• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Paulina Szmagier Obszar podstawy programowej:"

Copied!
5
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Paulina Szmagier

Obszar podstawy programowej:

6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Grupa wiekowa 4-latki

Obszar/blok tematyczny: Dbamy o swoje bezpieczeństwo Temat: Jestem ostrożny.

Cele operacyjne:

Dziecko:

 klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (kształt i kolor), próbuje je przeliczać (zgodnie z indywidualnymi możliwościami), zaczyna rozumieć oraz stosować pojęcia: mniej – więcej;

 rozpoznaje, a także nazywa podstawowe kolory(czerwony, żółty, niebieski, zielony) i figury geometryczne(trójkąt, kwadrat, koło);

 odróżnia zabawy bezpieczne od tych, które stwarzają zagrożenie;

 posługuje się gestem oraz ruchem w zabawach parateatralnych;

 uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach, zajęciach ruchowych.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;

 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;

 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu;

 dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;

 dysponuje sprawnością rąk i koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania, nauki pisania;

 próbuje samodzielnie oraz bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu oraz w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

Treści kształcenia:

 znajomość zasad bezpieczeństwa, rozumienie zagrożeń jakie płyną z ich nieprzestrzegania;

 umiejętność odróżniania zabaw bezpiecznych od niebezpiecznych;

 reagowanie na zmiany tempa muzyki;

(2)

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, używanie poprawnych form, wzbogacanie słownictwa czynnego i biernego);

 kształtowanie umiejętności porównywania wielkości zbiorów, rozumienie oraz stosowanie pojęć: mniej – więcej;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu, współdziałanie w grupie;

 posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;

 rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych oraz kolorów;

 rozwijanie sprawności manualnej, posługiwanie się różnymi przyborami plastycznymi (wycinanie nożyczkami po liniach prostych, odpowiedni chwyt i nacisk kredki, przyklejanie elementów w określony sposób).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, powitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Aktywność własna dzieci.

2. Misie, do domu!:

zabawa ruchowa. Na sygnał nauczyciela (N) dzieci spacerują swobodnie po sali, na hasło: Misie, do domu! dzieci szukają swoich domów i wskakują do środka. N może grać na tamburynie bądź bębenku, raz szybciej raz wolniej zachęcając dzieci do dostosowania tempa poruszania się do słyszanych dźwięków.

N rozkłada w sali obręcze (domki) po jednej dla dwójki lub trójki dzieci.

I. Zajęcia poranne

3. Zbieramy piłeczki:

zabawa dydaktyczna.

N umieszcza na dywanie odpowiednią ilość małych piłek. Gdy gra muzyka, dzieci spacerują swobodnie pomiędzy piłkami, gdy następuje przerwa - zbierają je do momentu, aż N da znak do zakończenia zabawy.

Wtedy dzieci siadają, układają piłki przed sobą, próbują je przeliczyć i porównać ich ilość (mniej – więcej).

(3)

1. Tajemnicze listy:

zainteresowanie dzieci „listami” znajdującymi się w sali. N mówi dzieciom, że w sali są ukryte są cztery listy. Proponuje zabawę w detektywów, którzy mają za zadanie odnalezienia wszystkich listów.

W wybranym, widocznym dla dzieci miejscu N umieszcza zwinięte w rulony i przewiązane wstążką arkusze z ilustracjami (załącznik nr 1). Każdy list może mieć inny kolor wstążki.

Dzieci, podzielone na grupy, szukają listu z określonym kolorem wstążki.

2. Zabawy Róży:

wszystkie odnalezione listy dzieci układają w środku kręgu i siadają wraz z N, który pyta, co może znajdować się w listach. Proponuje otwarcie listów - następuje wspólne oglądanie wszystkich zdjęć. N przedstawia misia ze zdjęcia – to Róża, która ma zawsze mnóstwo pomysłów na zabawę, ale nie wszystkie są odpowiednie. Dzieci próbują dokonać oceny zachowania misia - po jednej stronie układają zdjęcia, gdzie Róża bawi się bezpiecznie, po drugiej te z zabawami stwarzającymi zagrożenie. N proponuje, aby dzieci skupiły się chwilę nad zdjęciami gdzie miś nie bawi się bezpiecznie - dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie, jak może się skończyć taka zabawa.

Oprócz zdjęć, można wykorzystać prezentację multimedialną (załącznik nr 7). N prezentuje dzieciom slajdy i zachęca, aby nagradzały brawami bezpieczne zabawy misia (może to również być inny, ustalony znak).

II. Zajęcia dydaktyczne

3. Rysuj jak Róża:

kolorowanie figur geometrycznych wg kodu.

Dzieci kolorują ciąg wg wzoru, następnie wycinają i przyklejają w określonym miejscu brakujące fragmenty ilustracji.

Propozycja dla dzieci, które nadal chcą pracować (dzieci, które już nie są zainteresowane, mogą wrócić do swobodnych zabaw po wcześniejszym uporządkowaniu miejsca pracy):

 kolorowanie sylwety misia na hulajnodze wg podanego wzoru (załącznik nr 4);

 kolorowanie figur geometrycznych, rozpoznawanie i nazywanie ich, przeliczanie, porównywanie (załącznik nr 6).

Wystawa prac dzieci.

Materiały potrzebne do

wyknonania prac

plastycznych: kredki, nożyczki, klej, wzór ciągu (załącznik nr 3), ilustracja (załącznik nr 2).

(4)

1. Wieża z klocków:

N wyświetla slajdy prezentacji (załącznik nr 8). Zachęca dzieci, aby nagradzały brawami bezpieczne zabawy misia (może to również być inny, ustalony z dziećmi znak).

N prezentuje dzieciom slajdy nie pokazując ostatniego. Zachęca dzieci do rozwiązania zagadki, która wieża z klocków była największa, a która najmniejsza. Na koniec wyświetla ostatni slajd i wspólnie z dziećmi sprawdza, czy udało im się poprawnie zapamiętać wielkość wież. N zachęca dzieci do używania pojęć:

niższa, wyższa, najniższa, najwyższa. Zwraca również uwagę na rozpoznawanie oraz utrwalenie znajomości kolorów.

III. Zajęcia popołudniowe

2. Rusz się, misiu!:

zabawy ruchowe na powietrzu z wykorzystaniem piłek, woreczków, obręczy i skakanek (np. rzucanie woreczkami do obręczy, chodzenie po rozłożonej na ziemi skakance – utrzymywanie równowagi) lub zabawy w sali zgodne z zainteresowaniami dzieci – puzzle stolikowe lub multimedialne, gra memory.

N zachęca dzieci, aby

pomogły mu

w przygotowaniu miejsca do zabaw – ułożeniu obręczy, skakanek itp. Gry

stolikowe lub

multimedialne (załączniki nr 5, 9 i 10).

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, zadań stawianych dziecku, kierowanie własną działalnością.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

(5)

Środki dydaktyczne:

różnokolorowe wstążki, obręcze, piłki, woreczki, skakanki, tamburyn lub bębenek, klej, kredki, nożyczki i arkusz papieru formatu A4 dla każdego dziecka, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Zabawy Róży – zdjęcia;

2. Róża i klocki – ilustracja do uzupełnienia;

3. Rysuj jak Róża - wzór z figur geometrycznych do kolorowania wg kodu;

4. Róża na hulajnodze – ilustracja do kolorowania;

5. Śpiewaj z Różą - puzzle 4 i 6- elementowe - materiał do wycięcia i naklejenia przez dzieci;

6. Koła i trójkąta – wzory figur geometrycznych do kolorowania;

7. Prezentacja multimedialna Zabawy Róży;

8. Prezentacja multimedialna Wieża z klocków;

9. Puzzle multimedialne Zabawa misia;

10. Multimedialna gra memory Figury.

Cytaty

Powiązane dokumenty

zabawa ruchowa przy piosence. N w trakcie śpiewania piosenki pokazuje prosty układ taneczny, dzieci naśladują jego ruchy i wspólnie z nim próbują śpiewać

zabawy na powietrzu. „domek czerwony”, dzieci natychmiast biegną do określonej szarfy. Zabawę powtarza się do wykorzystania kolorów wszystkich ułożonych

 znajomość wyglądu wybranych znaków drogowych, orientowanie się w wybranych aspektach bezpiecznego poruszania się po drodze;..  grupowanie obiektów,

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form

Po wyświetleniu prezentacji N kontynuuje zajęcia czytając dzieciom opowiadanie Nieznajomy (załącznik nr 3). Następnie dzieci odtwarzają chronologiczny przebiegu

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego6. Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor:

małe lusterka dla każdego dziecka, parawan lustrzany lub lustro, ilustracje przedstawiające twarze dzieci wyrażające różne emocje, zdjęcia każdego dziecka

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego1. Scenariusz zajęć