Scenariusz - Polska w strukturach międzynarodowych
1. Cele lekcji
1. Wiadomości- uczeń zna podstawowe organizacje międzynarodowe, do których należy Polska - wymienia wybrane organizacje międzynarodowe o zasięgu globalnym lub
regionalnym
- uczeń wyjaśnia konieczność importu i eksportu
- uczeń wyjaśnia znaczenie terminów: współpraca gospodarcza i współpraca polityczna.
2. Umiejętności
- potrafi podać przykłady współpracy Polski w różnych dziedzinach
- uczeń potrafi ocenić znaczenie współpracy międzynarodowej w różnych dziedzinach życia gospodarczego i politycznego Polski
- uczeń potrafi określić korzyści płynące z rozwoju współpracy międzynarodowej
2. Metoda i forma pracy
Formy pracy: praca w grupach.
Metody: debata „za i przeciw”.
3. Środki dydaktyczne
Podręcznik do geografii „Planeta 3” (str.208 – 212 ), duże arkusze papieru, pisaki
4. Przebieg lekcji
1. Faza przygotowawcza
- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)
- nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy (np. pierwszy rząd – grupa 1., drugi – grupa 2.) - nauczyciel wyjaśnia lub przypomina zasady fair play do debaty „za i przeciw”:
Zadaniem uczniów jest zaprezentowanie w przyjazny sposób argumentów oraz przy ich pomocy przekonanie do swoich poglądów, a nie pokazanie, że umie się jedynie atakować przeciwnika.
- grupy zajmują wyznaczone miejsca.
2. Faza realizacyjna
- nauczyciel przedstawia klasie temat, który będzie przedmiotem ich rozważań i dyskusji. „Czy Polska powinna współpracować w strukturach międzynarodowych?
- nauczyciel podaje czas na przygotowanie argumentów (ok. 10 min). Ustala łączny czas, jaki mają grupy w czasie debaty (15 min.). Informuje, że grupy otrzymają głos na przemian trzykrotnie. Podaje jako pomocne źródło informacji na str. 208 - 212 podręcznika „Planeta 3”
- praca w grupach (uczniowie mogą zapisywać argumenty na arkuszach papieru, aby potem można było je przymocować np. na tablicy, co ułatwi prezentację)
- nauczyciel daje sygnał do rozpoczęcia debaty, udziela głosu przedstawicielom grup oraz kontroluje czas wypowiedzi
Nauczyciel prowadząc lekcje tą metodą powinien liczyć się z subiektywnym sposobem przedstawiania poglądów. Jeżeli chce obie grupy spróbować pogodzić i pomóc znaleźć płaszczyznę porozumienia:
- prosi, aby każda grupa spróbowała znaleźć wśród argumentów grupy przeciwnej chociaż jeden argument, który mogłaby zaakceptować.
3. Faza podsumowująca
- nauczyciel ocenia jakość argumentów i moc ich przekonywania
- wspólne ustalenie, że więcej jest argumentów za współpracą międzynarodową Polski z innymi krajami niż przeciw.
5. Bibliografia
1. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia. Aktywne metody w edukacji geograficznej. Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum, część I i II.
SOP Toruń 1999.
2. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3”,Wydawnictwo M.
Rożak, Gdańsk -Straszyn 2004.
3. Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”, Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wyd. M. Rożak Gdańsk -Straszyn.2004.
6. Załączniki
a. Przykładowe rozwiązanie wyników debaty Przykładowe argumenty za :
Napływ niezbędnego kapitału inwestorów zagranicznych przyczynia się do powstania nowych miejsc pracy.
Przyspieszenie rozwoju ekonomicznego.
Możliwość korzystania z funduszy unijnych.
Rozwój nowoczesnej sieci drogowej – modernizacja i rozbudowa dzięki funduszom z UE.
Realizacja programów ekologicznych.
Polska pozyskuje kapitał i nowoczesne technologie dzięki konsorcjom międzynarodowym zakładającym firmy w naszym kraju.
Możliwość wyjazdu i legalnej pracy Polaków poza granicami kraju.
Możliwość kształcenia się studentów z Polski na uniwersytetach zagranicznych dzięki stypendiom.
Uznanie w wielu krajach należących do UE wykształcenia, dyplomów – np. lekarzy, stomatologów.
Możliwość zbycia nadmiaru środków wyprodukowanych w Polsce, eksport towarów polskiego pochodzenia– zdrowa żywność.
Możliwość odwoływania się w spornych sprawach do instytucji międzynarodowych np.
Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Przykładowe argumenty przeciw:
Polska rynkiem zbytu dla produktów z państw wysokorozwiniętych.
Otwarte granice powodują napływ tanich produktów z państw unijnych.
Utrata suwerenności gospodarczej.
Upadek wielu zakładów pracy, bo towary sprowadzane są lepszej jakości i nawet tańsze.
Ograniczenie produkcji w części przedsiębiorstw, zwolnienia ludzi i zwiększenie bezrobocia.
Polska naraża swych obywateli – działanie w siłach NATO.
Angażowanie się Polski w konflikty wewnętrzne państw mogą spowodować sytuacje odwetowe (np. islamistów).
Łatwość dostępu do pożyczek spowoduje zwiększenie zadłużenia Polski (będziemy chętniej zaciągali różne pożyczki)
Opr. Urszula Różycka- Nocuń