Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Ewa Knap
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Świat książek
Temat: Poznajemy pracę naszych rodziców.
Cele operacyjne:
Dziecko:
dobiera ilustracje wg określonego kryterium;
ustala kolejność zdarzeń w historyjce obrazkowej;
wyjaśnia znaczenie symboli graficznych;
wykonuje książeczkę na określony temat.
Wykaz rozwijanych i nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
słucha opowiadań, baśni, rozmawia na ich temat, interesuje się książkami;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
rozumie sens informacji podawanych w formie uproszczonych rysunków i często stosowanych oznaczeń oraz symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.
Treści kształcenia:
kształcenie słuchu fonemowego, analiza i synteza wyrazów o prostej budowie fonetycznej;
doskonalenie umiejętności wypowiadania się, wzbogacanie czynnego słownika dzieci;
rozwijanie pomysłowości, twórczej wyobraźni, ekspresji plastycznej;
kształtowanie sprawności ruchowej poprzez uczestnictwo w zabawach oraz ćwiczeniach;
rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego (układanie historyjek obrazkowych do treści opowiadania);
kształcenie orientacji przestrzennej i prawidłowe stosowanie kierunków w praktyce;
rozumienie sensu podawanych informacji podawanych w formie rysunków oraz symboli.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci,
przywitanie.
Zabawy zgodne z własnymi zainteresowaniami dzieci.
I. Zajęcia poranne
2. Kim chcę zostać, kiedy dorosnę?:
swobodne wypowiedzi dzieci inspirowane ilustracjami.
Ilustracje (wycinki z gazet) przedstawiające ludzi wykonujących różne zawody.
Zainteresowane dzieci mogą wykorzystać także materiał znajdujący się w załączniku nr 3.
1. Wycieczka na Rynek:
czytanie treści powyższego opowiadania:
układanie kolejnych obrazków historyjki na podstawie treści opowiadania;
próby oceny zachowania taty;
swobodne wypowiedzi na temat postawy chłopca;
wymyślanie przez dzieci własnego zakończenia.
Treść opowiadania
w załączniku nr 1. Nauczyciel (N) może wzbogacić treść przekazu wykorzystując prezentację multimedialną (załącznik nr 5). Historyjka obrazkowa znajduje się w załączniku nr 2.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Praca lekarza:
tworzenie własnych książeczek na powyższy temat:
prezentacja prac,
wypowiedzi dzieci na
temat pomysłów
dotyczących
wykorzystania książeczek (np. pokazanie rodzicom
lub/i dzieciom
z młodszych grup).
Do wykonania książeczek niezbędne są kartki formatu A4 lub A3 zszyte ze sobą, kredki, pastele, pisaki.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Multimedialna wycieczka do Krakowa:
zabawy indywidualne dla dzieci zainteresowanych zabytkami Krakowa z wykorzystaniem puzzli multimedialnych.
Do wybory gry multimedialne z załączników nr 6, 7, 8.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Jesteśmy detektywami:
zabawy tropiące – szukamy śladów (propozycja dla dzieci zdolnych) lub zabawy ruchowe zgodne z pomysłami dzieci.
Przebieg zabawy tropiącej:
wytyczenie w ogrodzie obszaru poszukiwań;
szukanie oznaczeń, symboli, odszukanie informacji.
Teren zabawy tropiącej oznaczony jest za pomocą szarf lub kolorowych wstążeczek przymocowanych np. do drzew.
Drogę poszukiwań wytyczają strzałki: w lewo, w prawo, prosto. Na końcu znajduje się symbol uśmiechniętej buzi, pod którą ukryta jest wiadomość w postaci rebusu fonetyczno- literowego (załącznik nr 4).
Zadaniem dzieci jest rozszyfrowanie ukrytej wiadomości.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych dzieciom.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, opowiadania.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje (wycinki z gazet) przedstawiające osoby, które pracują w różnych zawodach, kartki A3 lub A4 zszyte w formie książeczki, papier kolorowy, klej, bibuła, nożyczki, pastele, kredki, pisaki, komputer z dostępem do Internetu oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst opowiadania Wycieczka na Rynek, autor: Ewa Knap;
2. Wycieczka na Rynek - historyjka obrazkowa do opowiadania;
3. Do kogo należą te przedmioty? - materiał do wydrukowania;
4. Zgaduj – zgadula - rebus fonetyczno-literowy;
5. Prezentacja multimedialna - Wycieczka na Rynek;
6. Puzzle multimedialne - Barbakan;
7. Puzzle multimedialne - Krakowski Ratusz;
8. Puzzle multimedialne - Kościół Mariacki.