Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Monika Zatorska
Obszar podstawy programowej:
14. Kształtowanie gotowości do nauki pisania i czytania.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Świat książek Temat: Zaczarowany świat książek.
Cele operacyjne:
Dziecko:
słucha ze zrozumieniem opowiadania czytanego przez nauczyciela;
włącza się w tworzenie książeczki;
ilustruje ruchem muzykę o wyraźnej sile ekspresji.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania;
rozumie sens informacji podanych w postaci uproszczonych rysunków i często stosowanych oznaczeń oraz symboli;
słucha np. opowiadań, baśni, rozmawia na temat ich treści; interesuje się książkami;
rozpoznaje i zapamiętuje to, co widzi na ilustracjach.
Treści kształcenia:
rozwijanie spostrzegawczości (oglądanie ilustracji, dostrzeganie i opisywanie postaci);
rozwijanie myślenia przyczynowo - skutkowego;
opowiadanie treści cyklu obrazkowego;
usprawnianie motoryki małej przez udział w zabawach;
słuchanie czytanej przez dorosłych literatury dla dzieci;
aktywność twórcza - ozdabianie karty tytułowej według własnego pomysłu;
tworzenie ruchu do melodii.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka I. Zajęcia
poranne
1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym miejscu sali nauczyciel (N) rozkłada przyniesione książki dla dzieci. Przegląda je zaciekawiając w ten sposób dzieci, które podchodzą i zadają pytania; wywiązuje się swobodna rozmowa na temat książek (jaka jest ich zawartość, czym są znaczki - litery, jakie książki czytają dzieciom rodzice, itp.).
1. Jak mrówki pomogły misiowi:
słuchanie czytanego przez N opowiadania - zaproszenie dzieci do wysłuchania przygody misia. Następnie omówienie treści - swobodne wypowiedzi dzieci ukierunkowane pytaniami N, np. Gdzie wybrał się miś na spacer?, Dlaczego kolce wbiły się w futerko misia?, Kto pomógł misiowi? itp.
Treść opowiadania znajduje się w załączniku nr 1.
N czyta opowiadanie, może wzbogacić przekaz wykorzystując sylwety misia i mrówek (załącznik nr 2 i 3) oraz slajdy prezentacji (załącznik nr 7).
Następnie dzieci próbują odpowiedzieć na pytania zadawane przez N.
2. Pląs misia i mrówek:
swobodna ekspresja ruchowa - próby ilustrowania ruchem słyszanej muzyki.
Nagranie muzyczne (załącznik nr 6) inspirujące do swobodnych pląsów.
N może wspomóc dzieci pokazując ruchy: ciężkie i powolne ruchy misia, gdy muzyka jest wolna; lekkie, swobodne, gdy muzyka płynie delikatnie i lekko.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Jesteśmy pisarzami:
tworzenie książeczki na podstawie opowiadania Jak mrówki pomogły misiowi.
Rozwijanie zdolności manualnych i wrażliwości przestrzennej, tworzenie dowolnej kompozycji z elementów, określanie kolejności oraz następstw zdarzeń, planowanie czynności (co po czym nastąpi).
Dzieci otrzymują zestaw 3 obrazków historyjki (materiał znajduje się w załączniku nr 4) odpowiadającej treści opowiadania, „stronę tytułową” książeczki do samodzielnego ozdobienia (formaty A5) oraz wstążkę i kartonik z napisanym
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
imieniem. Kartki są przedziurkowane. Zadaniem dziecka jest złożyć z nich książeczkę zgodnie z przebiegiem zdarzeń w opowiadaniu (dziecko przekłada wstążkę przez dziurki i wiąże ją z pomocą N) oraz ozdobić stronę tytułową i przykleić kartonik z imieniem we
wskazanym przez
N miejscu. W kolejnych dniach dzieci mogą kontynuować pracę nad książeczką (kolorować obrazki cyklu, uzupełniać stronę tytułową o nowe elementy ozdobne). Po zakończeniu pracy N wspólnie z dziećmi organizuje wystawę prac.
Przykładowa książeczka znajduje się w załączniku nr 5.
1. Co robią mrówki całymi dniami?:
zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym - obserwacja mrówek przez lupę.
Potrzebne pomoce - lupa dla
każdego dziecka
zainteresowanego zabawą.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Pokoloruj misia i mrówkę:
zabawy dla dzieci szczególnie zainteresowanych tematyką i/lub dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z wykorzystaniem multimediów.
Wykorzystanie załączników nr 8 i 9.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń praktycznych.
Słowne: rozmowy i opowiadania, objaśnienia, rozmowy, metoda żywego słowa.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
książki da dzieci, materiały plastyczne do ozdobienia karty tytułowej książeczki, dziurkacz, wstążka dla każdego dziecka, kartoniki z imionami dzieci uczestniczącymi w zabawie, lupy, odtwarzacz CD i płyta z nagraniem (podkład muzyczny do pląsu) lub komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Treść opowiadania Jak mrówki pomogły misiowi;
2. Sylweta misia - materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
3. Sylwety mrówek - materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;
4. Cykl 3 obrazków historyjki Jak mrówki pomogły misiowi oraz strona tytułowa książeczki (wersja czarno-biała) - materiał do wydrukowania;
5. Książeczka pt. Jak mrówki pomogły misiowi;
6. Plik muzyczny: Pląs misia i mrówek;
7. Prezentacja multimedialna Jak mrówki pomogły misiowi;
8. Kolorowanka multimedialna Miś;
9. Kolorowanka multimedialna Mrówka.