Scenariusz lekcji – Turystyka w Polsce
1. Cele lekcji
1 Wiadomości
- uczeń zna podstawowe rodzaje turystyki.
- uczeń terminy: turystyka, walory turystyczne, infrastruktura turystyczna.
- uczeń zna historię rozwoju turystyki.
- uczeń rozumie potrzebę rozwoju turystyki.
2 Umiejętności
- uczeń potrafi podać przykłady związków między turystyka a pozostałymi działami gospodarki.
- potrafi wyjaśnić rolę turystyki w gospodarce kraju.
- uczeń potrafi ocenić skutki rozwoju turystyki (przyrodnicze, gospodarcze, społeczne i kulturowe).
- ocenia walory turystyczne Polski z punktu widzenia potencjalnego zagranicznego turysty.
2. Metoda i forma pracy Formy pracy: praca w grupach;
Metody: Metoda problemowa, SWOT.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik „Planeta 3”, plansza metody SWOT (należy przygotować przed lekcją), luźne paski papieru lub kolorowe karteczki samoprzylepne, mazaki, magnesy lub taśma samoprzylepna;
każda grupa otrzymuje: 1 arkusz papieru, luźne paski kartek lub karteczki samoprzylepne, kolorowe flamastry, taśmę samoprzylepną.
4. Przebieg lekcji
1 Faza przygotowawcza - część organizacyjna
- nauczyciel przedstawia krótką historię rozwoju turystyki, wskazuje kraje i regiony o szczególnym natężeniu ruchu turystycznego i rozwiniętym „przemyśle turystycznym”
i wyjaśnia przyczyny wzmożonego ruchu turystycznego w skali światowej.
- nauczyciel z pomocą uczniów wykorzystując „burzę mózgów” dokonuje podziału turystyki (na krajową i zagraniczną; wycieczkową i pobytową; indywidualną i grupowa: kwalifikowaną).
- uczniowie analizują wykresy zamieszczone w podręczniku „Wpływy z turystyki...”,
„Przyjazdy cudzoziemców do Polski”, „Liczba cudzoziemców przyjeżdżających do Polski” – i omawiają korzyści jakie przynosi turystyka dla gospodarki kraju (wzrost PKB).
- nauczyciel dzieli klasę na 4 - 6-osobowe grupy.
2 Faza realizacyjna
- nauczyciel prosi uczniów, aby wczuli się w rolę potencjalnego zagranicznego turysty i ocenili „Jakie szanse daje rozwój turystyki w Polsce, a jakie stwarza zagrożenia”?
- nauczyciel podaje czas wykonywania zadania (ok. 15 min.).
- nauczyciel wyjaśnia zasady według, których uczniowie będą dokonywali oceny turystyki na podstawie treści podręcznika str. 140-141
S – mocne strony turystyki,
W – słabe strony turystyki,
O – szanse,
T – zagrożenia.
- Nauczyciel przypina do tablicy planszę do pracy metodą SWOT.
- Nauczyciel wyjaśnia że:
Podstawowe poglądy mogą być oceniane wg hierarchii (najlepiej liczbą punktów od 0 do 5 pkt.).
Mocne i słabe punkty dotyczą problemów turystyki w państwie, szanse zagrożenia sytuacji zewnętrznej czyli czynników politycznych, ekonomicznych, technicznych.
- Praca w grupach nad zadaniami
wypisanie problemów na luźnych kartkach (karteczki samoprzylepne),
ustalenie ich hierarchii (wg punktów),
przyklejenie usystematyzowanych problemów na plakat.
- Grupy prezentują swoje plakaty.
- Opracowanie wspólnego wyniku SWOT (zsumowanie punktów i ponowne ustalenie hierarchii problemu), zapisanie problemu na kartce i umieszczenie go na wzorcowej planszy za pomocą magnesów.
3 Faza podsumowująca - nauczyciel ocenia pracę grup,
- uczniowie zapisują wniosek w postaci tabeli SWOT.
5. Bibliografia
1 „Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat”. Wydawnictwo Nowa Era Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
2 Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna. „Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski”. Wyd. M. Rożak Gdańsk- Straszyn 2004.
3 Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. „Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II”. SOP Toruń 1999.
4 Flis Jan. “Szkolny słownik geograficzny”. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Warszawa 1982.
5 Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3”. Wydawnictwo M.
Rożak. Gdańsk-Straszyn 2004.
6 Szubert Mariusz. „Podręcznik do geografii Planeta 3”. Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski” (str. 140-141). Wyd. M. Rożak. Gdańsk-Straszyn 2004.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia b. Zadanie domowe
Praca domowa dla chętnych
Wykorzystując wiadomości z Internetu (adresy znajdziesz na str. 146) zaplanuj trasę wycieczki po najatrakcyjniejszych miejscach Polski
Opr. Urszula Różycka-Nocuń