• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak

Obszar podstawy programowej:

1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie bawię się z innymi Temat: Przyjęcie urodzinowe.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 wie co znaczy dzień urodzin (swoich oraz innych) i w jaki sposób go celebrować;

 szacuje „na oko” objętości płynów za pomocą określeń: dużo, mało, równo, mniej, więcej oraz nalewa zgodnie z indywidualnymi możliwościami;

 dekoruje stół urodzinowy wg własnego pomysłu dzieci z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów, układanie plastikowo - papierowej zastawy zgodnie z zasadami savoir-vivre;

 posługuje się gestem, ruchem, rekwizytem w zabawach parateatralnych;

 uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, zajęciach ruchowych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 współpracuje w tworzeniu dekoracji stołu;

 uczestniczy w zajęciach i zabawach ruchowych;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem oraz ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. przedmioty związane z przyjęciem urodzinowym);

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach oraz muzykowaniu;

 mierzy objętość płynów za pomocą miarki – kubka, metodą „na oko”;

 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i znaleźć różnice przedstawione na ilustracjach;

 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w dekorowaniu stołu, stosowanie form

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);

 udział w zabawach integracyjnych;

 szacowanie „na oko”, stosowanie określeń: dużo – mało - równo, mniej, więcej;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnorodnymi materiałami robienie soku z owoców);

 rozwijanie wrażliwości przestrzennej (dekorowanie stołu);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

W wybranym miejscu sali znajdują się przedmioty związane z przyjęciem urodzinowym.

2. Powitanie gości:

zabawa integracyjna z wykorzystaniem tańca Piosenka powitalna lub innego, przygotowanego przez nauczyciela (N).

Materiał: scenariusz tańca, zabawy i płyta CD znajdują się w książce Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą (2002) U. Bessinger – Ćwierz, s.36.

3. Urodzinowe rekwizyty:

zachęcanie dzieci do oglądania, nazywania, zgromadzonych przedmiotów związanych z przyjęciem urodzinowym oraz podejmowania prób opisu ich cech zewnętrznych na podstawie doświadczeń wielozmysłowych.

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

I. Zajęcia poranne

4. Poznaj co jesz, co wąchasz?:

zabawa dydaktyczna. Dzieci starają się z zasłoniętymi oczyma odgadnąć, co kosztują, wąchają.

Materiał: różnego rodzaju owoce i soki, chusta do zasłonięcia oczu.

Dzieci wypowiadają się swobodnie, wąchają, kosztują, nazywają odgadywane produkty, zadają pytania.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1.Przyjęcie urodzinowe:

dekorowanie stołu urodzinowego wg własnego pomysłu dzieci z wykorzystaniem zgromadzonych materiałów; układanie plastikowo-papierowej zastawy zgodnie z zasadami savoir-vivre.

Materiał: kolorowy papier, rafia, papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty itp.

2. Urodzinowy poncz:

przygotowanie urodzinowego napoju wg własnego pomysłu dzieci, wyciskanie soku z dostępnych na paterze owoców (owoce przygotowuje do użycia N w obecności dzieci), nalewanie zrobionego soku do kubków, ocena

„na oko” (szacowanie), w którym kubku jest więcej a w którym jest mniej soku.

Materiał: patera

z owocami, wyciskarki do

soków, można

wykorzystać film instruktażowy (załącznik nr 6).

3. Urodzinowe życzenia:

składanie urodzinowych życzeń wg pomysłu dzieci. Degustacja przygotowanych soków owocowych.

Dzieci mogą składać życzenia za pomocą gestów, mimiki, słów.

4. Pieczemy ciasto:

zabawa muzyczno - ruchowa.

Materiał: tekst i scenariusz zabawy, nuty, plik muzyczny – kolejno załączniki nr 1, 2, 5.

II. Zajęcia dydaktyczne

III. Zajęcia popołudniowe

1. Urodzinowe gry i zabawy:

zabawy indywidualne, zgodne z zainteresowaniami dzieci – gry w wersji stolikowej i multimedialnej, tworzenie laurek urodzinowych.

Materiał: papier, klej, kredki, szablony kwiatów - załącznik nr 3, gry w wersji stolikowej i multimedialnej – załączniki nr 4, 7 i 8.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki dydaktyczne:

papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty, kolorowy papier, rafia, patera z owocami, soki, wyciskarki do owoców, chusta do zawiązywania oczu, książka Bessinger – Ćwierz Urszula: Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą, wyd. KLANZA, Lublin 2002. ISBN 83-88-644-11-4, papier, kredki, klej, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst piosenki i scenariusz zabawy muzyczno-ruchowej Pieczemy ciasto, autor: Anna Hendżak;

2. Zapis nutowy piosenki Pieczemy ciasto;

3. Kwiaty – szablony;

4. Urodzinowy stół – materiał do wydrukowania;

5. Plik muzyczny – podkład do piosenki Pieczemy ciasto;

6. Film instruktażowy Jak zrobić sok?;

7. Multimedialna gra memo Urodziny;

8. Kolorowanka multimedialna Tort.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

W różnych miejscach w sali znajdują się zawieszone na nitkach chmury wykonane z kartonu w różnych kształtach oraz kolorach Nauczyciel (N) zachęca dzieci, aby

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do obserwacji chmur na niebie i do wypowiadania się na temat ich kształtu, koloru, wielkości.. Prowadzi rozmowy z dziećmi na temat

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka