1.
2. Scenariusz lekcji – Świat wokół nas
a. 1. Cele lekcji
i. a) Wiadomości Uczeń wie:
1. Z jakich walorów jest znana jego najbliższa okolica;
2. Zna ciekawe miejsca położone w sąsiedztwie;
3. Jaką funkcję pełni reklama.
ii. b) Umiejętności Uczeń umie:
1. Przygotować reklamę wybranego miejsca w dzielnicy;
2. Dobrać słowa tak, aby podkreślić walory okolicy;
3. Zapisać wywiad oraz notatkę reklamującą.
b. 2. Metoda i forma pracy
Metody pracy: techniki poszukujące C. Freineta.
Formy organizacyjne: praca w grupie.
c. 3. Środki dydaktyczne
Widokówki, zdjęcia, artykuły prasowe.
d. 4. Przebieg lekcji
i. a) Faza przygotowawcza
Odwołanie się do doświadczeń znanych uczniom, do tego, co jest im najbliższe. Rozmowa o domu rodzinnym, o miejscu, w którym się urodzili, i najczęściej wychowali. Można poprosić dzieci o pokazanie zdjęć najbliższego otoczenia (od etapu niemowlaka do ucznia) i wskazać jak poszerza się świat człowieka. Uczniowie mówią o swoich uczuciach związanych z tymi miejscami i o tym, czy zmieniają się one wraz ze zmianą środowiska, w którym przebywają.
Rozdanie zadań do realizacji w grupie.
ii. b) Faza realizacyjna
Uczniowie gromadzą materiały, selekcjonują je i opracowują według podanych wskazówek.
Grupa I
1. Przygotujcie reklamę zatytułowaną „Moja dzielnica to…”.
2. Wybierzcie do prezentacji najładniejsze według was miejsca w dzielnicy.
3. Zebrane wcześniej materiały: widokówki i zdjęcia wzbogaćcie swoim komentarzem, wywiadem z ciekawą osobą, wycinkami z prasy.
4. Forma pracy jest dowolna, może to być krótka informacja reklamująca miejsce lub bogatszy w treść folder.
Grupa II
1. „Odwiedź moją dzielnicę. To warto zobaczyć” – zaprezentujcie najciekawsze miejsca w swojej dzielnicy.
2. Do prezentacji wykorzystajcie przyniesione materiały: zdjęcia, widokówki, wycinki z prasy i artykuły prasowe.
3. Możecie przygotować plakat reklamujący te miejsca lub opracować mapę, na którą naniesiecie ciekawe obiekty także podwórka, place zabaw lub inne budynki (np. domy mieszkalne o wyjątkowym kształcie, wyglądzie).
Grupa III
1. Przygotujcie numer gazetki klasowej na temat: „Dlaczego warto mieszkać w mojej dzielnicy?”.
2. Napiszcie artykuł o ulubionych miejscach spotkań dzieci i młodzieży, a także tych, które cieszą się uznaniem wśród dorosłych.
3. Przeprowadźcie sondaż wśród kolegów na temat tego, jak żyje im się w dzielnicy, co im się najbardziej podoba, co chcieliby jeszcze udoskonalić.
Grupa IV
1. Wykonajcie projekt „Dzielnica naszych marzeń” – przedstawcie go w formie plakatu lub kilku rysunków.
2. Do pracy dodajcie opis.
3. W celu ułatwienia pracy możecie zapoznać się z wynikami sondażu grupy III.
Do zadań każdej grupy dołączyć należy także następujące kryteria oceny pracy.
Pamiętajcie, że ocenie podlegać będzie:
– Zgodność treści i formy wykonanej pracy z treścią poleceń;
– Bezbłędność wykonania;
– Czytelność i jasność wypowiedzi;
– Wysłuchanie prezentacji wszystkich grup.
iii. c) Faza podsumowująca
Przedstawiciele grup prezentują rezultaty swojej pracy. Czytają treść poleceń i omawiają sposób wykonania zadań. Uczniowie innych grup wypowiadają się na temat obejrzanych prezentacji, zadają pytania i wyjaśniają wątpliwości.
Prace mogą być pokazane na specjalnej wystawie, co daje innym uczniom okazję do zapoznania się z wynikami pracy i dokonania swoistej ich oceny. Grupa najczęściej odwiedzana będzie miała sygnał
zwrotny o atrakcyjności swojej pracy.
e. 5. Bibliografia
1. Dyduch B., Kłakówna A.Z., To lubię! Teksty i zadania. Podręcznik do języka polskiego.
Książka dla ucznia. Klasa IV, Klasa V, Wydawnictwo Edukacyjne, Kraków 1999;
2. Kollek B., Ponad ćwierćwiecze z pedagogiką Freineta, Wrocławska Oficyna Nauczycielska, Wrocław 1995;
3. Pedagogika Celestyna Freineta a edukacja regionalna, pod red. W. Frankiewicz i K. Kossak- Główczewskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1997.
f. 6. Załączniki
i. a) Karta pracy ucznia brak
ii. b) Zadanie domowe brak
g. 7. Czas trwania lekcji
2 godziny lekcyjne
h. 8. Uwagi do scenariusza
Lekcja może być kontynuacją zajęć poświęconych swojemu miastu lub może je poprzedzać.
Przeznaczona jest dla klas 4-5.
W zależności od tempa pracy uczniów czas trwania lekcji może ulec zmianie – wydłużeniu do 3 godzin lekcyjnych.