• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza

ID Funkcja_licz_jeżeli_scenariusz_informatyka_gimnazjum

Tytuł Analiza wyników ankiety przy użyciu funkcji Licz jeżeli

Przedmiot Informatyka

Autor (imię i nazwisko) Beata Sanakiewicz Autor (ulica, nr domu)

Autor (kod, miejscowość) Autor (login w Scholaris)

Abstrakt Wykorzystanie funkcji Licz jeżeli, wbudowanej w arkusz kalkulacyjny do analizy przeprowadzonej ankiety oraz graficznej prezentacji jej wyników. Lekcja prowadzona jest metodą projektu, uczniowie prowadzą badanie rynku, a co za tym idzie kształtują umiejętność przydatną w przyszłej pracy zawodowej.

Wydawca

Źródło J. Pańczyk: Informatyka Europejczyka. Poradnik metodyczny dla gimnazjum. Wydawnictwo Helion 2006

J. Pańczyk: Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla gimnazjum. Część II. Wydawnictwo Helion 2006

Odnośniki Opisywany zasób wymaga zasobu powiązanego:

Prezentacja multimedialna Funkcja Licz jeżeli

Prezentacja multimedialna Graficzna prezentacja danych Karta pracy

Etap edukacyjny gimnazjum

Informacje o prawach

Słowa kluczowe analiza, arkusz kalkulacyjny, funkcja licz jeżeli, funkcja, , ankieta, wykres, prezentacja,

UDC

Czas trwania lekcji 1 jednostka lekcyjna Uwagi

(2)

Analiza wyników ankiety przy użyciu funkcji Licz jeżeli

1. Cele lekcji

a) Wiadomości Uczeń:

1. Zna sposoby wykorzystania arkusza kalkulacyjnego do rozwiązywania problemów z życia codziennego.

2. Poznaje nową funkcję wbudowaną w arkusz.

3. Wie, jak wykorzystać funkcję Licz jeżeli do obliczenia wyników ankiety.

4. Wie, w jaki sposób zaprezentować wyniki w postaci graficznej.

5. Rozumie celowość stosowania funkcji i wykresów.

b) Umiejętności Uczeń:

1. Potrafi dokonać obliczeń wyników ankiety przy użyciu funkcji Licz jeżeli.

2. Potrafi skonstruować wykres obrazujący liczbowe i procentowe wyniki ankiety.

3. Prezentuje i interpretuje wyniki ankiety.

4. Nabywa umiejętność prawidłowego doboru narzędzia w zależności od sytuacji.

5. Doskonali umiejętność planowania i wyznaczania celów.

6. Doskonali poczucie odpowiedzialności za przyjęte na siebie obowiązki.

7. Kształtuje prawidłową postawę podczas pracy w zespole.

2. Metoda i forma pracy

Pokaz, metoda projektów, ćwiczenia praktyczne, prezentacja

3. Środki dydaktyczne

1. Zestaw komputerowy

2. Arkusz kalkulacyjny MS Excel

3. Prezentacja multimedialna „Funkcja Licz jeżeli”

4. Prezentacja multimedialna „Graficzna prezentacja danych”

5. Karta pracy

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Uczniowie tydzień wcześniej zostają podzieleni na dwuosobowe grupy. Każda grupa otrzymuje zadanie przeprowadzenie badań ankietowych dotyczących mediów (czasopisma, telewizja, radio). Ankieta powinna być przeprowadzona wśród 30 osób, które odpowiedzą na jedno pytanie ustalone przez uczniów. Uczniowie otrzymują karty pracy zawierające szablon ankiety.

2. Na wstępie lekcji właściwej uczniowie poznają cele, jakimi są obliczenie oraz graficzna

(3)

prezentacja wyników przeprowadzonej ankiety.

3. Nauczyciel objaśnia uczniom sposób wstawiania i zastosowanie funkcji Licz jeżeli. Do tego celu wykorzystuje prezentację multimedialną: Funkcja Licz jeżeli.

4. Nauczyciel krótko przypomina podstawy tworzenia wykresów, korzystając również z prezentacji multimedialnej: Graficzna prezentacja danych.

b) Faza realizacyjna

1. Uczniowie przystępują do realizacji zadania w grupach dwuosobowych.

2. Pierwszym etapem będzie przeniesienie przeprowadzonej ankiety do arkusza, a następnie przeniesienie wszystkich wariantów odpowiedzi do nowej tabeli.

3. Korzystając z funkcji Licz jeżeli dokonują podsumowania wyników. Ponieważ funkcję należy wstawiać wielokrotnie, uczniowie mogą próbować skopiować wstawioną funkcję. Jednak w tym przypadku jest to możliwe tylko przy użyciu adresowania mieszanego. Warto zwrócić uwagę na ten fakt, aby zapobiec błędnym obliczeniom.

4. Podczas pracy nauczyciel ukierunkowuje działania uczniów, ale nie rozwiązuje zadania.

5. Ostatnim etapem jest wykonanie przez uczniów graficznej prezentacji wyników. Uczniowie tworzą wykres kolumnowy, na którym przedstawione będą wartości liczbowe oraz wykres kołowy z wartościami procentowymi. Formatują tabele i wykresy. Należy zwrócić uczniom uwagę na estetykę pracy.

c) Faza podsumowująca

1. Podsumowaniem lekcji jest krótka prezentacja (1 minuta), w trakcie której grupy podają pytanie zawarte w ich ankiecie, a następnie, na podstawie wykresów, omawiają wyniki ankiety.

2. Na zakończenie lekcji nauczyciel uświadamia uczniom, jak poznana umiejętność może być wykorzystana w przyszłej pracy zawodowej. Podaje przykłady zawodów, gdzie

przeprowadzane są podobne badania. W ten sposób nawiązuje do zadania domowego.

5. Bibliografia

1. J. Pańczyk: Informatyka Europejczyka. Poradnik metodyczny dla gimnazjum. Wydawnictwo Helion 2006

2. J. Pańczyk: Informatyka Europejczyka. Podręcznik dla gimnazjum. Część II. Wydawnictwo Helion 2006

6. Załączniki

a)Karta pracy ucznia

Karta pracy ucznia zawierająca również szablon do przeprowadzenia ankiety.

b) Zadanie domowe

Wyszukaj w prasie przykład graficznej prezentacji wyników ankiet. Wklej do zeszytu. Przeanalizuj wykres, opisz swoje wnioski wynikające z danych przedstawionych na wykresie.

c) Prezentacja multimedialna „Funkcja Licz jeżeli”

Pokaz przedstawiający sposób wstawiania funkcji oraz przykład zastosowania funkcji. Powinien zostać

(4)

zaprezentowany w fazie przygotowawczej. Można go również zamieścić na każdym stanowisku uczniowskim, jako pomoc przy realizacji zadania.

d) Prezentacja multimedialna „Graficzna prezentacja danych”

Pokaz prezentujący sposoby tworzenia wykresów. Jego zadaniem jest krótkie przypomnienie uczniom sposobów graficznej prezentacji danych. Wykresy są tworzone na podstawie wyników przykładowej ankiety, co może pomóc uczniom w wykonaniu zadania. Pokaz powinien zostać zaprezentowany w fazie przygotowawczej. Można go również zamieścić na każdym stanowisku uczniowskim, jako pomoc przy realizacji zadania.

Cytaty

Powiązane dokumenty

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy trzeciej gimnazjum – Wartość bezwzględna liczby.. znać pojęcie wartości