• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ LEKCJI

GEOGRAFIA III ETAP EDUKACYJNY Temat: Rodzaje usług w Polsce.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

 6.5: uczeń rozróżnia rodzaje usług; wyjaśnia szybki rozwój wybranych usług w Polsce i we własnym regionie.

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

 zna rodzaje usług,

 rozumie istotność sektora usług w gospodarce narodowej,

 jest świadom szybkiego rozwoju wybranych usług w Polsce,

 wie, jakie gałęzie usług rozwijają się obecnie w Polsce i we własnym regionie.

1

(2)

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

 potrafi wymienić gałęzie usług w Polsce i we własnym regionie,

 potrafi wymienić zanikające gałęzie usług,

 potrafi wyjaśnić przyczyny i skutki wzrostu zatrudnienia w sektorze usług,

 poprawnie dobiera mapy w celu uzyskania szukanej informacji,

 samodzielnie uczy się,

 współpracuje w grupie,

 czyta wykresy.

Etapy lekcji

Przedmi ot naucza

nia

Kompetencje

kluczowe Przebieg zajęć Środki

dydaktycz ne

Metody nauczani

a

Formy pracy

Etap wstępn y

Geografi a

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i kompetencje

Nauczyciel podaje definicję usług. Pyta uczniów, czym są usługi. Dokonuje podziału gospodarki Polski na trzy sektory: przemysł, rolnictwo i usługi.

Prosi, by uczniowie podawali przykłady usług, z których ostatnio korzystali. Nauczyciel zapisuje

pogadank a, wykład, ćwiczenia,

„burza mózgów”

indywidua lna i zbiorowa, praca w grupach 2

(3)

informatyczne, umiejętność uczenia się

wybrane propozycje na tablicy.

Prosi uczniów, by wymienili usługi, które

rozwijają się w kraju i regionie, oraz usługi, które zanikają.

Etap realizac ji

Geografi

a porozumiewanie

się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną (zasób nr 2). Pokazuje rozmieszczenie centr usług w Polsce i podkreśla, że sektor ten jest szczególnie rozwinięty w dużych miastach.

Tłumaczy wpływ sektora usług na PKB oraz jaki procent osób pracuje w usługach w krajach rozwiniętych. Dokonuje podziału usług według przeznaczenia. Omawia najważniejsze gałęzie usług: handel, turystykę, transport, łączność, finanse.

Nauczyciel dzieli klasę na pięć grup. Każda z grup ma opracować informacje na temat podanej gałęzi usług. Uczniowie powinni wziąć pod uwagę popularność danej gałęzi w kraju, dochód wytwarzany przez typowy zakład usługowy, liczbę danych zakładów w kraju, liczbę zatrudnianych osób oraz przewidywany rozwój branży. Grupy otrzymują następujące tematy:

Grupa 1 - handel, Grupa 2 - turystyka, Grupa 3 - finanse, Grupa 4 - transport, Grupa 5 - łączność.

Uczniowie pracują na podstawie materiałów dostarczonych przez nauczyciela bądź z komputerem podłączonym do Internetu.

prezentacja multimedial na (zasób nr 2), materiały przygotowa ne przez nauczyciela , komputer z dostępem do

Internetu

pogadank a, wykład, ćwiczenia,

„burza mózgów”, dyskusja

praca w grupach indywidua lna i zbiorowa, uczeń samodziel nie wyciąga końcowe wnioski

3

(4)

Przedstawiciele grup prezentują efekty pracy.

Etap podsu mowuj ący

Geografi a

porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się

W ramach powtórzenia nauczyciel wykonuje z uczniami ćwiczenie interaktywne (zasób nr 1).

ćwiczenie interaktywn e (zasób nr 1)

ćwiczenie,

„burza mózgów”

praca w grupach indywidua lna i zbiorowa

4

Cytaty

Powiązane dokumenty

wyjaśnia, na podstawie map tematycznych, zróżnicowanie rozmieszczenia ludności na obszarze Chin; podaje kierunki rozwoju gospodarczego Chin; wskazuje zmiany znaczenia Chin w

Porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje

matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo – techniczne; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna. Dyskusja

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE04103) z pamięci typu Flash, uruchamia program

Nauczyciel przybliża uczniom pojęcie skali, a następnie wprowadza podział na mapy topograficzne, przeglądowo-topograficzne oraz mapy przeglądowe. Nauczyciel

 3.5.: uczeń podaje główne cechy płytowej budowy litosfery; wykazuje związki pomiędzy płytową budową litosfery a występowaniem zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi..

porozumiewani e się w języku ojczystym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo- techniczne, kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się.

Uczeń rozpoznaje główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce; wskazuje na mapie najważniejsze obszary ich występowania; podaje przykłady wykorzystania skał