Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Polska – kraina do odkrywania.
Cel główny: Rozbudzanie zainteresowań atrakcjami turystycznymi poszczególnych regionów Polski.
Cele szczegółowe:
- przybliżenie uczniom poszczególnych regionów - zapoznanie z atrakcjami turystycznymi
- przybliżenie kuchni regionalnych
- zwrócenie uwagi na zróżnicowanie terenu - uwrażliwienie na piękno przyrody
- prezentacja parków narodowych
Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, metoda zajęć praktycznych, pokaz Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, mapy turystyczne, wycięty z kartonu duży kontur Polski, tabliczki z nazwami popularnych i atrakcyjnych dla turystów miast Polski, kredki, flamastry, zdjęcia z różnych wyjazdów, wycinki z gazet dotyczące turystyki w Polsce, płyta z muzyką i odtwarzacz cd, klocki
Przebieg zajęć:
Powitanie. Przedstawienie tematu i celu głównego zajęć.
Rozmowa Uczniowie opowiadają, gdzie najczęściej spędzają wakacje i wspólnie z nauczycielem szukają tych miejsc na mapie Polski na tablicy interaktywnej.
Przedstawienie najpopularniejszych pod względem turystycznym regionów Polski.
Omówienie cech charakterystycznych dla tych regionów takich jak ukształtowanie terenu, warunki pogodowe, możliwości i formy aktywnego spędzania tam czasu.
Umiejscowienie największych miast w odpowiednich regionach.
Przedstawienie parków narodowych, w których można wspaniale spędzić czas na łonie natury za pomocą opracowanej strony internetowej http://zpppn.pl/parki-narodowe
Omówienie jak należy przygotować się do podróży, co należy zabrać biorąc pod uwagę miejsce docelowe, długość wyjazdu.
Mapa
Odpowiednie ubranie Odpowiednie obuwie
Akcesoria do spędzania czasu
Kosmetyki zabezpieczające przed wiatrem, słońcem, mrozem
Książki i gry na wieczory, audiobooki Mapy i przewodniki
Swobodne wypowiedzi dzieci, jak przygotowują się do wyjazdu na wakacje, a jak na weekend?
Omówienie na przykładach wyglądu mapy turystycznej i tego, do czego ona służy.
Zabawa ruchowa: Dzieci oznaczają miejsca na sali, jakby to była mapa Polski: morze to kwadrat z niebieskich klocków, stawiają przy nim tabliczki z nazwami: Gdańsk, Sopot, Gdynia. W odpowiednim miejscu sali oznaczają jeziora (można użyć materiału imitującego jeziora) i tam stawiają nazwy takie jak Olsztyn, Giżycko, Olecko. Można umieszczać też też same tabliczki z miastami jak Kraków, Poznań, Białystok. Dzieci oznaczają góry i stawiają tam tabliczki z napisami: Karpacz, Szczyrk, Zakopane, Szczawnica, Rabka. Następnie tworzą pociąg, nauczyciel daje sygnał do odjazdu i puszcza muzykę. Pociąg krąży po sali i kiedy muzyka ustaje dzieci zatrzymane przy konkretnym regionie czytają nazwy miast i mówią krótko, co jest tam ciekawego. Zabawa trwa dotąd, aż wszystkie regiony zostaną odwiedzone przez grupę.
Pogadanka: Nauczyciel opowiada dzieciom o potrawach, z których słyną poszczególne miejsca turystyczne Polski.
Podlasie słynie z kiszki ziemniaczanej, Mazury z kartaczy
Suwalszczyzna z babki ziemniaczanej, chłodnika litewskiego, sękacza Wielkopolska z pyr z gzikiem i rogali świętomarcińskich
Podhale z moskoli, oscypków, bundza i kwaśnicy Podkarpackie z proziaków
Lubelszczyzna z cebularzy
Śląsk z klusek śląskich, modrej kapusty Pomorze z ryb wędzonych i smażonych
Kraków ma jedyne w swoim rodzaju obwarzanki Toruń ma pierniki
Działanie: Dzieci na Kartonowej pustej mapie Polski w oparciu o prawdziwą mapę umieszczają napisy i rysunki miast, ukształtowania terenu, wycinki z gazet, nazwy potraw.
Podsumowanie zajęć: Uczniowie wypowiadają się na temat omówionych regionów Polski i dzielą się swoimi marzeniami o podróżach i miejscach, gdzie chcieliby pojechać.