi na temat

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: