Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
1. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Projektujemy i budujemy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
projektuje przestrzeń z pomocą gotowych elementów (klocków, figurek, itp.);
tworzy makietę miasta/wsi;
współpracuje w zabawach;
wykorzystuje dostępne przedmioty jako rekwizyty;
układa oraz przelicza obiekty (litery, klocki), porównuje liczbę elementów zbiorów.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
obdarza uwagą dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. klockami);
potrafi wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt, barwa, wielkość) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
tworzy kompozycje z różnych materiałów (projektuje makiety z klocków, materacy, gotowych elementów), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;
poszerza zakres swojej wiedzy o świecie technicznym, rozwija umiejętność prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
jest sprawne fizycznie, lub jest sprawne w miarę swoich możliwości; jeśli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo, ostrożnie przechodzi po wyznaczonych elementach z zachowaniem równowagi, prawidłowego czworakowania, przeskakiwania;
wykazuje zainteresowanie architekturą;
rozróżnia stronę lewą oraz prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do nauki pisania oraz czytania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dekorowaniu stołu, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego);
wyrażanie siebie poprzez działalność artystyczną;
rozwój wrażliwości przestrzennej, wzrokowej;
wykorzystywanie różnych materiałów i technik do tworzenia dzieł według własnego pomysłu (projektowanie, budowanie, układanie, tworzenie makiet);
przeliczanie, ustawianie obiektów, posługiwanie się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni np. „za”, „obok”, „na górze”, „nad”, „pod”,
„z tyłu”, „z przodu”;
wielozmysłowe oraz czynnościowe poznanie brył (walec, sześcian, prostopadłościan), projektowanie „materacowego miasteczka”;
kształtowanie sprawności fizycznej;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek);
współpraca z rówieśnikami w zabawach ruchowych.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji I. Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań
W wybranym miejscu sali
znajdują się
w drewnianych
skrzynkach gotowe zestawy makiet miasta i wsi lub w pudełkach posegregowane: klocki dostępne w przedszkolu, figurki ludzi, zwierząt, znaki drogowe, pojazdy, plansza ulicy itp.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Już czytam!:
poznawanie przez dzieci wyglądu i zapisu graficznego wyrazu „klocki” oraz przeliczanie występujących w nim liter. Podpisywanie klocków wyrazem odnalezionym wśród innych.
Uwaga:
każde chętne dziecko może także ułożyć napis
„klocki” z liter alfabetu ruchomego. Następnie samodzielnie odwzorowuje po śladzie, np. palcem lub kredką poszczególne litery. Na koniec przelicza litery i „podpisuje”
odpowiednią cyfrą.
Materiały: ołówki, zestaw ruchomego alfabetu dostępnego w przedszkolu, wyraz do czytania globalnego „klocki”.
1.Kryształek poznaje świat:
zabawa metodą opowieści ruchowej.
Materiały: treść opowieści ruchowej (załącznik nr 1), podkład muzyczny do opowieści (załącznik nr 5), emblemat kryształka dla każdego dziecka (załącznik nr 2 i/lub 3).
2. Moje wymarzone miejsce na ziemi:
zabawa konstrukcyjna - zachęcanie dzieci do tworzenia makiet miasta/wsi, z gotowych elementów lub z klocków i zabawek dostępnych w przedszkolu z zachowaniem zasad zgodnej zabawy.
Materiały: klocki dostępne w przedszkolu, figurki, elementy makiety miasta/wsi.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Kryształek jest sprawny ruchowo:
zabawy ruchowe. Tor przeszkód może składać się z różnych elementów, ułożonych w dowolny sposób przez dzieci wraz z nauczycielem (N).
Materiały: zestaw materacy o różnych kształtach, drewniane ławki, drabinki.
Przed rozpoczęciem zajęć N zachęca dzieci do zaprojektowania toru przeszkód z dostępnych elementów.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Poznaj Kryształka:
zabawy indywidualne dla dzieci zainteresowanych tematem zajęć lub/i o specjalnych potrzebach edukacyjnych z wykorzystaniem kolorowanek i puzzli
Materiały: kolorowanka w wersji stolikowej (załącznik nr 4) lub multimedia (załączniki nr 6, 7, 8).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, pokaz, społecznego porozumienia.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
gotowe zestawy – elementy makiety wsi lub/i miasta, klocki dostępne w przedszkolu (o różnej wielkości, kształtach, kolorach), figurki ludzi, zwierząt, znaki drogowe, pojazdy, plansza ulicy itp., zestaw ruchomego alfabetu dostępnego w przedszkolu, zestaw elementów drewnianych i kolorowych materacy o różnych bryłach (np. walec, sześcian, prostopadłościan) do ułożenia toru przeszkód, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Treść opowieści ruchowej: Kryształek poznaje świat;
2. Wzory emblematu: Kryształki;
3. Czarodziejski kryształ - sylwety do wydrukowania;
4. Domek z werandą –kolorowanka;
5. Plik muzyczny – podkład do opowieści ruchowej Kryształek poznaje świat;
6. Puzzle multimedialne: Kryształ;
7. Kolorowanka multimedialna: Magiczny kryształ;
8. Kolorowanka multimedialna: Domek Kryształka.