Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
1. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Projektujemy i budujemy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozwija sprawność manualną poprzez tworzenie budowli z klocków i kolorowanie;
wypowiada się na temat klocków – ich kolorów, kształtów, wielkości;
rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, uczy się logicznego myślenia, ćwiczy koncentrację uwagi;
włącza się w pracę zespołową.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt, barwa, wielkość) w postaci prostych kompozycji oraz form konstrukcyjnych;
wznosi konstrukcje z klocków, ma poczucie sprawstwa, odczuwa radość z wykonanej pracy;
poszerza zakres swojej wiedzy o świecie technicznym, rozwija umiejętność prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni;
jest sprawne fizycznie, ostrożnie przechodzi po wyznaczonych elementach z zachowaniem równowagi;
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do nauki pisania i czytania;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, rozwój wrażliwości przestrzennej i wzrokowej);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwój twórczego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej;
budzenie zainteresowań technicznych poprzez uczestnictwo w zabawach konstrukcyjnych;
orientacja w schemacie własnego ciała i przestrzeni;
posługiwanie się w zabawie, gestem, ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W różnych miejscach sali znajdują się porozkładane klocki o różnorodnych kształtach, wielkości, kolorach.
2. Znajdź brylant:
zabawa orientacyjno-porządkowa.
Materiały: tamburyno dla nauczyciela (N), scenariusz zabawy (załącznik nr 1), wzór emblematów - brylanty (załącznik nr 2).
I. Zajęcia poranne
3. Kolorowe klocki:
segregowanie klocków według wielkości, kształtów, kolorów, materiału, z którego zostały wykonane; umieszczenie ich w odpowiednich koszach; oglądanie, nazywanie, dotykanie zgromadzonych klocków oraz próby opisu ich cech zewnętrznych.
Materiały: wiklinowe
kosze, klocki
drewniane, plastikowe, a także wykonane z innych materiałów o różnych kształtach, wielkości, kolorach.
N zachęca dzieci do tworzenia zbiorów klocków według określonych cech.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Co kryje w sobie tajemniczy zamek?:
oglądanie fotografii oraz plansz przedstawiających domy, mosty, zamki i inne budowle (o różnorodnej konstrukcji architektonicznej). Dzieci wypowiadają się swobodnie, nazywają oglądane budowle, zadają pytania. Rozmowę można ukierunkować w taki sposób, aby zwrócić uwagę dzieci na zamki oraz nawiązać do
Materiały: plansze, fotografie ilustracje przedstawiające domy, mosty, zamki.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
„skarbów”, które mogą znajdować się w zamkach, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kamienie szlachetne.
2. Jesteśmy budowniczymi zamków:
zabawa manipulacyjno-konstrukcyjna z wykorzystaniem różnego rodzaju klocków z zachowaniem zasad zgodnej zabawy. Po zbudowaniu zamków chętne dzieci dobudowują wspólnie lub z pomocą N mosty, które połączą zamki. Dzieci próbują współpracować. W czasie pracy dzieci wypowiadają się na temat skarbów, które mogą znajdować się w zamkach.
N wprowadza nazwę „diament” oraz
„brylant” (diament oszlifowany). Jeśli jest taka możliwość pokazuje dzieciom, np. na zdjęciach, czy też ilustracjach wygląd tego kamienia szlachetnego.
Materiały: klocki, fotografie
przedstawiające brylanty i diamenty.
3. Mostek:
zabawa ruchowa – orientacja w schemacie własnego ciała.
Materiały: treść rymowanki
i scenariusz zabawy (załącznik nr 3).
1. Drewniany most w naszym ogródku:
zabawy ruchowe z elementem równowagi na powietrzu z wykorzystaniem drewnianych półkul.
Materiały: drewniane półkule lub inne elementy, po których
dzieci mogą
przechodzić jak po mostku, np. skakanka, sznurek.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Tajemnicze kamienie szlachetne:
zabawy indywidualne z wykorzystaniem kolorowanki lub gier multimedialnych dla dzieci szczególnie zainteresowanych tematyką zajęć.
Materiały: załączniki nr 4, 5, 6, 7, 8.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Słowne: objaśnienia, instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, uprzystępniania sztuki.
Formy: praca grupowa, praca indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
wiklinowe kosze z klockami dostępnymi w przedszkolu i/lub zestaw klocków drewnianych, plansze, fotografie lub ilustracje przedstawiające domy, mosty, zamki o różnorodnej konstrukcji architektonicznej, fotografie przedstawiające brylanty, drewniane półkule, skakanka, sznurek, tamburyno, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Scenariusz zabawy orientacyjno-porządkowej: Znajdź swój diament;
2. Brylanty - emblematy do wydrukowania;
3. Tekst rymowanki i scenariusz zabawy ruchowej: Mostek;
4. Tajemniczy brylant - materiał do wydrukowania;
5. Puzzle multimedialne: Brylant;
6. Gra multimedialna typu memo: Klejnoty;
7. Kolorowanka multimedialna: Most;
8. Kolorowanka multimedialna: Magiczny brylant.