• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Struktura płci i wieku 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Struktura płci i wieku 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Struktura płci i wieku

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

- uczeń zna kryteria podziału społeczeństwa ze względu na płeć i wiek,

- uczeń zna pojęcia: struktura wieku społeczeństwa, piramida wieku, współczynnik feminizacji, zjawisko maskulinizacji,

- uczeń umie obliczyć współczynnik feminizacji.

b. Umiejętności

- uczeń potrafi opisać, korzystając z piramidy płci i wieku , strukturę ludności w Polsce, - uczeń potrafi wyjaśnić przyczyny starzenia się społeczeństwa,

- uczeń potrafi interpretować piramidę płci i wieku ludności w Polsce,

- uczeń potrafi porównać na podstawie danych długość życia w Polsce z danymi liczbowymi dotyczącymi innych państw,

- uczeń potrafi odpowiedzieć jakie czynniki społeczno-ekonomiczne wpływają na długość życia człowieka.

2. Metoda i forma pracy

Formy pracy: grupowa

Metody : karta pracy – praca z tekstem źródłowym (tekst z podręcznika), praca z mapą

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik „Planeta 3” (str. 65-67) , zeszyt ćwiczeń , Niezbędnik, rocznik statystyczny, Ilustrowany Atlas Świata str.92 – 93 Wyd. Rożak, Szkolny słownik pojęć geograficznych, J.

Flis, karty pracy, foliogram Piramida płci i wieku ludności w Polsce w 2000 r.

4. Przebieg lekcji

1. Faza przygotowawcza

- część organizacyjna (powitanie, sprawdzenie obecności)

- nauczyciel zadaje pytania sprawdzające wiadomości z poprzedniej lekcji, a następnie nawiązuje do nowego tematu lekcji :

 wyjaśnij pojecie przyrost naturalny

 jak kształtuję się współczynnik przyrostu naturalnego w Polsce?

 kiedy Polsce były okresy wzrostu ludności i czym były spowodowane?

 podaj okresy niżu demograficznego w Polsce

 dlaczego w Polsce odnotowuje się spadek tempa wzrostu liczby ludności?

- nauczyciel dzieli klasę na 3 kilkuosobowe grupy, np. przez odliczenie 1-3 lub wg innego sposobu

2. Faza realizacyjna

- nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, wyjaśnia cele lekcji, podaje wymagania edukacyjne,

- nauczyciel, wykorzystując foliogram „Piramida płci i wieku ludności w Polsce w 2000 r.”, objaśnia w jaki sposób odczytuje się wykres-piramidę obrazujący strukturę wiekową społeczeństwa i rozdaje karty pracy,

- nauczyciel podaje czas na rozwiązanie zadania 15-20 minut, - praca w grupach w oparciu o podręcznik i inne źródła informacji,

- uczniowie wykonują zadania z karty pracy. Nauczyciel kontroluje ich pracę, pomaga i wyjaśnia,

- nauczyciel prosi przedstawicieli grup uczniów o zaprezentowanie rozwiązanej karty pracy,

- nauczyciel ocenia pracę uczniów.

(2)

3. Faza podsumowująca

- nauczyciel zadaje pytania podsumowujące i utrwalające wiadomości, np.:

 podaj najważniejszy czynnik, jaki zdecydował o obecnym kształcie piramidy płci i wieku ludności w Polsce

 odczytaj z piramidy wieku liczbę chłopców, dziewcząt będących twymi rówieśnikami. Czy urodziłeś się w okresie wyżu czy niżu demograficznego?

 co to jest wskaźnik feminizacji?

 co określmy pojęciem zjawiska maskulinizacji

 podaj przyczynę wyższego/ niższego współczynnika feminizacji w niektórych województwach.

Lekcję można też podsumować wykonując ćwiczenie 4 ze str. 38/39 w zeszycie ćwiczeń do geografii „Planeta 3”.

5. Bibliografia

1. Atlas geograficzny – „Polska, kontynenty, świat”, Wydawnictwo „Nowa Era” Redakcja Kartograficzna Wrocław 2005.

2. Ćwiklińska Ewa, Wawrzkiewicz Anna, Zeszyt ćwiczeń do geografii Planeta 3 Geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna Polski, Wydawnictwo M. Rożak Gdańsk – Straszyn.2004.

3. Czekańska Zdzisława, Wojtkowicz Zofia, Aktywne metody w edukacji geograficznej.

Propozycje metodyczne do pracy z uczniem w gimnazjum część I i II, SOP Toruń 1999.

4. Flis Jan, Szkolny słownik geograficzny, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Warszawa 1982.

5. Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum, Wydawnictwo Rożak. Straszyn k. Gdańska 2006 6. Książka nauczyciela zintegrowana z podręcznikiem „Planeta 3” Wydawnictwo M. Rożak.

Gdańsk –Straszyn 2004.

7. Szubert Mariusz. Podręcznik do geografii „Planeta 3”.Geografia fizyczna i społeczno- ekonomiczna Polski (str.50–53) Wyd. M. Rożak Gdańsk –Straszyn.2004.

6. Załączniki

Karta pracy ucznia

Cytaty

Powiązane dokumenty

j) Podkreśl linią prostą czasowniki w stronie zwrotnej, linią przerywaną czasowniki, które mają tylko formę zwrotną.. śmiać się,

a) Nauczyciel nawiązując do wątków, które pojawiły się podczas burzy mózgów informuje na czym polega pomoc typu „dawanie ryby” oraz pomoc typu „dawanie wędki”, a

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

Który rysunek poprawnie przedstawia kierunek prądu w pierścieniu i linie pola magnetycznego magnesu?.. Zad.8 W pobliżu zwojnicy ustawiono igiełki magnetyczne. Który z

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

Nauczyciel zwraca uczniom uwagę na to, że nie wystarczy obliczyć kwoty obniżki, ale należy ją odjąć od ceny początkowej... W sklepie AD trwa wielka wyprzedaż wiosenna.