Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Szanuję rośliny i zwierzęta, interesuję się przyrodą Temat: Fotografujemy przyrodę.
Cele operacyjne:
Dziecko:
naśladuje odgłosy wydawane przez najczęściej występujące ptaki w Polsce;
uczestniczy w zabawach ruchowych, w trakcie ich trwania zachowuje się kulturalnie w stosunku do innych osób biorących w nich udział;
zna sposoby opieki nad ptakami w czasie zimy;
wykonuje gniazdo ptaka z materiałów przyrodniczych;
dokarmia ptaki w karmniku.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej;
w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych, próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm);
potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić oraz nieść pomoc, np. przetrwać zimę;
tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”), odczuwa radość z wykonanej pracy.
Treści kształcenia:
znajomość wyglądu najpopularniejszych ptaków występujących w Polsce i sposobów pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy;
fotografowanie, obserwowanie otaczającej nas przyrody (np. ptaków w karmniku);
kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci oraz dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa);
kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali oraz na powietrzu;
posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem;
rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych z użyciem niekonwencjonalnych materiałów (patyków/słomy/siana).
Opis sposobu realizacji:
Lp. Część dnia aktywności dziecka
Przebieg zajęć Uwagi
o realizacji, warunki pobudzające aktywność
dziecka 1. Schodzenie się dzieci, gra na przywitanie
Witam tych, którzy…, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań.
Podczas realizacji gry na przywitanie dzieci stoją w okręgu, a nauczyciel (N) zwraca się do nich słowami: „Witam tych, którzy:
- dbają o przyrodę;
- lubią dokarmiać ptaki zimą;
- chętnie robią zdjęcia;
- widzieli kiedyś bociana”.
Dzieci, które czują się przywitane „odmachują” N.
2. Ptaki:
urządzanie z aktywnym udziałem dzieci gazetki przedszkolnej. Dzieci przynoszą do przedszkola zdjęcia, ilustracje, wycinki z gazet przedstawiające różne gatunki ptaków oraz plakat (załącznik nr 2). Przyniesione materiały są omawiane i przyczepiane na tablicę magnetyczną. N zwraca szczególną uwagę dzieci na rozpoznawanie ptaków, które zimują w Polsce oraz na te, które odlatują jesienią z naszego kraju.
Do stworzenia gazetki potrzebna jest tablica magnetyczna lub korkowa.
O prośbie dotyczącej przyniesienia przez dzieci materiałów, zdjęć, ilustracji przedstawiających ptaki N powinien powiadomić
rodziców dzieci
odpowiednio wcześnie.
N zachęca dzieci do swobodnych wypowiedzi na temat powstałej gazetki.
I. Zajęcia poranne
3. Jesteśmy zawodowymi tancerzami!:
improwizacja ruchowa przy utworze Oliviera Messiaena Czarny kos. Dzieci samodzielnie wymyślają choreografię do utworu.
Olivier Messiaen inspirował się odgłosami wydawanymi przez ptaki, dlatego w tym scenariuszu można wykorzystać także inne jego utwory.
II. Zajęcia dydaktyczne
1. Zimowy spacer:
wyjście do ogrodu i dokarmianie ptaków
Po powrocie z ogrodu N zachęca dzieci do
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
w karmniku różnego rodzaju nasionami.
Robienie zdjęć podczas karmienia. Zwrócenie szczególnej uwagi na konieczność zachowania ciszy, żeby nie spłoszyć ptaków.
dzielenia się wrażeniami.
Materiały: aparat fotograficzny, nasiona.
2. Nasze fotografie:
Wspólne oglądanie na ekranie komputera bądź rzutnika zrobionych w trakcie dokarmiania ptaków zdjęć. Jeśli dzieciom udało się sfotografować jakiegoś ptaka N podaje dzieciom jego nazwę.
Materiały: rzutnik, komputer, zdjęcia wykonane przez dzieci
3. Gniazdo lub Zrób to sam, bocian z figur geometrycznych:
praca techniczna. Dzieci wyklejają ptasie gniazdo na kartonie lub na podstawie instrukcji wykonują bociana – praca indywidualna.
Potrzebne materiały: patyki, słoma, siano, klej, tektura;
figury geometryczne do wykonania bociana: dwa białe i dwa czarne koła różnej wielkości, biały długi prostokąt, czerwony trójkąt, dwa długie czerwone prostokąty, klej nożyczki (załącznik nr 5).
4. Zdjęcie:
zabawa ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się po sali, na hasło N: „Zdjęcie!” przyjmują pozę i zastygają w bezruchu. Po chwili znowu biegają po sali, grę powtarza się kilkukrotnie.
W grze polecenia powinny się często zmieniać. Między nimi dzieci biegają lub w dowolny sposób poruszają się po sali.
1. Ptasie gry:
praca indywidualna dzieci z różnorodnymi grami: kolorowanki, puzzle w wersji stolikowej, gry multimedialne.
Załączniki nr 1, 3, 4, 7, 8.
III. Zajęcia popołudniowe
2. Głosy ptaków:
słuchanie odgłosów ptaków i naśladowanie ich.
Nagranie z odgłosami ptaków (załącznik nr 6).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje/zdjęcia/wycinki z gazet przedstawiające ptaki, tablica magnetyczna, nagranie z utworem Oliviera Messiaena Czarny kos, nasiona dla ptaków, aparat fotograficzny, rzutnik, patyki, słoma, siano, klej, tektura, dwa białe i dwa czarne koła różnej wielkości, biały długi prostokąt, czerwony trójkąt, dwa długie czerwone prostokąty, klej, nożyczki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Ptaki w karmniku - materiał do wydrukowania;
2. Ptaki, które zimują w Polsce - plakat;
3. Sikorka - puzzle obrazkowe 9-cio elementowe – materiały do wycięcia przez nauczyciela;
4. Bocian - kolorowanka;
5. Zrób to sam, bocian z figur geometrycznych - prezentacja multimedialna;
6. Głosy ptaków - film;
7. Ubierz mnie cieplutko! – gra multimedialna;
8. Gil, sikorka, wrona – gra memo.