Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Anna Hendżak
Obszar podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Budujemy instrumenty
Cele operacyjne:
Dziecko:
konstruuje prosty instrument szarpany (gitarę);
aktywizuje obie półkule mózgowe rozwijając zdolności motoryczne, słuchowe, werbalne;
uczestniczy w zbiorowych zajęciach słuchowo-ruchowych;
współpracuje w zabawach ruchowych;
wykonuje czynności zgodnie z prośbą nauczyciela (np. tupnięcie-klaśnięcie-tupnięcie).
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
uczestniczy w zajęciach, grach oraz zabawach ruchowych;
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem;
chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, muzykowaniu;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchowo-słuchową potrzebną do rysowania, wycinania oraz nauki pisania;
reaguje na poznane symbole muzyczne (np. rozróżnia instrumenty muzyczne typu gitara, bębenek);
potrafi uważnie patrzeć i słuchać, aby zapamiętać, rozpoznać, a także powtórzyć sekwencje rytmiczne;
interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, słowotwórstwo);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
tworzenie muzyki korzystając ze zrobionego przez siebie instrumentu, a także inspirowanie jej ruchem;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowo- słuchowych, współdziałanie w grupie;
budzenie zainteresowań technicznych poprzez uczestnictwo w zabawach konstrukcyjnych;
posługiwanie się w zabawie gestem, ruchem oraz rekwizytem;
rozróżnianie strony lewej i prawej;
znajomość nazw popularnych instrumentów (rodzaje gitar), rozwijanie wrażliwości wzrokowej, dzielenie się wrażeniami, a także spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie charakterystycznych cech;
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami – konstruowanie gitary);
rozwijanie orientacji przestrzennej;
rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
Zabawy inspirowane przez dzieci.
2.Zapoznanie dzieci z paradygmatem sylab zawierających literę B. Dzieci, zachęcone przez nauczyciela (N) oglądają kartoniki z sylabami.
Wspólnie z N układają je na podłużnej planszy.
Uwaga!
Takiej zabawie zawsze towarzyszy głośne, melodyjne odczytywanie układanych sylab.
Użycie szczególnej melodii sprowokuje dziecko do powtarzania za dorosłym usłyszanych wypowiedzi. Dzieci zdolniejsze, które szybciej pracują, mogą dobierać takie same sylaby w pary, odczytywać je – jest to etap rozumienia, czyli rozpoznawania sylab.
Plansza z sylabami do wydrukowania.
I. Zajęcia poranne
3. Przygoda Olesia:
ćwiczenia poranne wg toku zabawowego metodą opowieści ruchowej wg C. Orffa tworzonej z dziećmi.
Treść opowieści Przygoda Olesia - materiał dla N.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1.Ćwiczenie z zakresu kinezjologii edukacyjnej na przekroczenie linii środka. N zaprasza dzieci do koła; zachęca je do wykonywania jednoczesnych ruchów: dłonią dotknij przeciwległej pięty. Dzieci mające lepszą synchronizację ruchów dotykają pięty ręką trzymaną za plecami.
Ćwiczenie wykonujemy przy muzyce relaksacyjnej.
Dla każdego dziecka mata.
2. Bas, gitara:
„Podpisywanie” przedmiotów (gitara) lub ilustracji i globalne czytanie wyrazu gitara. N zachęca do oglądania i nazywania prezentowanych gitar, a także opisu cech zewnętrznych oraz słuchania w skupieniu dźwięków gitary na podstawie bezpośrednich doświadczeń wielozmysłowych.
Pokaz gitary klasycznej i basowej. N prezentuje poprawne użytkowanie instrumentu.
Wydrukowane wyrazy do globalnego czytania gitara;
w miarę możliwości różne gitary lub ich ilustracje, płyta z nagraniami utworów na gitarę np.
Kwartetu Gitarowego Fandango, plik muzyczny – dźwięki gitar.
3. Gitarkowo:
pokaz wykonania instrumentu przez N. Zainspirowane dzieci konstruują instrument szarpany imitujący grę na strunach. Następnie śpiewanie znanej piosenki oraz akompaniowanie do niej na własnoręcznie stworzonych instrumentach.
Plastikowe talerzyki lub doniczkowe podstawki dla każdego dziecka, gumki recepturki.
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Weź do ręki to, co ja:
zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się dowolnie po sali. N bierze do ręki wybrany z sali przedmiot, dzieci naśladują N.
Przedmioty znajdujące się w sali, np. kredki, klocki.
1. Podaj klocek:
zabawa rytmiczna na wyrobienie poczucia metrum.
Scenariusz zabawy, dla każdego dziecka drewniany klocek.
2. Powtórz, co usłyszałeś:
ćwiczenia doskonalące pamięć słuchową. Dzieci powtarzają za N sekwencje np. klaśnięcie- klaśnięcie-klaśnięcie, tupnięcie-klaśnięcie- tupnięcie.
III. Zajęcia popołudniowe
3.Gry i zabawy w wersji multimedialnej: gra edukacyjna Ksylofonowe drzewko, zabawa logiczna Znajdź różnicę, Memory Instrumenty.
Gry i zabawy w wersji multimedialnej.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, wg C. Orffa, czytanie symultaniczno-sekwencyjne wg J. Cieszyńskiej-Rożek, czytanie globalne wg G. Domana, ćwiczenia mózgu wg P. Denissona.
Słowne: rozmowy, objaśnienia.
Percepcyjne: obserwacji i pokazu, uprzystępniania sztuki.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
maty gimnastyczne, wydrukowane wyrazy do globalnego czytania, gitara, różne gitary lub ich ilustracje, odtwarzacz CD, płyta z muzyką relaksacyjną, płyta z nagraniami np. Kwartetu Gitarowego Fandango, plastikowe talerzyki lub doniczkowe podstawki dla każdego dziecka, gumki, różne przedmioty znajdujące się w sali np. kredki, klocki drewniane, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, a także pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Plansza z sylabami do wydrukowania;
2. Treść opowieści - Przygody Olesia;
3. Ilustracja przedstawiająca gitarę;
4. Scenariusz zabawy rytmicznej - Podaj klocek;
5. Plik muzyczny – dźwięki gitar;
6. Gra edukacyjna - Ksylofonowe drzewko;
7. Zabawa logiczna - Znajdź różnicę;
8. Memory - Instrumenty.