Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 5-latków
Autor: Paulina Szmagier
Obszar podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Grupa wiekowa: 5-latki
Blok tematyczny: Jestem przedszkolakiem, zgodnie bawię się z innymi Temat: Święto dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
odczytuje całościowo proste wyrazy;
posługuje się przyborami plastycznymi, stara się korzystać z różnorodnych materiałów i technik plastycznych;
przelicza w zakresie zgodnym z indywidualnymi możliwościami, ustala prawidłowy wynik liczenia;
współpracuje w zabawach ruchowych;
zna różne imiona;
wie czym są imieniny;
potrafi chronologicznie uporządkować przebieg zdarzeń, łączy przyczynę ze skutkiem.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
stara się łączyć przyczynę ze skutkiem, próbuje przewidywać, co się może zdarzyć;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach oraz w sytuacjach zadaniowych) i w świecie dorosłych;
samodzielnie ubiera się oraz rozbiera, dba o osobiste rzeczy, nie naraża ich na zgubienie lub kradzież;
liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt oraz barwa) w postaci prostych kompozycji, a także form konstrukcyjnych;
potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach;
dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;
interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania oraz pisania.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa czynnego, słowotwórstwo);
przeliczanie w zakresie zgodnym z indywidualnymi możliwościami;
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu,
ćwiczenie percepcji wzrokowej i koncentracji uwagi;
rozwijanie sprawności manualnej;
czytanie globalne.
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności
dziecka
Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi
o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy
swobodne w kącikach zainteresowań.
Zainteresowanie dzieci kartkami rozwieszonymi w sali. Każde dziecko zrywa jedną z nich i siada w kręgu. Odczytywanie imion napisanych na kartkach sposobem globalnym i układanie ich w środku kręgu.
Zachęcenie dzieci do odpowiedzi, co oznaczają słowa zapisane na kartkach. N prowadzi krótką rozmowę na temat znaczenia imienia w naszym życiu.
W wybranym, widocznym dla dzieci, miejscu sali nauczyciel (N) zawiesza przyklejone na długich tasiemkach kolorowe kartki (formatu B5) z wypisanymi różnymi imionami. Należy pamiętać, by wśród nich znalazły się imiona wszystkich dzieci z grupy.
Kartki muszą być na takiej wysokości, aby dzieci mogły bez trudu je dosięgnąć, a także przyklejone na tyle lekko, by dzieci mogły je bez trudu „zerwać”.
I. Zajęcia poranne
2. Imieninowe babeczki:
wspólne wykonanie i dekorowanie babeczek.
Każde dziecko dostaje upieczoną wcześniej w przedszkolnej kuchni i dekoruje ją owocami pokrojonymi na małe kawałki, bitą śmietaną, galaretką w różnych kolorach (pokrojoną w kostkę) itp. Dzieci wypowiadają się, jakich składników użyły do ozdobienia swoich babeczek.
Każde dziecko korzysta z plastikowego talerza, łyżki, nożyka, serwetki, fartuszka. N stara się nie narzucać swojej pomocy, zachęcając dzieci do jak największej
samodzielności. Po skończonej pracy następuje uporządkowanie miejsca i degustacja
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
babeczek.
1. Imieniny Zosi:
przedstawienie prezentacji multimedialnej.
Po wyświetleniu prezentacji N zachęca dzieci do chronologicznego odtworzenia przebiegu zdarzeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że najlepszy prezentem dla Zosi był czas spędzony wspólnie z rodziną i podkreślić wagę i znaczenie więzi z bliskimi w naszym życiu.
Prezentacja multimedialna znajduje się w załączniku nr 5.
2. Imieniny marzeń:
wykonanie plakatu. N dzieli dzieci na grupy 4 - 5 osobowe. Każdy z zespołów przedstawia w formie plastycznej, w jaki sposób chciałby spędzić swoje imieniny i podpisuje się, przyklejając pod swoim plakatem karteczki z imionami.
Każda z grup ma do dyspozycji arkusz papieru formatu A2 lub A1, farby, papier kolorowy, klej, wycinki z gazet oraz inne dostępne materiały (np. cekiny, koraliki, bibuła, kolorowe wstążki).
3. Kogo spotkała Zosia na pikniku?:
przypomnienie, jakie zwierzęta Zosia spotkała podczas pikniku - przeliczanie i przyklejanie pod ilustracją odpowiedniej cyfry. Staranne kolorowanie całego obrazka.
N zachęca dzieci do samodzielnego
przeliczania, poszukania odpowiedniej cyfry, którą
„podpiszą” liczbę zwierząt (wykorzystanie załącznika nr 3).
II. Zajęcia dydaktyczne
4. Romek i Krysia:
globalne odczytywanie oraz przyklejenie w odpowiednim miejscu imion: „Romek”
i „Krysia”; rysowanie po śladach, kolorowanie ilustracji.
Ilustracja znajduje się w załączniku nr 4.
1. Imieninowe atrakcje:
zajęcia indywidualne zgodne z zainteresowaniami dzieci z wykorzystaniem propozycji zawartych w załącznikach.
Puzzle – załącznik nr 1, wydzieranka z papieru kolorowego - załącznik
nr 2, zabawy
multimedialne – załączniki nr 6, 7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Imieniny w ogrodzie:
zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym:
a) rzut piłeczkami lub woreczkami do celu (np. obręczy), umieszczonego w odległości ok. 2 m;
b) nauka skakania na skakance;
c) zabawy dowolne.
Zachęcanie i wdrażanie dzieci do samodzielnego ubierania się, zwrócenie uwagi na odpowiednią kolejność zakładania ubrań. Utrzymywanie porządku w szatni.
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana,
Słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kolorowe arkusze papieru formatu A5 z imionami dla każdego dziecka, małe karteczki z imionami wszystkich dzieci, białe arkusze formatu A2 lub A1, kredki, flamastry, farby, pędzle, bibuła, papier kolorowy, wycinki z gazet, klej, cekiny, koraliki, tasiemki, piłki, obręcze, woreczki, szarfy, skakanki, komputer z dostępem do Internetu lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Puzzle Imieninowy piknik - materiał do wydrukowania;
2. Tomek– materiał do wydrukowania;
3. Króliki i kogutki – materiał do wydrukowania;
4. Krysia i Romek – materiał do wydrukowania;
5. Prezentacja multimedialna - Imieniny Zosi;
6. Puzzle multimedialne Kogut;
7. Puzzle multimedialne Króliki;
8. Multimedialna gra Memory Imiona;