Scenariusz lekcji – Szata roślinna i świat zwierzęcy
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
- uczeń zna i nazywa strefy roślinne, w których położona jest Polska
- uczeń zna pojęcia: potencjalna roślinność naturalna, zbiorowiska azonalne, grąd, łęg, bór, olsy, dąbrowa lesistość, drzewostan, las ochronny
- uczeń zna gatunki zwierząt dziko żyjących występujących na terytorium Polski - uczeń nazywa i rozpoznaje typy zbiorowisk roślinnych w Polsce
- uczeń rozpoznaje wybrane gatunki roślin i zwierząt b. Umiejętności
- potrafi wskazać na mapie zasięgi występowania wybranych gatunków drzew - potrafi ocenić lesistość Polski
- uczeń uzasadnia konieczność ochrony gatunkowej roślin i zwierząt.
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach Metody: karty pracy, praca z mapą.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3”, wyd. M. Rożak (tekst str.47 – 49), mapa „Potencjalna roślinność naturalna” i mapa „Rozsiedlenie wybranych gatunków zwierząt” w Atlasie geograficznym dla gimnazjum „Polska , kontynenty, świat” PPWK, lub str. 82 – 83 „Flora i fauna w Polsce” w Ilustrowanym Atlasie Świata dla gimnazjum, Mapa fizyczna Polski Szkolny słownik geograficzny – J. Flis, karty pracy.
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza
- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)
- nauczyciel zadaje pytania przypominające wiadomości z klasy pierwszej dotyczące stref roślinnych na Ziemi (w celu przypomnienia w jakich strefach roślinnych położona jest Polska). Nauczyciel prosi uczniów o odliczenie od 1 do 3 lub w inny sposób dzieli klasę na 3 grupy.
- uczniowie tworzą grupy.
b. Faza realizacyjna
- nauczyciel przedstawia klasie temat „Szata roślinna i świat zwierzęcy Polski”. Omawia cele lekcji, informuje uczniów o wymaganiach edukacyjnych do tematu, a następnie rozdaje każdej grupie kartę pracy
- nauczyciel podaje podręcznik i mapy w atlasie geograficznym jako główne źródło informacji do lekcji .
- nauczyciel podaje czas wykonywania zadania (ok. 15-20 min.) - praca w grupach nad zadaniem
- wypisanie na kartach pracy rozwiązań
- nauczyciel kontroluje pracę uczniów, pomaga w rozwiązaniu problemów - prezentacja uzupełnionych kart pracy grup
c. Faza podsumowująca
- nauczyciel zadaje pytania utrwalające wiadomości z bieżącej lekcji, np.:
wymień funkcje ekologiczne lasu
jaką rolę pełnia lasy ochronne?
podaj przykłady naturalnych zbiorowisk roślinnych występujących w Polsce
jaki jest współczynnik lesistości w Polsce?
które województwa mają najwyższy (najniższy) wskaźnik lesistości, itp.
- nauczyciel ocenia pracę grup wg własnych kryteriów zgodnych z PSO.
5. Bibliografia
1. Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era”
Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.
2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2004.
3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.
Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.
4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Warszawa 1982.
5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006
6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M.
Rożak. Gdańsk –Straszyn 2004.
7. Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski (str.50–53) Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.
8. Załączniki
a. Karta pracy ucznia