Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie bawię się z innymi Temat: Przyjęcie urodzinowe.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie, co znaczy dzień urodzin i w jaki sposób go celebrować;
wypowiada się samorzutnie, potrafi złożyć życzenia, przygotować oraz wręczyć prezent;
klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. przeznaczeniem użytkowania);
klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami, przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami);
współpracuje w zabawach ruchowych ze śpiewem i tańcem;
dekoruje stół urodzinowy wg własnego pomysłu z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów, układa plastikowo - papierową zastawę zgodnie z zasadami savoir vivre;
posługuje się gestem, ruchem, rekwizytem w zabawach parateatralnych;
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, zajęciach ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
współpracuje w tworzeniu dekoracji stołu;
uczestniczy w zajęciach i zabawach ruchowych;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem oraz ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. przedmioty związane z przyjęciem urodzinowym);
łączy obraz ze śpiewem;
stara się rozumieć emocje innych, przestrzegać zasad zachowania w grupie rówieśniczej;
formułuje różne formy wypowiedzi (np. składanie życzeń) w zależności od sytuacji lub rozmówcy;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dekorowaniu stołu, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
kulturalne zachowanie się w trakcie spożywania posiłków;
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);
udział w zabawach integracyjnych;
klasyfikowanie obiektów ze względu na podane cechy;
rozwijanie wrażliwości przestrzennej (nakrywanie i sprzątanie ze stołu);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozwijanie wrażliwości przestrzennej (dekorowanie stołu);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali znajdują się produkty spożywcze związane
z przyjęciem
urodzinowym np. ciastka, owoce, soki owocowe przyniesione wcześniej przez rodziców.
I. Zajęcia poranne
2. Urodziny Misia Mądrali:
ćwiczenia poranne metodą opowieści ruchowej.
Materiał: podkład muzyczny oraz tekst opowieści ruchowej – załączniki nr 1 i 5.
1. Urodzinowy stół:
zachęcanie dzieci do oglądania oraz nazywania zgromadzonych przedmiotów związanych z przyjęciem urodzinowym i podejmowania prób opisu cech zewnętrznych na podstawie doświadczeń wielozmysłowych. Zajęcia można przeprowadzić w dniu urodzin jednego z dzieci lub zorganizować święto, np. urodziny misia.
Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty i inne elementy dekoracji stołu oraz sali.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Urodzinowe laurki:
wykonywanie laurek wg pomysłów dzieci z wykorzystaniem wybranych technik
Materiał: kartki (format A5), kredki, brokat, bibuła, cekiny, papier
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
plastycznych. kolorowy, skrawki tkanin,
wzór kartki urodzinowej – załącznik nr 2.
3. Przyjęcie urodzinowe:
przygotowanie i dekoracja stołów;
przeliczanie oraz dzielenie ciastek lub/i owoców (np. po 5 dla każdego dziecka) – nakładanie ich na talerze, nalewanie soków;
wspólne odśpiewanie piosenki Toast;
wręczanie laurek, składanie życzeń;
degustacja smakołyków
przygotowanych przez rodziców;
tańce do muzyki wybranej przez dzieci;
wspólne sprzątanie po zakończeniu zabawy.
Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, wazony, kwiaty, elementy dekoracyjne, patera z cukierkami, ciastka, owoce, soki, stożkowe czapeczki, nagrania z utworami muzycznymi, tekst piosenki Toast - załącznik nr 3, podkład muzyczny do piosenki - załącznik nr 6, plansza z rysunkiem do treści piosenki - załącznik nr 4.
1. Przyjęcie w ogrodzie:
zabawy na powietrzu zgodnie z pomysłami dzieci.
Aktywność własna dzieci.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Urodzinowe zabawy multimedialne:
puzzle i kolorowanka - propozycje dla dzieci zainteresowanych tematyką zajęć.
Załączniki nr 7 i 8.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku.
Słowne: rozmowy, objaśnienia, sposoby społecznego porozumiewania się.
Percepcyjne: obserwacja, pokaz, przykład.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty, elementy dekoracji stołu i sali, ciastka, owoce i soki (wcześniej przyniesione przez rodziców), kartki formatu A5, różnego rodzaju materiały plastyczne do ozdabiania kartek z życzeniami: kredki, brokat, bibuła, cekiny, papier kolorowy, skrawki tkanin, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami muzycznymi, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst opowieści ruchowej – Urodziny Misia Mądrali;
2. Urodzinowa laurka – wzór kartki urodzinowej do wydrukowania;
3. Tekst i zapis nutowy piosenki pt. Toast, autor: Anna Hendżak;
4. Urodzinowy toast - plansza;
5. Plik muzyczny – podkład do opowieści ruchowej;
6. Plik muzyczny – podkład do piosenki pt. Toast;
7. Puzzle multimedialne Urodzinowy bukiet;
8. Kolorowanka multimedialna Urodzinowe czapeczki.