• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja przyrodnicza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja przyrodnicza"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja przyrodnicza

Temat: Nie hałasuję

Treści kształcenia:

6) podejmuje działania na rzecz ochrony przyrody w swoim środowisku; wie, jakie zniszczenia w przyrodzie powoduje człowiek (wypalanie łąk, zaśmiecanie lasów, nadmierny hałas, kłusownictwo).

Dodatkowe:

Edukacja przyrodnicza

7) zna wpływ przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt i roślin:

b) znaczenie powietrza i wody dla życia.

8) nazywa części ciała i organy wewnętrzne zwierząt i ludzi (np. serce, płuca, żołądek).

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Umie wytłumaczyć, jak powstają dźwięki w przyrodzie,

● Wyjaśnia funkcje ucha,

● Wie, w jakich jednostkach mierzy się poziom hałasu,

● Wymienia negatywne skutki działania hałasu,

● Podać przykłady zapobiegania hałasowi w miastach.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Wie, w jaki sposób powstaje dźwięk,

● Potrafi wyjaśnić, jak działa ucho ludzkie,

● Umie wytłumaczyć, dlaczego trzeba ograniczać hałas,

● Opisuje skutki działania hałasu,

● Wie, w jaki sposób ograniczyć hałas w mieście.

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się,

● Kompetencje społeczne i obywatelskie.

Środki dydaktyczne:

● Przedmioty do hałasowania, gumki recepturki,

● Nagranie odgłosów natury1,

● Plansza ze schematem budowy ucha, np. z atlasu anatomicznego itp.2,

1 Proponowane źródło: http://www.kezk.bio.univ.gda.pl/cw_ornit/mp3.htm.

(2)

2

● Komputery, odtwarzacz dźwięków,

● Zasoby multimedialne: nagranie dźwiękowe, prezentacja multimedialna („Co jest głośne? Co jest ciche?”),

● Film przedstawiający porozumiewanie się w języku migowym3.

Metody nauczania:

● Podające: wyjaśnienie, wykład,

● Problemowa: rozmowa kierowana,

● Praktyczna: ćwiczenia laboratoryjne,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel, zamiast przywitać uczniów, zaczyna bardzo hałasować. Zgniata głośno butelkę, trąbi, szura papierem, trzaska folią itp. Kiedy dzieci zaczynają reagować na jego zachowanie i narzekać, przestaje hałasować i pyta, czy podobały im się dźwięki, dlaczego łapią się za głowę.

Etap realizacji

Prowadzący zajęcia odkłada wszystkie wytwarzające hałas przedmioty i pyta, jak czuliby się uczniowie, gdyby hałasował tak całą lekcję. Następnie odtwarza z Internetu śpiew ptaków.

Uczniowie wypowiadają się, czy podoba im się taka muzyka, dlaczego jedne dźwięki im się podobają, a inne nie. Odpowiadają też na pytania:

● Gdzie trafiają dźwięki?

● Czy na pewno do ucha?

● Dokąd wędrują później?

Nauczyciel bierze gumkę recepturkę do ręki i pyta, dlaczego nie wydaje ona dźwięków.

Prosi, aby jeden z uczniów przytrzymał gumkę, a po jej naciągnięciu szarpnął lekko palcem jak strunę. Dzieci szukają odpowiedzi, co dzieje się z gumką i dlaczego teraz ją słychać.

Prowadzący zajęcia tłumaczy, że ciała muszą drgać, aby wydawać dźwięki. Prosi, aby jedno dziecko wyszło na korytarz i zamknęło drzwi, następnie zgniata butelkę, a za chwilę napręża gumkę i wprawia ją w drgania. Uczeń wraca do klasy i mówi, jakie dźwięki słyszał za drzwiami, natomiast pozostali relacjonują, co słyszeli poza zgniataniem butelki. Wspólnie próbują wyjaśnić, dlaczego za drzwiami słychać było tylko zgniataną butelkę, co przeniosło drgania aż za drzwi i czy gdyby nie było powietrza, dźwięki w przyrodzie by istniały.

Nauczyciel tłumaczy na podstawie schematu budowy ucha, jak to się dzieje, że drgające powietrze przechodzi przez ucho. Pokazuje wewnątrz błonę bębenkową, która odbiera drgania i przekazuje dalej. Drgania przechodzą przez kosteczki słuchowe (młoteczek,

2 Proponowane źródło: Tablice Biologiczne, praca zbiorowa pod red. W. Mizierskiego, Adamantan, Warszawa 2004.

3 Konstytucja RP w języku migowym, http://www.pzg.warszawa.pl/index.php/preambula.

(3)

3

kowadełko i strzemiączko), twór zwany ślimakiem aż do nerwu. Następnie nerw zamienia dźwięk na impulsy i przenosi do mózgu. Jeśli do mózgu dociera zbyt dużo takich impulsów, często powstaje ból głowy.

Prowadzący zajęcia pyta, dlaczego nie wolno krzyczeć komuś do ucha i czym jest krzyk.

Wyjaśnia również, co może spowodować drgające powietrze, kiedy wpada nagle do ucha.

Może naderwać błonę bębenkową, a wtedy człowiek przestaje słyszeć. Uczniowie opisują, jak czuje się człowiek, gdy słucha cichej muzyki, a jak, gdy słucha przez kilka godzin bardzo głośnej. Jak „czuje się” jego błona bębenkowa? Nauczyciel tłumaczy, że jeżeli przez długi czas nadweręża się ucho mocnymi dźwiękami, to w starszym wieku można mieć kłopoty ze słuchem.

W kolejnym etapie lekcji nauczyciel odtwarza nagranie dźwiękowe z zasobów multimedialnych. Inicjuje rozmowę na temat poruszanych w nim zagadnień. Następnie, ponownie wykorzystując nagranie dźwiękowe, prosi dzieci, by za pomocą gestów określiły, który dźwięk jest przyjemny dla ucha, a który nie. Nauczyciel tłumaczy, że wszystkie dźwięki można zmierzyć. Poziom dźwięków mierzy się w decybelach. Przy poziomie 0 decybeli nie ma dźwięków, powyżej słychać szept, śpiew ptaków, a przy 60 decybelach mówi się już o hałasie. Nauczyciel pyta, czy uczniowie widzieli w telewizji albo na lotnisku człowieka kierującego samolotem na pasie startowym, co miał na uszach i dlaczego pracując przy startujących samolotach, należy nakładać słuchawki ochronne, a nawet specjalny hełm.

Wyjaśnia, że hałas powyżej 130 decybeli może trwale uszkodzić słuch.

Następnie prowadzący zajęcia wymienia skutki, jakie wywiera hałas na ludzi: niechęć do pracy, brak koncentracji, gorsze zapamiętywanie, rozproszenie uwagi, słabszy refleks, agresja, ból głowy. Pyta, czy po powrocie ze szkoły niekiedy dzieci boli głowa, jak pracuje im się w klasie, kiedy inni rozmawiają głośno, czy nie denerwuje ich kolega, który hałasuje i rozmawia, podczas gdy pozostali coś w skupieniu piszą. Prosi, aby w trakcie kolejnego zadania dzieci porozumiewały się szeptem.

Uczniowie oglądają prezentację multimedialną, a nauczyciel tłumaczy, że dźwięki można zobaczyć na urządzeniu zwanym oscyloskopem. Pokazuje kształt fal dźwiękowych w zależności od rodzaju wydawanego dźwięku, a także które z nich obrazują dźwięki wysokie, a które niskie.

Dzieci odpowiadają na pytania, czy wszyscy ludzie mają dobry słuch i w jaki sposób można zwiększyć słyszalność. Nauczyciel wyjaśnia, że ludzie niedosłyszący noszą słuchawki, które wzmacniają dźwięki, czyli drgania dochodzące do ich uszu. Pyta, w jaki sposób porozumiewają się dzieci niesłyszące, dlaczego mówimy o nich, że są głuchonieme.

Nauczyciel odtwarza film, na którym widać, w jaki sposób ludzie porozumiewają się językiem migowym.

W kolejnej części zajęć uczniowie porównują, gdzie jest większy hałas: w dużych miastach czy na wsiach. Zastanawiają się, co powoduje duży hałas w miastach i w jaki sposób można mu zapobiegać. Nauczyciel mówi o ekranach dźwiękochłonnych ustawianych przy drogach szybkiego ruchu, o pnączach zarastających budynki i drzewach w parkach, które tłumią hałas. Aby ograniczyć hałas w miastach, buduje się również obwodnice.

(4)

4

Kilkoro dzieci jest proszonych w zaprezentowanie dźwięków o różnej wysokości. Pozostali uczniowie określają, które z nich są niskie, a które wysokie. Nauczyciel stawia pytanie, czy są dźwięki niesłyszalne dla ludzi. Wyjaśnia, że niektóre zwierzęta rejestrują bardzo niskie dźwięki (infradźwięki), a inne – bardzo wysokie (ultradźwięki), np. nietoperze. Pies i kot również słyszą więcej dźwięków niż człowiek, dlatego psy szybciej usłyszą nadjeżdżający samochód, cieszą się, podchodzą pod drzwi, zanim usłyszą zbliżającego się gościa inni domownicy. Z tego też powodu psy są bardziej wrażliwe na hałas. Nauczyciel pyta, jak psy reagują w noc sylwestrową, kiedy wszyscy ludzie puszczają petardy.

Etap końcowy

Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi uczniów, by podali sposoby, jak można ograniczać hałas i jak się przed nim chronić.

Dodatkowo:

W ramach edukacji muzycznej nauczyciel może kontynuować temat dźwięków wysokich i niskich, ich natężenia, proponując wysłuchanie utworu Edwarda Griega pt. „W grocie Króla Gór” w aranżacji na orkiestrę symfoniczną, w którym pojawiają się dźwięki o różnym natężeniu, narastają i gwałtownie się urywają.

Prowadzący zajęcia może też nauczyć dzieci niektórych znaków lub słów w języku migowym, np. dziękuję, przepraszam, proszę.

Jeśli na zajęciach pozostanie jeszcze czas, można przekazać informacje o tym, że dźwięki rozchodzą się również w wodzie, nawet szybciej niż w powietrzu, oraz jak powstaje echo, w jaki sposób porozumiewają się wieloryby, delfiny i nietoperze (echolokacja).

Słowa kluczowe:

hałas, decybele, oscyloskop, echo, ucho, dźwięki, język migowy, natężenie dźwięku, ekran dźwiękochłonny, aparat słuchowy

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wykorzystując zasoby multimedialne, pokazuje (lub dzieci oglądają na komputerach) fotografie różnych zbóż (galeria zdjęć), a następnie tłumaczy, że na polu sadzi

Można także sprawdzić dostępność funkcji Street View (w niektórych miejscach poza miastami jest to już również możliwe) Prowadzący zajęcia tłumaczy dzieciom,

● Przedstawia zmiany zachodzące w świecie roślin i zwierząt w różnych porach roku,?. ● Rozpoznaje pory roku na podstawie

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie termometrów elektronicznych, tłumaczy, dlaczego raczej nie używa się już powszechnie termometrów

4) wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne. 3) nazywa charakterystyczne elementy typowych krajobrazów

W kolejnej części zajęć nauczyciel pyta dzieci, jakie są skutki zużywania dużej ilości prądu i co się dzieje, jeżeli spalamy dużo węgla w elektrowniach.. Tłumaczy, że

Wyjaśnia też, że jeżeli roślina ma dostęp do światła, staje się małą fabryką tlenu, oraz w jaki sposób wytwarza cukier, a jednocześnie produkuje tlen.. Przypomina

Uczniowie wypowiadają się też o spływach kajakowych: czy uczestniczyli w takim spływie, dlaczego ta forma wypoczynku nazywa się spływ, czy kajaki płyną pod