Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Paulina Szmagier
Obszar podstawy programowej:
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Dbam o swoje bezpieczeństwo Temat: Jestem ostrożny.
Cele operacyjne:
Dziecko:
wie, dlaczego nie wolno dotykać gniazdka elektrycznego;
bierze udział w zabawach z elementami ruchu i muzyki.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią oraz czego oczekują;
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich;
śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcach i muzykowaniu.
Treści kształcenia:
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, współdziałanie w zespole, umiejętność zwrócenia się o pomoc, rozpoznawanie i nazywanie emocji);
rozwój mowy (wyraźne mówienie - ćwiczenia ortofoniczne, wzbogacanie słownika biernego oraz czynnego dzieci, słuchanie opowiadania, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela, śpiewanie piosenki);
grupowanie obiektów, klasyfikowanie (porównywanie i dobieranie w pary, wyszukiwanie takich samych obrazków);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
rozwijanie komunikacji pozawerbalnej – posługiwanie się mimiką, gestem;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa, przestrzeganie ich;
rozwijanie sprawności manualnej i orientacji w przestrzeni oraz schemacie własnego ciała (posługiwanie się różnymi przedmiotami, próby reagowania na polecenia nauczyciela zawierające określenia położenia w przestrzeni);
ćwiczenie percepcji wzrokowej (układanie puzzli, wyszukiwanie par), koordynacji wzrokowo – ruchowej (kolorowanie, gry, puzzle multimedialne), percepcji słuchowej (reagowanie na określone sygnały dźwiękowe);
rozwijanie koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej (zabawa taneczna);
odczytywanie i rozumienie symboli (ilustracje).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, przywitanie.
Taniec misiów:
zabawa taneczna przy muzyce wybranej przez nauczyciela(N).
Dzieci zachęcone przez N, naśladują jego ruchy.
Wdrażanie dzieci do poruszania się w tempie melodii.
I. Zajęcia poranne
2. Witamy naszego gościa:
aktywne poznanie nowego misia, zachęcanie dzieci do wielozmysłowego poznania i opisywania maskotki (dotyk, zapach, wygląd).
N przynosi kolorowe pudełko, zachęca dzieci do sprawdzenia, co znajduje się w środku (N zapewnia obecność maskotki, której dzieci wcześniej nie widziały w przedszkolu).
N zachęca dzieci do wspólnego zorganizowania miłego powitania nowego
„pluszaka” (zabawa w kręgu z misiem w środku, śpiewanie piosenki).
1. Przygoda Psotka:
opowiadanie historii, która przydarzyła się misiowi połączona z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej (załączniki nr 1 i 7).
Dzieci słuchają opowiadania pt. Przygoda Psotka połączonego z prezentacją multimedialną obrazującą treść opowiadania.
2. Co przytrafiło się Psotkowi?:
N prowadzi rozmowę kierowaną zadając pytania do wysłuchanego wcześniej przez dzieci opowiadania.
N zachęca dzieci do wypowiedzi na temat historii, która przydarzyła się misiowi i oceny jego zachowania.
II. Zajęcia dydaktyczne
3. Co lubią małe misie?:
zabawa parateatralna przy piosence, wspólne śpiewanie, odtwarzanie gestem i ruchem treści piosenki.
Śpiew N lub nagranie piosenki Co lubią małe misie? (załączniki 5 i 11).
Dzieci, zachęcone przez
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
N, próbują wspólnie z nim śpiewać fragmenty piosenki, poruszać się w rytm melodii, interpretować tekst ruchem i gestem. N może zaproponować dzieciom zabawę w niedźwiadki smutne oraz wesołe – wyrażanie emocji mimiką oraz gestem.
4. Duży i mały miś:
gry dydaktyczne. Porównywanie, dobieranie w pary (załącznik nr 3).
N zachęca dzieci do łączenia w pary dużego i małego misia, następnie przyklejenie wyciętych sylwet na kartce papieru.
1. Misiowe prace:
układanie puzzli (załącznik nr 4) rozpoznanie przedstawionego na nich bohatera opowiadania. Kolorowanie ilustracji (załącznik nr 2).
Zachęcanie dzieci do układania puzzli lub
kolorowania sylwety misia, III. Zajęcia
popołudniowe
2. Baw się z misiem!:
zabawy na powietrzu lub zabawy indywidualne dla zainteresowanych dzieci:
Multimedialna gra memory (załącznik nr 8), puzzle multimedialne (załącznik nr 10), kolorowanka multimedialna (załącznik nr 9).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: elementy metody gimnastyki A. i M. Kniessów, ćwiczenia praktycznych, kierowanie własną działalnością, zadania stawiane dziecku.
Słowne: opowiadanie, rozmowy, objaśnienia, instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz.
Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Środki dydaktyczne:
maskotka misia, kolorowe pudełko, ilustracje przedstawiające misie w różnokolorowych koszulkach (2-3 misie), arkusze papieru formatu A 4 dla każdego dziecka, klej, nożyczki, kredki (najlepiej o trójkątnym przekroju), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami i drukarką lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne opisane poniżej, zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Tekst opowiadania Przygoda Psotka wraz z przykładowymi pytaniami;
2. Sylweta Miś;
3. Mały i duży miś – szablony;
4. Miś ostrzega! - puzzle 4-elementowe;
5. Co lubią małe misie? - tekst piosenki, autor: Paulina Szmagier;
6. Zapis nutowy do piosenki;
7. Prezentacja multimedialna Przygoda Psotka;
8. Miś i przyjaciele - multimedialna gra memory;
9. Kolorowanka multimedialna Miś z piłką;
10. Puzzle multimedialne Bezpieczna zabawa misia;
11. Co lubią małe misie? - nagranie piosenki.