Scenariusz zajęć świetlicowych Temat zajęć: Woda – źródło życia.
Cel główny: Zwiększenie świadomości uczniów, na temat znaczenia wody w funkcjonowaniu przyrody i istot żywych.
Cele szczegółowe:
- rozbudzanie zainteresowań przyrodą i ekologią - poszerzenie wiedzy o obiegu wody w przyrodzie
- uwrażliwienie na zmiany klimatyczne i konieczność zmiany przyzwyczajeń - nauka metod oszczędzania wody
- przeprowadzenie doświadczeń dowodzących, że bez wody rośliny więdną
Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, metoda zajęć praktycznych, pokaz Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, cztery przeźroczyste pojemniki, kamyki, miseczka gliniana, nieco przywiędła natka pietruszki, doniczka z niepodlaną bazylią, magnetofon, tamburyn, Kartki, kredki, nożyczki, kolorowe papiery, bibuła.
Przebieg zajęć:
Powitanie. Przedstawienie celu głównego zajęć.
Burza mózgów na temat: do czego używamy wody. Dzieci podają wszystkie pomysły, a nauczyciel spisuje je na dużej kartce. Następnie razem zastanawiają się, które funkcje wody są najważniejsze.
Prezentacja krótkiego filmu edukacyjnego o krążeniu wody w naturze.
https://www.youtube.com/watch?v=4Pcvil1sVJ8
Rozmowa z dziećmi, o tym czego dowiedziały się z filmu.
Doświadczenie:
1. Nauczyciel umieszcza lekko zwiędłą natkę pietruszki w kubku ze świeżą zimną wodą i grupa może zaobserwować, jak pietruszka podnosi się.
2. Jedno z dzieci podlewa podsuszoną i przywiędłą bazylię i grupa obserwuje, jak roślina
„ożywa” pod wpływem wody.
3. Wędrująca woda – dzieci ustawiają cztery pojemniczki w tym dwa puste i dwa z wodą o różnym zabarwieniu i łączą je ze sobą papierem zanurzając jeden koniec w wodzie, a drugi umieszczając w pustym pojemniku (na przemian). Dzieci obserwują
„wędrowanie” wody.
Zabawa ruchowa z udziałem pantomimy. Dzieci dobierają się w trójki. Jedno z dzieci jest opiekunem roślin i ma za zadanie je podlewać. Jedno dziecko gra ziarenko, z którego wyrasta roślina. Drugie dziecko gra zwiędłą roślinkę, która po podlaniu podnosi się delikatnie do
góry. Zabawę można urozmaicić wprowadzając elementy muzyczne, użycie tamburyna oznaczającego deszcz.
Pogadanka o wysychaniu rzek, topnieniu lodowców i konsekwencjach zmian klimatycznych.
Omówienie związanych z tym problemów i zwrócenie uwagi na konieczność oszczędzania wody. Przedstawienie kilku sposobów, jak każde z dzieci wraz z rodzicami może wodę oszczędzać. Zwrócenie uwagi na trudny los ptaków i owadów pozbawionych wody do picia.
Działanie: Dzieci układają kamyki w glinianej misce i napełniają ją wodą tak, aby nie zakrywała kamieni. Jest to pijalnia wody dla pszczół. Dzieci wraz z nauczycielem ustawią ją na zewnątrz podczas wyjścia na spacer. Ustalają też, że podczas codziennych spacerów będą obserwować ubywanie wody i uzupełniać ją.
Praca w grupie: Dzieci przy użyciu różnych materiałów plastycznych i tworzą wspólny plakat prezentujący sposoby na oszczędzanie wody.
Podsumowanie zajęć: Uczniowie wraz z nauczycielem utrwalają zdobytą wiedzę i dzielą się wrażeniami z odbytych zajęć. Wspólnie wychodzą na spacer, aby umieścić pijalnię dla pszczół w środowisku naturalnym.