Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Bal w przedszkolu dzisiaj
Cele operacyjne:
Dziecko:
dostrzega zmiany w muzyce – wysokości i barwy dźwięku utworu muzycznego w rejestrze wysokim i niskim wyrażając je poprzez taniec;
stara się odtworzyć rytm piosenki na dowolnym instrumencie perkusyjnym lub na innych przedmiotach akustycznych.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego związanego z karnawałem;
chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;
porusza się zgodnie z podanym rytmem;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
dostrzega oraz klasyfikuje przedmioty ze względu na kolor, wielkość.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestniczenie w tworzeniu plakatu, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);
posługiwanie się w zabawie gestem i ruchem, rekwizytem, rozumienie symboliki rekwizytu;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwijanie wrażliwości słuchowej, dotykowej, dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie doświadczeń wielozmysłowych;
rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami);
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki
pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie,
zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali, rozłożony jest arkusz brystolu A1 na którym narysowany jest Balonikowy stojak.
W pudełkach są powycinane elementy dekoracyjne do naklejania na balonach. Nauczyciel (N) w odpowiednim czasie zaprasza dzieci do ozdabiania wybranych balonów.
I. Zajęcia poranne
2. Ozdabiamy salę:
dekorowanie z aktywnym udziałem dzieci (dzieci dekorują balony, N przytwierdza je we wskazanych przez dzieci miejscach sali.
N zachęca dzieci do przyklejania na balonach sylwet i pasków krepiny;
stosowanie
w wypowiedziach nazw przyklejanych sylwet.
Wycięte z kolorowego brystolu sylwety np.
gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, klej.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Osłuchanie dzieci z melodią i tekstem piosenki śpiewanej przez N Balu bal.
N może również zrezygnować z akompaniamentu i zaśpiewać a cappella.
Zabawa parateatralna przy piosence- inscenizowanie jej treści gestem, ruchem.
Tekst piosenki Balu
bal, podkład
muzyczny.
2. Zabawa melodyczno-rytmiczna przy muzyce w rejestrze:
wysokim – dzieci odgrywają role księżniczek tańcząc swobodnie na paluszkach;
niskim – dzieci odgrywają role królewiczów tańcząc na piętach.
Plik muzyczny -dźwięki w rejestrze wysokim i niskim.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Mała orkiestra:
zabawa rytmiczna. N zaprasza dzieci do wygrywania, wyklaskiwania, tupania lub skorzystania z innych pomocy akustycznych rytmu refrenu piosenki Balu bal (śpiewanej przez N).
Bębenki, grzechotki oraz inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełeczka, łuki z naciągniętą żyłką lub gumką.
1. Taniec integracyjny Walczyk. Scenariusz tańca oraz podkład muzyczny.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Co nie pasuje?:
gra w wersji multimedialnej lub w wersji stolikowej; kolorowanie witrażowej ilustracji Korona.
Multimedialna gra edukacyjna;
szablon witrażowej ilustracji.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możli wości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego ", czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania;
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy, sposoby społecznego porozumienia;
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
arkusz brystolu A1 na którym narysowany jest stojak z balonami, wycięte z kolorowego papieru ozdoby na balony np. gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, klej, instrumenty perkusyjne np. bębenki, grzechotki, inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełka, łuki z naciągniętą żyłką czy gumką, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Szablony do dekorowania balonów – do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
2. Tekst piosenki Anny Hendżak – Balu bal;
3. Ilustracja witrażowa Korona;
4. Scenariusz tańca integracyjnego Walczyk;
5. Plik muzyczny – podkład muzyczny do piosenki Anny Hendżak Balu bal;
6. Plik muzyczny – dźwięki w rejestrze wysokim i niskim;
7. Plik muzyczny – podkład muzyczny tańca integracyjnego Walczyk;
8. Gra multimedialna Co nie pasuje?