Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Paulina Szmagier
Obszar podstawy programowej:
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Odkrywam świat nie tylko pędzlem Temat: Mali artyści w plenerze.
Cele operacyjne:
Dziecko:
próbuje przeliczać obiekty (zgodnie z indywidualnymi możliwościami), zaczyna rozumieć i stosować pojęcia mniej – więcej;
rozpoznaje, a także nazywa kolory (czerwony, żółty, niebieski, zielony);
umie wykorzystać w pracy plastycznej nietypowe materiały;
posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach parateatralnych;
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, zajęciach ruchowych.
Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania.
Treści kształcenia:
umiejętność określania cech przedmiotu (kształt, kolor, faktura);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, używanie poprawnych form, bogacenie słownictwa czynnego oraz biernego);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
kształtowanie umiejętności przeliczania elementów, rozumienie i stosowanie pojęć mniej – więcej, posługiwanie się liczebnikami głównymi oraz porządkowymi;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, współdziałanie w grupie;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
znajomość podstawowych kolorów;
rozwijanie wrażliwości dotykowej, wielozmysłowe poznawanie otaczającego świata;
rozwijanie sprawności manualnej, posługiwanie się różnymi przyborami plastycznymi (wycinanie nożyczkami po liniach prostych, odpowiedni chwyt oraz nacisk kredki, dokładne wypełnianie konturu), poznawanie nowych technik, wykorzystanie w pracy różnych materiałów (piasek).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, powitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
W wybranym, widocznym dla dzieci miejscu nauczyciel (N) umieszcza plastikową piaskownicę (lub miskę) z piaskiem.
Przy odpowiedniej pogodzie można zajęcia przeprowadzić na placu zabaw lub w ogrodzie przedszkolnym. Należy pamiętać, by użyć czystego, bezpiecznego dla dzieci piasku z atestem.
2. Z piasku powstają nie tylko zamki:
zachęcenie dzieci do udziału w zabawie połączonej ze śpiewaniem przez N piosenki (tekst utworu w załączniku nr 5, melodia - załącznik nr 8). Podczas wykonywania utworu dzieci tworzą babki z piasku lub wznoszą budowle z klocków. Po zakończeniu budowania przez wszystkie dzieci, N zachęca je do wypowiedzi na temat powstałych budowli i przeliczania elementów, z których powstały.
Piosenkę odtwarzamy tak długo, jak długo dzieci aktywnie uczestniczą w zabawie. Zachęcamy je, by próbowały śpiewać razem z N.
I. Zajęcia poranne
3. Piasek jest…:
zabawa dydaktyczna. N zachęca dzieci, by usiadły wokół piaskownicy, wzięły do rąk piasek, przesypały go z ręki do ręki próbując go opisać. Rozmowa z dziećmi na temat zastosowania piasku oraz ich ulubionych zabaw w piaskownicy.
Należy zwrócić uwagę na to, by każde dziecko mogło się wypowiedzieć.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1. Malujemy za pomocą piasku:
N zachęca dzieci do udziału w zajęciach mówiąc, że zna jeszcze jedno zastosowanie piasku i chciałby dzieciom pokazać, co można z niego wyczarować. Na kartkach dzieci rysują dowolny kształt (lub otrzymują kartki z narysowanymi konturami np. kwiatu, auta lub innego przedmiotu), następnie smarują klejem powierzchnię i wypełniają kontury posypując piaskiem. Dociskają piasek, a nadmiar zsypują do miski.
Na każdym stoliku dzieci, stoi miska z czystym, piaskiem. Każde dziecko otrzymuje kartkę z kolorowego bloku technicznego, klej i mały kubeczek na piasek.
II. Zajęcia dydaktyczne
2. W piaskownicy:
prace plastyczne: kolorowanie elementów wg podanego wzoru (załącznik nr 4) lub uzupełnianie brakujących elementów ilustracji (załącznik nr 1).
N zachęca dzieci do przeliczenia foremek na ilustracji, wypowiedzi na temat ich koloru oraz kształtu.
1. Foremki i zamki:
zajęcia indywidualne dzieci – propozycje:
a) układanie puzzli obrazkowych 6-elementowych (załącznik nr 2). N zachęca dzieci, aby spróbowały samodzielnie rozciąć ilustrację i przeliczyć, z ilu elementów się składa;
b) układanie puzzli multimedialnych W piaskownicy (załącznik nr 9);
c) kolorowanka multimedialna Zamek z piasku (załącznik nr 6);
d) multimedialna gra memo Foremki (załącznik nr 7).
Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo w czasie pracy oraz na prawidłowy chwyt nożyczek.
2. Z piasku – nie tylko zamki:
zabawa ruchowa przy piosence. N w trakcie śpiewania piosenki pokazuje prosty układ taneczny, dzieci naśladują jego ruchy i wspólnie z nim próbują śpiewać piosenkę.
Piosenka powinna towarzyszyć dzieciom podczas całego dnia, dzieci osłuchują się z nią, próbują śpiewać i w ten sposób uczą się jej tekstu na pamięć.
III. Zajęcia popołudniowe
3. Najpiękniejsza babka z piasku:
zabawy ruchowe na powietrzu, propozycje do wykorzystania:
a) konkurs na najpiękniejszą (największą) babkę z piasku (zamek lub inną budowlę);
b) tor przeszkód. N układa z dostępnych sprzętów tor przeszkód, który dzieci mogą pokonać. N stara się zachęcić dzieci, aby każde z nich wzięło udział w zabawie.
N zachęca dzieci, aby pomogły mu podczas przygotowania miejsca do zabaw, a później jego uporządkowaniu. Jeśli dziecko nie chce brać udziału w zajęciach, N może je ośmielić pokonując tor przeszkód razem z nim.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych dziecku, kierowanie własną działalnością.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne:
klej, kredki, nożyczki i arkusz kolorowego papieru formatu A4 dla każdego dziecka, piasek, piaskownica, klocki, foremki, elementy do ułożenia toru przeszkód, np. klocki piankowe o dużych rozmiarach, odtwarzacz płyt CD, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Czego brakuje w piaskownicy? - materiał do wydrukowania;
2. Foremkowe puzzle - materiał do wydrukowania;
3. Dobierz babkę do foremki – materiał do wydrukowania;
4. Pokoloruj foremki - materiał do wydrukowania;
5. Z piasku nie tylko zamki – tekst piosenki;
6. Kolorowanka multimedialna: Zamek z piasku;
7. Multimedialna gra Memory: Foremki;
8. Piosenka: Z piasku nie tylko zamki - nagranie;
9. Puzzle multimedialne: W piaskownicy.