• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Renata Madzia Obszar podstawy programowej:"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Renata Madzia

Obszar podstawy programowej:

10. Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.

Grupa wiekowa 4-latki

Obszar/blok tematyczny: Ciekawi mnie technika i konstruowanie Temat: Podróż dookoła świata.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 potrafi zastosować pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni;

 poznaje specyfikę pracy konserwatora w przedszkolu;

 pomaga dorosłym w codziennych czynnościach;

 potrafi wykonać pracę techniczną wykorzystując różnorodne materiały łącząc je za pomocą wiązania lub skręcania.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem, umie posługiwać się rekwizytami (np. maską);

 wznosi konstrukcje z klocków, tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy;

 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;

 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych - zgodna zabawa z innymi, rozumienie prawa innych do zabawy tymi samymi zabawkami, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, wykonywanie prostych poleceń, szanowanie pracy wykonanej przez innych;

 uczestniczenie w ćwiczeniach artykulacyjnych utrwalających prawidłową wymowę głosek;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 korzystanie ze sprzętu przeznaczonego dla dzieci w tym wieku (jazda na rowerze trójkołowym);

 posługiwanie się w zabawie gestem oraz ruchem, odgadywanie zagadek pantomimicznych;

 podejmowanie zabaw konstrukcyjnych, łączenie różnorodnych materiałów poprzez doklejanie i dowiązywanie sznurkiem, drutem;

 kształtowanie orientacji w przestrzeni, posługiwanie się pojęciami „wyżej”, „niżej”,

„między”, „obok”, „nad”, „pod”;

 doskonalenie percepcji wzrokowej poprzez stosowanie umownych oznaczeń zapisanych w formie symboli (znaki umowne stosowane w zabawach).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, swobodne

zabawy w kącikach zainteresowań.

W wyznaczonym miejscu dzieci układają przyniesione z domu zabawki przedstawiające pojazdy.

Nauczyciel (N) zachęca dzieci do oglądania, porównywania oraz sprawdzania sposobu poruszania się zabawek.

2. Nasze pojazdy:

zabawa dydaktyczna. Układanie zabawek według poleceń N z zastosowaniem pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni: między, wyżej, niżej, obok, nad, pod.

N proponuje dzieciom ułożenie zabawek według poleceń. Dzieci układając używają określeń dotyczących położenia tych przedmiotów.

I. Zajęcia poranne

3. Podróżujemy:

gra ruchowa. Dzieci losowo wybierają emblematy do zawieszenia na szyję; rozpoznają oraz nazywają przedstawiony na nich pojazd.

Emblematy

przedstawiające pojazdy (załącznik nr 1).

N podaje nazwę danego pojazdu – wówczas odpowiednia grupa dzieci porusza się naśladując ruchem i głosem dany pojazd.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Jak dbać o nasze zabawki?:

spotkanie z konserwatorem pracującym w przedszkolu. Zapoznanie ze specyfiką jego pracy, rozmowa na temat sposobów dbania o zabawki. Konserwator prezentuje wykonanie listwy (pokaz sposobu przygotowania z wykorzystaniem narzędzi).

Dzieci obserwują pokaz przygotowania listwy, podają odpowiednie narzędzia. Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci podczas pokazu.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Wybieramy się w podróż:

wykonanie pojazdów z listew z otworami.

Dzieci łączą listwy za pomocą drutu lub sznurka, doklejają koła z korka lub tektury, malują je farbami. Konserwator może pomóc dzieciom. N proponuje zorganizowanie kącika tematycznego wykorzystując wykonane pojazdy. Porządkowanie sali po ukończeniu pracy.

Przycięte drewniane listwy z otworami, klej typu wikol, koła przycięte z płyt korkowych lub tektury, farby plakatowe bądź klejowe.

3. Wycieczka rowerowa

zabawa przy muzyce. Dzieci odtwarzają ruchem jazdę na rowerze – jadą pod górę, zjeżdżają w dół, robią postój itp. (inwencja dzieci).

Wykorzystanie utworu J. Straussa Święto ognia.

4. Kolorowe pojazdy:

układanie wzorów z figur geometrycznych według przykładu - praca indywidualna dla chętnych dzieci.

Plansza ze wzorem (załącznik 2 i 3), figury geometryczne wycięte z kolorowego papieru.

1. Pojazdy w naszym przedszkolu:

aktywność indywidualna dzieci – do wyboru gry w wersji stolikowej lub multimedialnej.

Do wykorzystania załączniki nr 4, 5, 6, 7, 8.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Dojechaliśmy nad morze!:

gry w ogrodzie: zabawy z chustą animacyjną lub podobną (Morze, Sztorm) oraz wykorzystanie zabawek na kółkach ze sznurkiem do ciągnięcia, jazda na rowerze trójkołowym.

Chusta animacyjna Klanzy lub podobna, scenariusze zabaw znajdują się w książce Zabawy z chustą (2002), red. A. Wasilak.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna, z całą grupą.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki dydaktyczne:

zabawki-pojazdy, listwy, druty, sznurki, drewniane listwy z otworami, klej typu wikol, koła przycięte z płyt korkowych lub tektury, farby plakatowe bądź klejowe, utwór muzyczny Polka Święto ognia J. Straussa, fiszki z pojazdami (wycięte z gazet), chusta animacyjna lub podobna, zabawki na kółkach ze sznurkiem do ciągnięcia, rower trójkołowy, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Pojazdy - szablony emblematów do wydrukowania;

2. Statek - plansza i elementy do wydrukowania;

3. Traktor - plansza i elementy do wydrukowania;

4. Samochód - puzzle;

5. Puzzle multimedialne - Szybki pociąg;

6. Jedzie pociąg z daleka - kolorowanka multimedialna;

7. Samochodziki - gra multimedialna;

8. Puzzle multimedialne - Statek pasażerski.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Materiał: papierowe talerze, plastikowe kubki, łyżki, widelce, noże, serwetki, obrusy, stożkowe czapeczki, wazon, kwiaty oraz inne elementy dekoracji stołu i sali.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

N zachęca dzieci do rozmowy, dzielenia się własnymi wrażeniami..

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: