Scenariusz lekcji – Wynalazki wokół nas
1. Cele lekcji
Cele poznawcze:
- zapoznanie uczniów z historią wynalazków, - zwrócenie uwagi na postęp cywilizacyjny, - zapoznanie z warunkami życia dawniej i dziś, Cele kształcące:
- kształcenie umiejętności pozyskiwania informacji z różnych źródeł, - doskonalenie pisania i tworzenia dokumentu tekstowego,
- ćwiczenie sprawności instalowania, wyszukiwania i kopiowania tekstu z encyklopedii multimedialnej,
- utrwalanie umiejętności zapisywania swojej pracy na dysku twardym i dyskietce, - doskonalenie pracy z komputerem: wyszukiwanie plików i programów, komunikacja w
środowisku Windows za pomocą klawiszy, myszy, okien, praca z dwoma oknami.
Cele wychowawcze:
- zwrócenie uwagi na przedmioty codziennego użytku, wykonane z różnych materiałów, - próby udowodnienia i potwierdzenia słuszności powiedzenia „Potrzeba matką
wynalazków”.
2. Metoda i forma pracy
Metody nauczania: pogadanka, praca z komputerem.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
3. Środki dydaktyczne
Komputer, encyklopedie multimedialne, wydawnictwa naukowego PWN: „Historia świata”, „Jak to działa”, „Nauka”, „Technika”, „Cywilizacja”.
4. Przebieg zajęć:
Planowanie zajęć:
1. Korzystanie z encyklopedii multimedialnych w celu wyszukania informacji na temat wynalazków wymienionych w najbliższym otoczeniu.
2. Tworzenie dokumentu tekstowego z grafiką.
3. Zwrócenie uwagi na konieczność wskazania źródła danych w celu kształtowania poczucia odpowiedzialności za korzystanie z cudzej pracy.
a. Faza przygotowawcza
1. Podanie tematu i uświadomienie celu lekcji.
2. Podanie kolejności działań.
3. Wypisanie na tablicy tabeli z odpowiednimi dziedzinami poszukiwań: dom, komunikacja, wypoczynek
1
b. Faza realizacyjna Część I:
1. Podział klasy na grupy i wybranie przewodniczącego grupy.
2. Postawienie problemu do rozwiązania, polegającego na wyszukaniu przykładów wynalazków według wzoru z tabeli. Praca w grupach – 5 minut.
3. Wpisywanie przykładów do tabeli, a następnie do zeszytu.
Część II:
1. Podanie polecenia wybrania z tabeli jednego wynalazku i wyszukania informacji na jego temat z przygotowanych przez nauczyciela encyklopedii multimedialnych.
2. Rozdanie płyt CD.
3. Praca indywidualna uczniów przy komputerach.
4. Wyszukiwanie informacji i zapisywanie wyników pracy do dokumentu tekstowego Word.
5. Przypomnienie i pouczenie instrukcji obsługi płyt CD:
- włożenie do stacji dysków,
- instalowanie albo uruchamianie automatyczne,
- zasada wyszukiwania haseł w przeglądarce encyklopedii albo za pomocą odpowiednich zakładek,
- ćwiczenie kopiowania wyszukanych treści i wklejania do Worda,
- konieczność przepisywania treści bezpośrednio do Worda w przypadku uniemożliwionego kopiowania z płyty,
- zapisywanie wyników pracy do swojego folderu
6. Nauka czytania ze zrozumieniem i umiejętność tworzenia krótkiej notatki dającej odpowiedź na pytania:
- Kiedy i gdzie wynaleziono omawiane urządzenie?
- Kto jest wynalazcą?
- Jak działa i do czego służy?
Część III:
1. Wyszukiwanie zdjęcia wynalazku.
2. Korzystanie z wybranej encyklopedii.
3. Wybór odpowiedniej grafiki i pozyskiwanie jej metodą „zrzut na ekran” za pomocą klawisza „Print Screen”.
4. Wklejanie i formatowanie kopii w programie Paint.
5. Zapisywanie stworzonej mapy bitowej do folderu.
6. Wstawianie grafiki do dokumentu tekstowego, podanie uczniom kolejności działań: Wstaw_Obraz_z pliku (folder ucznia)_ wyszukaj ikonę grafiki powstałej w Paint _użyj przycisku _wstaw.
7. Zapisywanie zmian w dokumencie.
8. Zapisywanie swojego pliku na dyskietce.
5. Bibliografia
Encyklopedie multimedialne, wydawnictwa naukowego PWN: „Historia świata”, „Jak to działa”, „Nauka”, „Technika”, „Cywilizacja”.
2