• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Paulina Szmagier

Obszar podstawy programowej:

9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny : Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Mali artyści w plenerze.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 rozpoznaje i nazywa podstawowe barwy;

 potrafi malować farbami przy (pomocy pędzla lub palcami).

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;

grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru i łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach, muzykowaniu.

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, funkcjonowanie w grupie przedszkolnej, współdziałanie w zespole, umiejętność zwrócenia się o pomoc);

 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownika biernego oraz czynnego dzieci, śpiewanie piosenki);

 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (porównywanie i dobieranie w pary na podstawie określonej cechy);

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

 umiejętność tworzenia prac plastycznych przy pomocy farb;

(2)

 rozpoznawanie i nazywanie kolorów;

 rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni, a także schemacie własnego ciała (posługiwanie się różnymi przedmiotami, próby reagowania na polecenia nauczyciela zawierające określenia położenia w przestrzeni);

 ćwiczenie percepcji wzrokowej (układanie puzzli), koordynacji wzrokowo – ruchowej (kolorowanie, gry multimedialne, malowanie farbami);

 rozwijanie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej (zabawa ruchowa przy muzyce);

 rozwijanie wrażliwości dotykowej.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie, zajęcia

i zabawy dowolne.

Nauczyciel (N) przed zajęciami umieszcza w sali, w widocznym dla dzieci miejscu, kilka kartek ze śladami łap misia (załącznik nr 2), aby wywołać zainteresowanie dzieci.

I. Zajęcia poranne

2. Chciałbym zostać malarzem:

zabawa ruchowa przy piosence (nagranie audio - załącznik nr 8). N śpiewa piosenkę (tekst - załącznik nr 6) wykonując prosty układ taneczny. Zachęca dzieci do naśladowania jego ruchów.

Piosenkę można odtwarzać kilkakrotnie, dopóki dzieci są zainteresowane i aktywnie uczestniczą w zabawie.

1. Zostanę malarką!:

N zachęca dzieci by usiadły w kręgu, ponieważ pragnie im przedstawić bohaterkę opowiadania (wykorzystanie prezentacji multimedialnej w załączniku nr 7).

N prowadzi rozmowę kierowaną zadając pytania do obejrzanej prezentacji połączonej z opowiadaniem.

II. Zajęcia dydaktyczne

2. Za pomocą dłoni również można malować!:

N proponuje dzieciom zabawę w malarzy.

Na dużych arkuszach papieru (format A3) dzieci malują dowolne obrazy przy pomocy farb plakatowych i/lub farb do malowania palcami. Mogą, podobnie jak miś, odbijać ślady swoich dłoni.

Należy zapewnić możliwość dowolnego wyboru techniki (dziecko może spróbować zarówno malowania palcami, jak i pędzlem). Do malowania farbami można użyć arkuszy papieru o różnej fakturze dla stymulowania zmysłu dotyku. N powinien pamiętać, że dla wielu dzieci zapewne jest to jedno z pierwszych zetknięć

(3)

z farbami, dlatego też

należy pozwolić

eksperymentować i dać każdemu dziecku tyle czasu, ile potrzebuje. Jeśli niektóre dzieci nie zechcą malować własnych dłoni, mogą wykorzystać ślady dłoni (załącznik nr 5), które malują na odpowiednie kolory.

3. Łapki misia:

zabawy dydaktyczne. Kolorowanie śladów łap misia określonym kolorem, rozpoznawanie i nazywanie barw (załącznik nr 2), układanie puzzli obrazkowych (załącznik nr 3a i/lub 3b).

N zachęca dzieci do pokolorowania śladów łap misia odpowiednim kolorem (należy pomóc dzieciom w prawidłowym ułożeniu kredki w dłoni). Następnie prace zostają umieszczone na wystawie. Dzieci, które nadal są zainteresowane zajęciami, mogą ułożyć wydrukowane puzzle, które należy następnie nakleić je na kartkę. Dzieci, których zainteresowanie w naturalny sposób wygasło, wracają do zabaw dowolnych i zajęć własnych.

1. Czego potrzebuje malarz?:

odszukiwanie i przyklejanie odpowiednich materiałów dla malarza (materiał w załączniku nr 1).

Zachęcanie dzieci do odszukania potrzebnych misiowi środków wyrazu artystycznego i wykonania zadania.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Artysta w ogrodzie:

zabawy na powietrzu. Można wykorzystać następujące propozycje:

a) Kolorowe domki – N wyznacza 4 domy oznaczone podstawowymi kolorami (mogą być ułożone z szarf w odpowiednim kolorze).

Dzieci stoją w rozsypce. Podczas gry N na tamburynie, dzieci biegają swobodnie, gdy N przestaje grać, woła, np. „domek czerwony”, dzieci natychmiast biegną do określonej szarfy. Zabawę powtarza się do wykorzystania kolorów wszystkich ułożonych szarf.

b) Magiczna drabina – N układa z szarf lub drążków 4 drabinki (czerwona, żółtą,

Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie zabawy.

(4)

niebieską oraz zieloną) i dzieli dzieci na 4 grupy, oznaczając je odpowiednim kolorem.

Dzieci ustawiają się przed swoją drabiną. Ich zadaniem jest przejście między szczebelkami drabiny tak, aby jej „nie popsuć”.

c) Malujemy niebo – N rysuje w powietrzu dowolny kształt (np. chmury) mówiąc: „Teraz maluję dużą chmurę na niebie, spróbujcie ze mną”. Dzieci naśladują ruchy N próbując w powietrzu malować chmury (na zmianę:

lewą oraz prawą ręką).

3. Artysta i kwiaty:

zabawy indywidualne dzieci z wykorzystaniem materiałów dostępnych w załącznikach.

Do wyboru następujące gry:

Róże w wazonie (załącznik nr 4 - rozpoznawanie i utrwalenie nazw kolorów, próba posługiwania się nożyczkami, przyklejanie kwiatów w odpowiednim

miejscu), puzzle

multimedialne: Mały artysta (załącznik nr 10), kolorowanka multimedialna Róża (załącznik nr 9).

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczenia praktyczne, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.

Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.

Środki dydaktyczne:

farby plakatowe, farby do malowania palcami, kubeczki, pędzle, fartuszki, arkusze papieru formatu A3 - dla każdego dziecka, klej, nożyczki, kredki (najlepiej o trójkątnym przekroju), szarfy, odtwarzacz płyt CD lub komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne opisane poniżej, zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

(5)

1. Czego potrzebuje mały artysta? - materiał do wydrukowania;

2. Ślady łapek misia - materiał do wydrukowania;

3. Misia w ogrodzie - puzzle obrazkowe 3 i 4 – elementowe;

4. Róże w wazonie – materiał do wydrukowania;

5. Kolorowe ślady – materiał do wydrukowania;

6. Chciałbym być malarzem – tekst piosenki;

7. Prezentacja multimedialna: Zostanę malarką!;

8. Nagranie audio do piosenki: Chcę zostać malarzem;

9. Kolorowanka multimedialna: Róże;

10. Puzzle multimedialne: Mały artysta.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zachęcenie dzieci do oglądania plansz oraz poszukiwań tożsamych znaków znajdujących się w sali (materiały: plansze znajdujące się w zasobach przedszkola,

 kształtowanie umiejętności społecznych (uważne słuchanie dorosłych i kolegów z grupy, zgodna zabawa z innymi, dzielenie się zabawkami, rozumienie oraz

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form

Po wyświetleniu prezentacji N kontynuuje zajęcia czytając dzieciom opowiadanie Nieznajomy (załącznik nr 3). Następnie dzieci odtwarzają chronologiczny przebiegu

N proponuje, aby dzieci skupiły się chwilę nad zdjęciami gdzie miś nie bawi się bezpiecznie - dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie, jak może się skończyć

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

zachęcenie dzieci do podejścia do tablicy, na której wyeksponowana jest sylweta dziecka (wycięta z szarego papieru) oraz kolorowe sylwety obrazujące poszczególne

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć