• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Żywienie – Jedz z głową – plakat, ulotka dla nastolatka 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Żywienie – Jedz z głową – plakat, ulotka dla nastolatka 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Żywienie – Jedz z głową – plakat, ulotka dla nastolatka

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

1. Przekazanie podstawowych wiadomości dotyczących zapotrzebowania człowieka na składniki pokarmowe.

2. Uświadomienie odpowiedzialności za własne zdrowie.

3. Kształtowanie zdrowego stylu życia i inspirowanie do harmonijnego rozwoju.

4. Doskonalenie umiejętności pracy z komputerem oraz tworzenie pliku tekstowego z grafiką – ulotka.

5. Umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji na zadany temat w Internecie.

b. Umiejętności

1. Uczeń wymieni podstawowe składniki pokarmowe.

2. Potrafi podać przykłady produktów głównych składników pokarmowych.

3. Wyjaśni znaczenie pojęć: zdrowe odżywianie, normy żywieniowe, funkcje składników pokarmowych w organizmie człowieka.

4. Świadomie będzie dobierał składniki pokarmowe korzystne dla zdrowia i budowy swojego ciała.

5. Zrozumie wpływ żywienia na zdrowie fizyczne, psychiczne, sprawność i urodę.

6. Zastosuje zdobytą wiedzę w codziennym życiu.

7. Uświadomi swoich rodziców o konieczności właściwego planowania jadłospisu.

8. Potrafi czytać ze zrozumieniem tabele, wykresy i przetwarzać zdobyte informacje w celu tworzenia ulotki zdrowotnej.

2. Metoda i forma pracy

Pogadanka, dyskusja, pokaz i analiza materiałów dydaktycznych, prezentacja, metoda problemu – aktywizująca, praca w grupach, samodzielne tworzenie dokumentu tekstowego z grafiką – ulotka zdrowotna pt. Jedz z głowa (praca z komputerem).

3. Środki dydaktyczne

a. Tablice poglądowe: Tabela 1 – Główne składniki pokarmowe;

b. Tabela 2 – Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i ich rola w organizmie;

c. Tabela 3 – Zapotrzebowanie na sole mineralne i ich rola;

d. Tabela 4 – Zapotrzebowanie na witaminy i ich rola;

e. Prezentacja multimedialna – W zdrowym ciele zdrowy duch;

f. Komputer z rzutnikiem multimedialnym;

g. Komputery dla uczniów z dostępem do Internetu;

h. Materiały dla uczniów: arkusze brystolu A1 (albo szary papier), kolorowe markery, kolorowe kartki A4, taśma dwustronna do przyklejania.

1

(2)

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

Nauczyciel przygotowuje na lekcję potrzebne materiały do pracy w grupach (brystol, mazaki, kartki do przyklejania, tablice poglądowe). Na początku podaje temat lekcji i uświadamia cele. Naświetla problem i wpływ odpowiedniego odżywiania na zdrowie człowieka dzięki prezentacji multimedialnej Zasady żywienia. Zapisuje na tablicy podstawowe pojęcia związane z odżywianiem i poleca uczniom wyszukać w Internecie znaczenia tych pojęć. Uczniowie zapisują wyjaśnienia w zeszycie przedmiotowym. W tym czasie nauczyciel przygotowuje materiały na zespoły zadaniowe, pisząc na środku każdego brystolu temat wiodący lekcji – Jedz z głową. Uczniowie dzielą się na grupy i otrzymują jednakowe tablice poglądowe, przygotowane przez nauczyciela, oraz pytania problemowe do rozwiązania. Każda z grup stara się po swojemu odpowiedzieć, co to znaczy Jedz z głową, zapisując swoje sugestie na kartkach, dorysowując odpowiednie produkty i

przyklejając je do dużego arkusza. Po wyznaczonym czasie następuje wspólna prezentacja przed całą klasą, która ocenia pracę poszczególnych grup pod względem trafności i

wartości skojarzeń. Praca ma ukierunkować uczniów do samodzielnego i poprawnego wykonania ulotki w technice komputerowej na kolejnych lekcjach.

b. Faza realizacyjna

1. Powitanie klasy oraz czynności organizacyjne.

2. Podanie tematu lekcji i uświadomienie celów.

3. Pokaz prezentacji multimedialnej o zasadach żywienia i jego wpływie na zdrowie człowieka.

4. Wywołanie dyskusji nawiązującej do treści prezentacji.

5. Wypisanie na tablicy podstawowych zagadnień związanych z technologią odżywiania wynikających z obejrzanej prezentacji:

1) Co to jest odżywianie?

2) Jakie główne składniki pokarmowe występują w odżywianiu?

3) Pokarm i pożywienie.

6. Polecenie uczniom zająć miejsca przy komputerach i wyszukanie w Internecie znaczenia poznanych pojęć i zapisania ich w zeszytach w postaci krótkich definicji.

7. Podczas samodzielnej pracy uczniów nauczyciel przygotowuje wyżej wymienione materiały do pracy w grupach.

8. Drukuje dla każdej grupy zestaw pomocniczych pytań do zadania problemowego:

1) Jakich produktów powinniśmy spożywać najwięcej, a jakich najmniej?

2) Jakie funkcje pełnią w organizmie człowieka najważniejsze składniki pokarmowe?

3) Jakie składniki są najbardziej potrzebne nastolatkom i dlaczego?

4) Ile posiłków powinno się jeść w ciągu dnia?

5) Dlaczego pożywienie człowieka powinno być urozmaicone?

6) Których witamin powinniśmy spożywać najwięcej i dlaczego?

2

(3)

7) Jakie wartości mają sole mineralne?

9. Uczniowie dzielą się na grupy i mają za zadanie wykonać plakat, rozwiązać zadanie problemowe dotyczące tematu lekcji, korzystając z wiedzy nabytej z Internetu i materiałami przygotowanymi przez nauczyciela (Tabele 1-4).

10. Nauczyciel wyznacza czas pracy uczniom, udziela wskazówek.

11. Uczniowie doklejają na kartonie promieniście od stwierdzenia umieszczonego w środku kartki z hasłami, odpowiedzi na sugerowane pytania nauczyciela, uzupełniają

ewentualnie rysunkami.

12. Prezentacja prac wszystkich grup i ocena pod względem: trafności i wartości stwierdzeń, oryginalności, estetyki

c. Faza podsumowująca

Uczniowie po lekcji poznają wartość i znaczenie właściwego, i urozmaiconego odżywiania.

Z większą uwagą będą dobierać swój jadłospis ze względu na swój wiek, potrzeby i troskę o własne zdrowie. Nauczą się czytać ze zrozumieniem materiały dydaktyczne i analizować

wykresy. Pozyskają potrzebną wiedzę do samodzielnego wykonania ulotki informacyjnej dla swoich rówieśników w edytorze tekstu i programie graficznym.

5. Bibliografia

a. http://www.izz.waw.pl/wwzz/10zasad.html

b. http://zdrowie.medicentrum.pl/ed/0/do/lifestyle/foods/fooding/

c. http://zdrowezywienie.w.interia.pl/

d. http://pl.wikipedia.org/wiki/Od%C5%BCywianie e. http://www.obcasy.pl/witaminy/WITAMINY

f. Domowy poradnik medyczny, pod red. prof. dra hab. med. K. Janickiego, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1991.

g. Zawistowska Z., Książka kucharska, Wydawnictwo Watra, Warszawa 1982.

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Czego się nauczyłeś po lekcji "Jedz z głową"?

b. Klucz odpowiedzi

3

Cytaty

Powiązane dokumenty

a) Nauczyciel nawiązując do wątków, które pojawiły się podczas burzy mózgów informuje na czym polega pomoc typu „dawanie ryby” oraz pomoc typu „dawanie wędki”, a

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez

Ustal wysokość miesięcznej raty, zakładając, że raty mają być równej wielkości i oprocentowanie w skali roku 9%?.

Dzielimy klasę na kilkuosobowe zespoły. Każdy zespół odczytuje jedną prośbę Ziemi do dzieci i zapisane na przygotowanych kartkach umieszcza na tablicy pod napisem: „Miłośnicy