• Nie Znaleziono Wyników

Metadane scenariusza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Metadane scenariusza"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Metadane scenariusza ID

Tytuł

wypełnia autor; do 256 znaków.

Spotkanie z zaimkiem. Lekcja powtórzeniowa.

Przedmiot

Z listy dostępnej w Scholarisie;

wypełnia autor

Język polski

Autor (imię i nazwisko)

wypełnia autor. Jeśli autorów jest wieku, oddzielamy ich przecinkami

Dorota Kurjata

Autor (ulica, nr domu)

Dane pierwszego autora, wypełnia autor

Ul. Warmińska 6

Autor (kod, miejscowość) wypełnia autor

82-550 Prabuty Autor (login w Scholaris)

wypełnia autor

Furiatka Abstrakt

krótkie streszczenie; wypełnia autor Lekcja powtórzeniowa o zaimku dla uczniów I klasy gimnazjum.

Wydawca Źródło

dane materiału źródłowego (lub kilku materiałów); wypełnia autor

Świat w słowach i obrazach. Program nauczania języka polskiego dla gimnazjum. WSiP, Warszawa 1999.

MENiS DKW-4014-72/99 Odnośniki

dokumenty powiązane; wypełnia autor wg opisu w Scholarisie

Karta pracy ucznia

Etap edukacyjny

wypełnia autor według listy opublikowanej w Scholarisie

gimnazjum

Informacje o prawach Słowa kluczowe

wypełnia autor, około 10 terminów

Zaimki rzeczowne, przymiotne, liczebne, przysłowne, ćwiczenia, odmiana

UDC Uwagi

(2)

Spotkanie z zaimkiem. Lekcja powtórzeniowa.

1. Cele

Wiadomości

– uczeń systematyzuje i utrwala swoje wiadomości o zaimkach, Umiejętności

Uczeń:

– zna i właściwie wykorzystuje wiadomości o zaimkach, – redaguje konkretne odpowiedzi na pytania,

– dokonuje selekcji i analizy informacji,

– wykorzystuje teoretyczne wiadomości w praktycznym działaniu,

– kształci umiejętność bezbłędnego posługiwania się językiem ojczystym, – kształci sprawność myślenia,

– potrafi poprawnie posługiwać się odmianą pisaną języka,

2. Metoda i forma pracy

Metody pracy:

– pogadanka heurystyczna, – metoda zajęć praktycznych, – metoda podająca.

Formy pracy:

– indywidualna, – grupowa.

3. Środki dydaktyczne

karta pracy ucznia

(3)

4. Przebieg lekcji

Faza przygotowawcza

1. Nauczyciel informuje uczniów, jaki jest cel zajęć. To czym się dzisiaj zajmiemy, to powtórzenie i usystematyzowanie wiadomości o zaimkach.

2. Nauczyciel zadaje w tym celu pytania poszczególnym uczniom.

Informacje, które powinny się pojawić podczas powtórzenia, pytania i odpowiedzi:

Czym jest zaimek?

– Zaimek to część mowy, która zastępuje inną część mowy w zdaniu. Zaimek może zastąpić każdą samodzielną część mowy (tzn. rzeczownik, przymiotnik, liczebnik i przysłówek) z wyjątkiem czasownika. Zaimek przyjmuje właściwości tej części mowy, którą zastępuje.

Jak dzielimy zaimki ze względu na części mowy?

– na: przymiotne, rzeczowne, liczebne i przysłowne.

Co wiecie o zaimkach rzeczownych?

– Są odmienne jak rzeczowniki i można wyróżnić wśród nich kilka rodzajów:

– zaimki osobowe, np. ja, ty, my, wy odnoszą sie do osoby, która mówi, bądź do osób jej towarzyszących,

– zaimki wskazujące, np. ten, tamten, ów – mogą odnosić się do osoby lub rzeczy wskazanej przez towarzyszący wypowiedzi gest albo do osoby lub rzeczy nazwanej w poprzedniej wypowiedzi,

– zaimek zwrotny – się, sobie, siebie, sobą – odnosi się do osoby lub rzeczy, do której “wraca”

własna czynność, np. robię sobie,

– zaimki pytające – kto, co, któż, cóż – odnosza sie do rzeczy, o którą się dopytujemy, – zaimki przeczące – nikt, nic – odnoszą się w sposób przeczący do osób i rzeczy,

– zaimki nieokreślone – ktoś, coś, ktokolwiek, cokolwiek, kto bądź, co bądź – odnoszą się do bliżej nieokreślonej osoby i rzeczy.

Co wiecie o zaimkach przymiotnych?

– Są odmienne, wskazują na jakość w sposób ogólniejszy, mniej określony niż przymiotnik. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tych zaimków:

– zaimki wskazujące, np. ten, tamten, ów, ten sam, taki sam, inny, – zaimki pytające, np. jaki?, który?, który z rzędu?, czyj?,

– zaimki nieokreślone, np. jakiś, jakikolwiek, jaki bądź, pewien, nijaki, któryś, którykolwiek, niektóry, czyjś, czyjkolwiek,

– zaimki dzierżawcze, np. mój, twój, wasz, nasz, swój, czyjś, – zaimki względne, np. kto, który, co, czyj, jaki,

– zaimki przeczące, np. niczyj, nijaki, – zaimek upowszechniający: każdy.

(4)

Co wiecie o zaimkach liczebnych?

– Zaimki liczebne stosujemy, gdy podajemy liczby w sposób niedokładny, przybliżony. Wyróżniamy następujące zaimki liczebne:

– zaimki wskazujące, np. tyle, tylekroć, tylokrotny, wszystek, każdy,

– zaimki nieokreślone, np. kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset, ileś, ilekolwiek, ilekroć, – zaimki pytające, np. ile?, ilu?, ilokrotny?, iloraki?,

–zaimki przeczące, np. żaden.

Co wiecie o zaimkach przysłownych?

– Zaimki przysłowne w sposób mniej dokładny niż porzysłówek nazywają sposób, miejsce i czas.

Zaimki przysłowne sa nieodmienne. Wyróżniamy następujące zaimki przysłówne:

– zaimki pytające, np. jak?, gdzie?, skąd?, dokąd?, kiedy?, odkąd?, dopóki?, czemu?, dlaczego?, – zaimki wskazujące, np. tak, tu, tam, tutaj, stąd, stamtąd, tędy, wtedy, odtąd, gdzie indziej, – zaimki względne, np. jak, gdzie, skąd, dokąd, którędy, kiedy,

-zaimki nieokreślone, np. jakkolwiek, byle jak, jako tako, gdzieś, gdziekolwiek, niekiedy, – zaimki przeczące, np. nigdzie, nigdy, znikąd, nijak,

– zaimki upowszechniające, np. wszędzie, zawsze.

Nauczyciel podsumowuje zebrane informacje:

Zaimek to nazwa zastępująca inną. Przyjmuje właściwości tej części mowy, którą zastępuje.

Wyróżniamy zaimki: rzeczowne, przymiotne, liczebne i przysłowne.

Faza realizacyjna

Przejście do właściwej – ćwiczeniowej części zajęć, zadania zostały zebrane w karcie pracy ucznia.

Faza podsumowująca

Nauczyciel dokonuje podsumowania pracy na lekcji.

5. Bibliografia

Nagajowa M., ABC metodyki języka polskiego, Warszawa 1995.

Nasiłkowski S., Metody nauczania, Toruń 1997.

Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.

6. Załączniki

Karta pracy ucznia

7. Czas trwania lekcji

45 minut

Cytaty

Powiązane dokumenty

Jeśli nauczyciel zamierza przeprowadzić serię lekcji uczących angielskich idiomów oraz przeprowadził już poprzednie lekcje z tej serii, wówczas poleca uczniom założenie

słownictwem w pierwszych dwóch ćwiczeniach – uzupełniając podanymi zwrotami zdania typowe dla wielu „szpitalnych” sytuacji!. W następnej części lekcji uczniowie łączą

Zawiera klucz odpowiedzi i pytania, które nauczyciel może zadać uczniom podczas wprowadzenia do lekcji, jednocześnie powtarzając słownictwo, z którym klasa zapoznała się

„Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, „Break a leg (Idioms 2)”, „Be in safe hands (Idioms 3)”, „Out of the blue – colourful idioms (Idioms 4)”, „Give a red

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przypomnienie definicji pierwiastka wielomianu, uczeń podaje odpowiedź: Pierwiastkiem wielomianu W(x) nazywamy każdą liczbę a, dla której

Abstrakt Scenariusz przygotowany do realizacji w trakcie 45-minutowej lekcji, której celem jest zapoznanie uczniów ze słownictwem i zwrotami przydatnymi do umiejętnego

Jeśli nauczyciel skorzystał z możliwości przeprowadzenia pierwszej lekcji z serii „Idioms” – „Be a pain in the neck (Idioms 1)”, rozpoczynając drugą lekcję z tej

5. Na wstępie lekcji realizującej temat, nauczyciel wyjaśnia zasady prawidłowej debaty. W trakcie lekcji będzie obserwatorem, a rolę prowadzących przejmie zespół ekspertów.