SCENARIUSZ LEKCJI
GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Gałęzie przemysłu w Polsce.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
6.4.: uczeń wyjaśnia przyczyny zmian zachodzących w przemyśle w Polsce i we własnym regionie oraz wskazuje najlepiej rozwijające się obecnie w Polsce gałęzie produkcji przemysłowej.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Uczeń:
wie, czym jest przemysł,
wie, jakie gałęzie przemysłu występują w Polsce,
wyjaśnia przyczyny zmian zachodzących w przemyśle w Polsce i we własnym regionie,
wskazuje najlepiej rozwijające się obecnie w Polsce gałęzie produkcji przemysłowej.
1
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
potrafi wymienić i scharakteryzować gałęzie przemysłu występujące w Polsce,
potrafi wskazać na mapie obszary koncentracji przemysłu,
potrafi tworzyć mapy mentalne przedstawiające wybrane zagadnienie,
potrafi dobierać odpowiednie skojarzenia do podanych zagadnień,
twórczo prezentuje swoje pomysły,
rozwija w sobie dociekliwość poznawczą świata,
potrafi na podstawie analizy danych prognozować zmiany w przemyśle,
poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,
poprawnie czyta mapy,
samodzielnie uczy się,
współpracuje w grupie,
czyta wykresy.
Etapy lekcji
Przedmi ot naucza
nia
Kompetencje
kluczowe Przebieg zajęć Środki
dydaktyczn e
Metody naucza
nia
Formy pracy
Etap wstępn y
Geografi a
porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje
Nauczyciel pyta uczniów, czym jest przemysł i czy w obecnych czasach rola przemysłu jest wciąż istotna.
Wysłuchuje i uzupełnia odpowiedzi uczniów.
praca z różnymi środkami informacji (podręczniki, słowniki,
pogadan ka, wykład, ćwiczeni a,
„burza
indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach
2
naukowo- techniczne kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
plansze, atlasy)
mózgów
”, praca z mapami
Etap realizac ji
Geografi
a Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną
(zasób nr 1). Tłumaczy, czym jest przemysł i podaje jego funkcje. Korzystając z mapy zawartej w prezentacji wskazuje rodzaje działalności firm w Polsce oraz ich rozmieszczenie na terenie kraju.
Omawia najważniejsze gałęzie przemysłu w Polsce:
przemysł paliwowo-energetyczny, metalurgiczny, elektromaszynowy, maszynowy, precyzyjny, środków transportu, elektrotechniczny i elektroniczny, chemiczny, mineralny i lekki. Wymienia pozostałe gałęzie przemysłu.
Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z grup ma opracować informacje na temat podanej gałęzi przemysłu. Uczniowie powinni wziąć pod uwagę popularność danej gałęzi w kraju, dochód wytwarzaną przez typowy zakład produkcyjny, liczbę
zatrudnianych osób, eksport, wpływ na środowisko.
Grupy otrzymują następujące tematy:
Grupa 1 - przemysł paliwowo-energetyczny, Grupa 2 - przemysł metalurgiczny,
Grupa 3 - przemysł elektromaszynowy, Grupa 4 - przemysł środków transportu, Grupa 5 - przemysł chemiczny.
Uczniowie pracują na podstawie materiałów
dostarczonych przez nauczyciela bądź z komputerem
prezentacja multimedialn a (zasób nr 1), materiały przygotowan e przez nauczyciela, komputer z dostępem do Internetu
pogadan ka, wykład, ćwiczeni a,
„burza mózgów
”, praca z mapami
praca w grupach Indywidua lna i zbiorowa, uczeń samodziel nie wyciąga końcowe wnioski)
3
podłączonym do Internetu.
Przedstawiciele grup prezentują efekty pracy.
Etap podsu mowuj ący
Geografi
a porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się
W ramach powtórzenia nauczyciel wykonuje z uczniami ćwiczenie w arkuszu kalkulacyjnym (zasób nr 2).
arkusz kalkulacyjny (zasób nr 2)
ćwiczeni
a praca w
grupach indywidua lna i zbiorowa
4