• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID prawo_rodzinne_scenariusz_liceum_profilowane

Tytuł Prawo rodzinne – pojęcie i źródła.

Małżeństwo i wynikające z jego zawarcia stosunki rodzinne.

Przedmiot Prawo i postępowanie administracyjne

Autor (imię i nazwisko) Elżbieta Kiedrzynek Autor (ulica, nr domu) Romera nr 50 m 23 Autor (kod, miejscowość) 20-487 Lublin Login autora w Scholaris ekiedrzynek@o2.pl

Abstrakt Cykl zajęć z zakresu programu edukacji prawnej dotyczący prawa rodzinnego.

Wydawca OSI CompuTrain

Źródło Musiałkiewicz J., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Ekonomik, Warszawa 2003

Wajgner M., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd.

Rea, Warszawa 2003

Ustawa z 1964r. (z późn. zm.) – kodeks rodzinny i opiekuńczy Ustawa z 1986r. (z późn. zm.) – prawo o aktach stanu cywilnego

Odnośniki Opisywany zasób ma część składową, którą jest zasób powiązany.

Etap edukacyjny Liceum profilowane.

Informacje o prawach

Słowa kluczowe Przepisy prawa rodzinnego w szkole w ramach programu edukacji prawnej.

UDC

Czas trwania lekcji 1 lekcja 45 minutowa

Uwagi brak

(2)

Prawo rodzinne – pojęcie i źródła.

Małżeństwo i wynikające z jego zawarcia stosunki rodzinne.

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

Zapoznanie uczniów z wiedzą dotyczącą unormowań prawnych. Zajęcia zostaną poświęcone zaprezentowaniu norm, które regulują funkcjonowanie współczesnej rodziny.

b. Umiejętności Uczeń potrafi:

1. Wyjaśnić pojęcia: prawo rodzinne, małżeństwo, pokrewieństwo, powinowactwo.

2. Bezbłędnie określić i scharakteryzować przeszkody do zawarcia związku małżeńskiego.

3. Poprawnie określić stosunki majątkowe obowiązujące pomiędzy stronami pozostającym w związku małżeńskim.

4. Prawidłowo posługiwać się terminologią prawniczą.

5. Współpracować i komunikować się z członkami grupy.

6. Prezentować wyniki pracy grupy.

7. Zintegrować się z klasą.

8. Świadomie i aktywnie uczestniczyć w procesie nauczania.

2. Metoda i forma pracy

Wśród metod, które należy zastosować podczas tych zajęć, bardzo istotna jest metoda podająca, czyli wykład. Trzeba pamiętać, że zajęcia te adresowane są do uczniów, którzy po raz pierwszy spotykają się z terminologią prawniczą. Niezbędne jest wprowadzenie do tematyki zajęć pojęć i wyrazów nierozerwanie związanych z prawem rodzinnym. Ogromne znaczenie mają także inne metody zalecane podczas prowadzenia tych zajęć. Znajdują się wśród nich: metoda obserwacyjna, czyli korzystanie z pokazu multimedialnego związanego tematycznie z omawianym zagadnieniem oraz metody aktywizujące.

Formami pracy zalecanymi podczas prowadzenia zajęć są: praca z całą klasą, praca indywidualna

z uczniem oraz praca w grupach dwuosobowych.

3. Środki dydaktyczne

1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

2. Ustawa o aktach stanu cywilnego.

3. Podręcznik.

4. Stanowisko komputerowe z oprogramowaniem, rzutnik multimedialny.

5. Pokaz multimedialny utrwalony na płycie CD- RW obejmujący zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego (autor: Elżbieta Kiedrzynek ).

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza Czynności wstępne:

1. Powitanie, czynności organizacyjno-porządkowe.

(3)

2. Zapisanie tematu lekcji.

b. Faza realizacyjna

1. Wyjaśnienie pojęcia: prawo rodzinne.

2. Określenie poprzez dyskusję z uczniami, jakie mogą istnieć przeszkody do zawarcia małżeństwa.

3. Określenie cywilnoprawnego skutku zawarcia małżeństwa.

4. Wyjaśnienie pojęć: pokrewieństwo, powinowactwo.

5. Wyjaśnienie, co składa się na majątek wspólny, a co na majątek odrębny.

6. Wyodrębnienie dwuosobowych zespołów, które na polecenie nauczyciela będą przygotowywać ćwiczenia dotyczące ustalenia pokrewieństwa bądź powinowactwa pomiędzy podanymi osobami:

a) brat – siostra

b) ojciec męża – ojciec żony c) mąż – brat żony

d) wnuk – dziadek e) brat – wnuk siostry

c. Faza podsumowująca

Sprawdzenie poprawności wykonania zadanego ćwiczenia.

Podsumowanie lekcji (wnioski):

a) prawo rodzinne normuje stosunki wynikające z małżeństwa, stosunki pomiędzy rodzicami a dziećmi, stosunki wynikające z pokrewieństwa i opieki,

b) przeszkody do zawarcia małżeństwa są dokładnie określone w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (krop),

c) małżeństwo to stosunek prawny uznany i uregulowany przez prawo i potwierdzony aktem małżeństwa (cywilnoprawny skutek zawarcia małżeństwa), d) z faktu zawarcia małżeństwa wynika pokrewieństwo i powinowactwo oraz

stosunki majątkowe w postaci wspólnoty majątkowej pomiędzy małżonkami.

9. Bibliografia

Musiałkiewicz J., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Ekonomik, Warszawa 2003

Wajgner M., Prawo i postępowanie administracyjne cz. I, wyd. Rea, Warszawa 2003 Ustawa z 1964r. (z późn. zm.) – kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z 1986r. (z późn. zm.) – prawo o aktach stanu cywilnego

Cytaty

Powiązane dokumenty

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości