• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 3

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 3"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk

Obszar podstawy programowej:

12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.

Grupa wiekowa: 3-latki

Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Czworonożni przyjaciele.

Cele operacyjne:

Dziecko:

rozpoznaje i naśladuje odgłosy wydawane przez najpopularniejsze zwierzęta domowe;

uczestniczy w zabawach ruchowych, podczas ich trwania naśladuje sposób poruszania się najbardziej znanych zwierząt domowych.

Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):

Dziecko:

wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm);

zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

słucha opowiadań, baśni; rozmawia na ich temat; interesuje się książkami;

umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych, a także przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

Treści kształcenia:

znajomość wyglądu i nazw najpopularniejszych zwierząt domowych oraz warunków niezbędnych do ich do prawidłowego rozwoju;

naśladowanie odgłosów poznanych zwierząt;

kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika Zwierzęta domowe, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci, a także dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);

grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie zwierząt zgodnie z podaną cechą, tworzenie kącika Zwierzęta domowe i jego wzbogacanie);

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;

kształtowanie umiejętności słuchania baśni, opowiadania, a także umiejętności wypowiedzenia się na temat usłyszanej historii;

rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych z użyciem różnorodnych materiałów.

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Uwagi

o realizacji, warunki pobudzające aktywność

dziecka I. Zajęcia

poranne

1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie Witam tych, którzy…, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.

Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:

- mają w domu zwierzę;

- mają kota;

- mają psa”.

Dzieci, które czują się przywitane odmachują N.

Tego dnia w kąciku książek powinny znaleźć się albumy poświęcone zwierzętom domowym.

2. Zwierzęta domowe:

urządzanie z aktywnym udziałem dzieci tematycznego kącika. Wybierają one z przedmiotów znajdujących się w sali te ilustracje, książki, maskotki, które przedstawiają zwierzęta. Następuje omówienie przyniesionych materiałów.

Dzieci z pomocą N zastanawiają się, które obiekty przedstawiają zwierzęta domowe - to one zostają umieszczone w kąciku tematycznym.

N powinien zadbać o to, aby w sali znalazły się książki, ilustracje, maskotki przedstawiające zwierzęta.

N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat zgromadzonych w kąciku przedmiotów.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Psy:

gra ruchowa. Podczas zabawy dzieci wcielają się w psy. Każde dziecko otrzymuje od N szarfę, która symbolizuję dom zwierzęcia.

Dzieci poruszają się po sali na czworakach, na sygnał N próbują jak najszybciej dotrzeć do swojej szarfy (czyli budy).

Do zorganizowania zabawy potrzebne są szarfy lub obręcze.

2. Czworonożne zwierzęta domowe: Prezentacja multimedialna

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

rozmowa z dziećmi na temat zwierząt domowych. Przyklejenie plakatu w kąciku tematycznym.

(załącznik nr 5) i plakat (załącznik nr 3).

N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat znanych im zwierząt domowych. Można także wzbogacić tę część zajęć słuchanie nagranych odgłosów zwierząt (załącznik nr 6).

3. Kot i pies:

puzzle (elementy układanki: głowa, tułów z ogonem, nogi) – praca indywidualna.

Dwa rodzaje szablonów do układania – kot oraz pies (elementy wcześniej wycięte przez N; załączniki nr 1 i 2).

III. Zajęcia

popołudniowe 1. Czworonożni przyjaciele:

Słuchanie treści opowiadania (załącznik nr 4) o zwierzętach, umożliwiającego dzieciom aktywny udział w tej części zajęć.

Dzieci w czasie czytania przez N opowiadania nie tylko słuchają, ale również w określonych momentach mogą naśladować dźwięki zwierząt występujących w opowiadaniu. Można wykorzystać również nagranie (załącznik nr 7).

2. Zamieniamy się w zwierzątko!:

gra ruchowa na powietrzu. Na sygnał:

„Żółwie!” dzieci chodzą powoli, „Koty!”

dzieci prężą się i „miauczą”, zaś na hasło

„Psy!” biegają i „szczekają”.

Podczas gry należy często zmieniać polecenia.

3. Pies:

kolorowanka multimedialna – indywidualna praca dzieci.

Załącznik nr 8.

Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

albumy poświęcone zwierzętom domowym, ilustracje/zdjęcia/maskotki zwierząt, szarfy/obręcze, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Składanie zwierząt z części – Kot - materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

2. Składanie zwierząt z części - Pies- materiał do wydrukowania i wycięcia przez nauczyciela;

3. Zwierzęta domowe - plakat;

4. Czworonożni przyjaciele – treść opowiadania, autorka: Marta Jaszczuk;

5. Czworonożne zwierzęta domowe – prezentacja multimedialna;

6. Co to za zwierzę? - nagranie z odgłosami zwierząt;

7. Czworonożni przyjaciele – opowiadanie do słuchania, autorka: Marta Jaszczuk;

8. Pies - kolorowanka multimedialna.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;.. 

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np.

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

 korzysta z urządzeń i sprzętów przeznaczonych dla najmłodszych dzieci podczas zabaw na powietrzu (posługuje się zabawkami na kółkach odpychając się nogami);.. 

dzieci na podstawie zmysłu dotyku starają się odgadnąć, jaką rzecz trzymają w ręce. Czarodziejska skrzynia z zabawkami, materiał do jej przykrycia. takich samych lub