• Nie Znaleziono Wyników

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć:"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć: Wizyta w operze

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z operą jako odrębnym rodzajem przedstawienia.

Cele szczegółowe:

- wyjaśnienie obydwu znaczeń słowa „opera”

- wskazanie twórców opery

- zapoznanie się z elementami tworzącymi operę - przedstawienie najpopularniejszych tytułów oper - omówienie właściwego zachowania w operze

- stworzenie plakatu utrwalającego wiadomości o operze

Metody pracy: pogadanka, burza mózgów, dyskusja, metoda zajęć praktycznych, pokaz Formy pracy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, książki: „Matylda w operze”, „Moni i Uszko” G.

Kasdepke, arkusz szarego papieru, kleje, kartki z napisami Przebieg zajęć

1.Powitanie. Na tablicy multimedialnej nauczyciel prezentuje fragment opery „Nabucco”

Verdiego

https://www.youtube.com/watch?v=6982BsQS_6Q

Uczniowie mają za zadanie rozpoznać jaki to rodzaj sztuki?

2. Nauczyciel czyta fragment „Matyldy w operze” jako wprowadzenie do tematu zajęć.

„Na scenie działo się naprawdę dużo. Akcja. Artyści śpiewali, tańczyli, krzyczeli, hałasowali.

I chociaż nie rozumiałam słów, to wiedziałam, kto jest dobry, a kto zły. Zupełnie zapomniałam, że nie rozumiem, co oni tam śpiewają.”

3. Wyjaśnienie pojęcia „opera” jako rodzaj przedstawienia i jako budynek, w którym

przedstawiane są widowiska operowe. Omówienie przebiegu przykładowego przedstawienia.

Wyjaśnienie, dlaczego opery wystawiane są w języku oryginalnym i skąd widzowie wiedzą, o co w nich chodzi. Po co kupujemy program i dlaczego nad sceną jest ekran świetlny.

4. Zadanie – Uczniowie losują kartki, na których znajdują się wyjaśnienia ważnych pojęć dotyczących opery. Na przygotowanym przez nauczyciela arkuszu uczniowie po odczytaniu wyjaśnień przyklejają te kartki, aby wszyscy mogli je zapamiętać.

Libretto – zapisana akt po akcie historia sceniczna

Partytura – zapis nutowy wszystkich partii głosów, instrumentów dla dyrygenta

Aria operowa – wokalno-instrumentalna forma muzyczna, najczęściej przybiera formę pieśni trzyczęściowej w kulminacyjnym punkcie opery

(2)

Antrakt – inaczej przerwa

Foyer – rozległe miejsce poza salą widowiskową Dyrygent – kieruje orkiestrą

Kompozytor – twórca muzyki do opery

5. Prezentacja na tablicy multimedialnej kilku zdjęć strojów z opery i analiza ich wyglądu, cech charakterystycznych, jak np. buty.

6. Nauczyciel prosi uczniów o zajęcie wygodnych pozycji, zamknięcie oczu, uruchomienie wyobraźni. Zadanie polega na wyobrażeniu sobie przez uczniów, co może się dziać na scenie opery, gdy słychać puszczany przez nauczyciela utwór. Po zakończeniu uczniowie

opowiadają o swoich wyobrażeniach. Następnie nauczyciel prezentuje puszczany dźwięk z obrazem.

https://www.youtube.com/watch?v=hUwWyvchjvQ

7. Rozmowa na temat cech opery. Dlaczego jest takim dużym przedsięwzięciem i od kiedy istnieje.

8. Zapoznanie się z kilkoma popularnymi tytułami oper i ich kompozytorami. Nauczyciel rozdaje kolorowe kartki z tytułem i autorem. Każdy otrzymuje jedną kartkę i musi odnaleźć wśród kolegów posiadacza drugiej kartki w tym samym kolorze. Razem je przyklejają obok siebie na dużym arkuszu papieru.

„Traviata” Giuseppe Verdi

„Tosca” Giacomo Puccini

„Upiór w operze” Andrew Lloyd Weber

„Carmen” Georges Bizet

„Wesele Figara” Wolfgang Amadeusz Mozart

„Halka” Stanisław Moniuszko

9. Quiz dotyczący zachowania w operze. Uczniowie mają za zadanie podniesieniem ręki potwierdzić, jeśli zgadzają się ze zdaniami.

W operze mogę jeść w czasie trwania inscenizacji Mogę wpaść tam spóźniona

Muszę ubrać się tam w smoking i piękną suknię

W antrakcie nie można niczego jeść i muszę siedzieć i się nie ruszać W czasie przedstawienia mogę bić brawo, kiedy mi się coś podoba Mogę iść do opery w normalnym ubraniu, ale czystym i schludnym Zawsze muszę być wcześniej, nie wolno się spóźniać do opery

(3)

10. Omówienie wspólne zasad zachowania w operze.

11. Podsumowanie zajęć i zaproszenie wszystkich do odwiedzenia Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Uczniowie po kolei mówią, czego dowiedzieli się na zajęciach, co ich zaskoczyło i czy myślą, że spodobałoby im się w operze. Pod koniec ozdabiają powstały plakat rysunkami wymyślonych strojów i dekoracji.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Zabawa- „Ziemia prosi o pomoc”– nauczycielka ubrana w kostium Ziemi ( peleryna, do której przyczepione są śmieci wyrzucane przez ludzi), żali się, że jest jej ciężko,

Tak jest cztery- klękamy na lewe kolano Tak jest pięć- podpieramy się prawym łokciem Tak jest sześć- podpieramy się lewym łokciem.. Tak jest siedem- kładziemy się „plackiem”

Wyodrębnianie z tekstu wybranych faktów z historii Polski dotyczących Konstytucji 3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego).. Dzieci rozmawiają z wychowawcą świetlicy o tym,

Jednak kiedy zakrętka jest na butelce to, ciśnienie powietrza nie może dostać się do butelki i naciskać na powierzchnię wody.. Występuje tutaj pojęcie

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się takie sytuacje - członkowie rodziny budują nowe domy, związki wzajemne są bardziej luźne?. Dodatkowe pytania do dyskusji na

Zabawa ruchowa: Dzieci oznaczają miejsca na sali, jakby to była mapa Polski: morze to kwadrat z niebieskich klocków, stawiają przy nim tabliczki z nazwami: Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Środki dydaktyczne: wiersz „Trzy słowa” , płyta CD z melodią, kłębek wełny, arkusze szarego papieru, materiały plastyczne, kartki ze słowami : przepraszam, proszę, dziękuję,

Gdy pojawiają się bardzo szybkie dźwięki ( wirowanie miksera) owoce szukają swojego miksera (dzieci wchodzą do środka kółka) i mikser zaczyna