Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor: Paulina Szmagier
Obszar podstawy programowej:
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Mali artyści w plenerze.
Cele operacyjne:
Dziecko:
posługuje się przyborami plastycznymi (prawidłowy chwyt kredki, pędzla, odpowiedni nacisk kredki);
rozpoznaje i nazywa barwy podstawowe oraz niektóre pochodne;
przelicza w zakresie 10 (lub wyższym, zgodnie z indywidualnymi możliwościami), ustala prawidłowy wynik liczenia;
stosuje się do ustalonych reguł gry;
współpracuje w zabawach ruchowych ze śpiewem i tańcem;
wie, że mieszając ze sobą określone kolory można otrzymać z nich barwy pochodne, potrafi uzyskać pożądany kolor z dostępnych barw;
udziela potrzebującym pomocy.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zadaniowych) i w świecie dorosłych;
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych oraz przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać oraz zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
interesuje się czytaniem oraz pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym;
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego);
przeliczanie w zakresie 10 lub zgodnie z indywidualnymi możliwościami;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych;
ćwiczenie percepcji wzrokowej oraz koncentracji uwagi;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie twórczości i kreatywności;
uwrażliwianie na piękno otaczającego świata, dostrzeganie różnorodności barw;
kształtowanie sprawności fizycznej;
rozwijanie sprawności manualnej;
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W różnych miejscach sali, umieszczone są kartki z plamami farb w rozmaitych barwach (materiał w załączniku nr 1).
I. Zajęcia poranne
2. Jaki kolorowy jest świat!:
zabawa muzyczno – ruchowa przy piosence.
Nagranie audio znajduje się w załączniku nr 11.
Przy pierwszym słuchaniu piosenki dzieci tańczą swobodnie (pojedynczo lub w parach). Przy
ponownym jej
odtwarzaniu próbują dowolnie ilustrować ruchem treść piosenki.
Mogą również próbować śpiewać z nauczycielem (N) – tekst umieszczono w załączniku nr 7.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Barwy natury:
spacer po najbliższej okolicy (np. do parku).
Przed spacerem N prosi dzieci by starały się zapamiętać jak najwięcej kolorów, które zobaczą w parku i wybrać te, które najbardziej im się podobają.
Podczas spaceru N zwraca uwagę dzieci na różnorodność otaczających barw oraz na prawidłowe nazywanie kolorów.
Uwaga:
należy zachęcić dzieci do
samodzielnego ubierania się, zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność zakładania poszczególnych części garderoby i utrzymywanie porządku w szatni.
2. Świat jest taki kolorowy!:
rozmowa na temat obserwacji dzieci podczas spaceru. Dyskusję można wzbogacić wykorzystując prezentację multimedialną (załącznik nr 8). Następnie N zachęca dzieci, aby spróbowały wymienić jak najwięcej kolorów, które zaobserwowały podczas spaceru oraz podczas oglądania prezentacji. Prosi dzieci, aby samodzielnie spróbowały
„wyczarować” różne kolory: przedstawia dzieciom sposób na uzyskanie barw pochodnych. Każde dziecko otrzymuje kartkę formatu A3, podstawkę do mieszania farb oraz pędzel i farby w czterech kolorach: żółtym, czerwonym, niebieskim i białym. Dzieci malują, uzyskując potrzebne barwy z mieszania dostępnych farb. Po skończonej pracy następuje porządkowanie, prezentacja, omówienie i wystawa prac dzieci.
Przed przystąpieniem do pracy N wyjaśnia dzieciom zasady mieszania barw i uzyskiwania kolorów pochodnych.
Podczas malowania dzieci mogą skorzystać z materiału znajdującego się w załączniku nr 3.
Najlepsze do tego zadania będą farby w tubkach, które łatwo można mieszać.
3. Ile mamy tu barw?:
przeliczanie barw podstawowych i kolorów, które z nich powstały (materiał w załączniku nr 2), przyklejenie odpowiedniej cyfry.
N zachęca dzieci do samodzielnego
przeliczania i ustalenia wyniku, a także wyboru odpowiedniej cyfry.
4. Kolorowy Świat:
globalne odczytywanie oraz przyklejenie pod odpowiednią ilustracją napisu.
Materiał w załączniku nr 5.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Kolory w komputerze:
zajęcia indywidualne dla zainteresowanych dzieci z wykorzystaniem multimediów i propozycji zabaw przy stoliku.
Propozycje do
wykorzystania: gra multimedialna – Z jakich barw powstanie ten kolor?
(załącznik nr 12), gra multimedialna memo – utrwalenie nazw kolorów (załącznik nr 10), puzzle multimedialne: Kolorowy kotek (załącznik nr 9), kolorowanka Paleta malarza (załącznik nr 6 - uzyskiwanie różnych odcieni danego koloru),
puzzle w wersji stolikowej (Załącznik nr 5).
2. W kolorowym ogrodzie:
zabawy ruchowe na powietrzu. Propozycje:
a) rzut piłeczkami lub woreczkami do celu, umieszczonego w odległości ok. 2 m. N układa obręcze (lub szarfy), tak by na siebie zachodziły. Każde dziecko losuje trzy piłeczki, następnie celuje nimi w odpowiednie pole (np. jeśli mamy obręcz żółtą i niebieską, w niebieskiej części jest miejsce dla piłek niebieskich, w żółtej dla żółtych, a część wspólna dla piłek zielonych – zabawa odzwierciedla mieszanie barw).
b) Kto lubi… – N wymyśla hasła zawierające wskazówki z określeniem kierunku (np. „Kto lubi kolor czerwony, ten robi dwa kroki w prawo”; „Kto lubi kolor niebieski, podnosi lewą rękę”; „Kto lubi kolor żółty, ten robi trzy kroki do przodu i jeden w lewo”).
Zachęcanie wszystkich dzieci do udziału w zabawie.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana.
Słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
arkusze papieru formatu A3 dla każdego dziecka, kredki, farby w tubkach, podstawki do mieszania farb, fartuszki dla każdego dziecka, pędzle, piłki, obręcze, woreczki, szarfy, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Różnokolorowe plamy farb – materiał do wydrukowania;
2. Ile mamy tu barw? – materiał do wydrukowania;
3. Jak mieszać kolory? – materiał do wydrukowania;
4. Kolorowe puzzle - materiał do wydrukowania;
5. Kolorowy świat – materiał do wydrukowania;
6. Kolorowanka: Paleta malarza;
7. Jaki kolorowy jest świat – tekst piosenki;
8. Prezentacja multimedialna: Świat jest taki kolorowy!;
9. Puzzle multimedialne: Kolorowy kotek;
10. Multimedialna gra memo: Kolory;
11. Jaki kolorowy jest świat – nagranie audio do tekstu piosenki;
12. Z jakich barw powstanie ten kolor? – gra multimedialna.