Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem Temat: W państwie króla Matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
rozpoznaje koło wśród innych figur geometrycznych;
grupuje obiekty według podanych cech.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności rozpoznawania kół wśród innych figur geometrycznych;
kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3;
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną cechą);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu;
rozwijanie sprawności manualnej – odrysowywanie kół od talerzy/pokrywek od garnków.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci. Poranna gimnastyka.
Dzieci „rysują” koła w powietrzu wskazanymi przez nauczyciela (N) częściami ciała (palcem, łokciem, stopą). Następnie bawią się swobodnie w kącikach zainteresowań.
Podczas gimnastyki dzieci stoją w kręgu. Warto, aby dzieci same wymyślały, jakimi częściami ciała mogą jeszcze kreślić koła w powietrzu.
Tego dnia w kąciku matematycznym powinny znaleźć się ilustracje i/lub zdjęcia na których widnieją różnego rodzaju koła (np. od samochodu, od roweru, znaki drogowe w kształcie koła; można wykorzystać plakat - załącznik nr 1) oraz ilustracje przedstawiające inne figury geometryczne (załącznik nr 2). Warto także udostępnić dzieciom klocki w kształcie koła oraz koła wycięte z papieru.
I. Zajęcia poranne
2. Koło – nie koło:
zabawa dydaktyczna. Dzieci segregują klocki (figury geometryczne) według kształtu.
Tworzą zbiór kół; z pomocą N próbują przeliczać elementy, które się w nim znajdują.
Chętne dzieci mogą także rozwiązać podobne ćwiczenie w wersji papierowej i multimedialnej.
Materiały: klocki w kształcie różnych figur geometrycznych, gry w wersji stolikowej i multimedialnej (załączniki nr 4 oraz 6).
1. Gdzie są koła?:
rozmowa z dziećmi na temat kół. Prezentacja kół różnej wielkości. Szukanie przedmiotów w kształcie kół w sali.
Odszukiwanie takich samych kół – gra multimedialna typu memo.
N może wyjść z dziećmi na spacer, podczas którego dzieci szukają obiektów w kształcie kół.
Materiały: gra
multimedialna (załącznik nr 5).
II. Zajęcia dydaktyczne
2. Rysunek z kół:
odrysowywanie kół z talerzy, pokrywek od garnków itp. Dzieci wykonują
Materiał: różnej wielkości plastikowe talerze, pokrywki itp., kredki, kartki
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
z odrysowanych kół obrazek (np. słońce). formatu A4.
3. Kierowca:
zabawa ruchowa. Dzieci otrzymują małe obręcze, które pełnią funkcje kierownicy. Gdy N pokazuje zielone koło - dzieci „kręcą kierownicą” i poruszają się po sali. Kiedy N pokazuje czerwone koło - dzieci zatrzymują się.
W trakcie zabawy należy często zmieniać polecenia.
4. Czarodziejski worek:
zabawa dydaktyczna. Z worka, w którym są schowane klocki w kształcie figur geometrycznych, dzieci przy pomocy zmysłu dotyku muszą wybrać ten klocek, który ma kształt koła.
Materiały: woreczek, klocki w kształcie figur geometrycznych.
III. Zajęcia popołudniowe
1. Koła i kółka:
zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci:
- rysowanie kwiatka z kół po śladzie;
- Kółko graniaste – zabawa ruchowa;
Chętne dzieci mogą realizować zabawy multimedialne: kolorowanka lub układanka.
Do dzieci należy wybór aktywności.
Materiały: gry w wersji stolikowej i multimedialnej (załączniki nr 3, 7 i 8), kredki.
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
talerze, pokrywki od garnków w kształcie koła, małe obręcze, klocki w kształcie figur geometrycznych, worek, dowolny utwór muzyczny, kartki, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Koła dookoła - plakat;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2. Figury geometryczne – plakat;
3. Kwiat z kół – materiał do wydrukowania;
4. Koła – materiał do wydrukowania;
5. Kolorowe koła – znajdź taki same – gra multimedialna typu memo;
6. Figury geometryczne – gra multimedialna typu grupowanie elementów;
7. Kolorowanka multimedialna: Bałwanek z kół;
8. Koła i kółka – gra multimedialna typu ułóż elementy od największego do najmniejszego.