SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Temat zajęć: Święta majowe.
Cele ogólne:
- kształtowanie szacunku dla własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, - rozwijanie u uczniów poszanowania i zainteresowań symbolami narodowymi, - kształtowanie postaw patriotycznych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wie jakie święta przypadają 1, 2 i 3 maja,
- zna i rozpoznaje symbole narodowe: flaga, godło Polski, hymn Polski,
- wie, że stolicą Polski jest Warszawa oraz potrafi podać nazwy wcześniejszych stolic Polski, - odpowiada na podstawie tekstu na zadane pytania,
- rozwiązuje krzyżówkę tematyczną,
- wyjaśnia swoimi słowami pojęcie „konstytucja”,
- wyodrębnia z tekstu wybrane fakty z historii Polski dotyczące Konstytucji 3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego,
- układa puzzle z części przedstawiających mapę Polski, - śpiewa z pamięci hymn narodowy,
- twórczo współpracuje w grupach rozwiązując różne problemy.
Metody pracy:
- metody aktywne (twórczego rozwiązywania problemów), - praca z tekstem,
- praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna, puzzle mapa Polski, karty pracy, kartki A3, kredki, krepina, klej, nożyczki, papier kolorowy.
Formy pracy:
• indywidualna, grupowa, zbiorowa Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Nawiązanie do tematu zajęć – zaznajomienie z celem spotkania.
Rozmowa kierowana. Rozmowa z uczniami o barwach i znaczeniu symboli narodowych Polski. Opowiadają o czym myślą, mówiąc: moja ojczyzna. Wyjaśniają, co sprawia, że czują się Polakami, kogo można nazwać patriotą, jakie zachowania charakteryzują patriotę?
3. Prezentacja multimedialna - poznanie podłoża historycznego Konstytucji 3 Maja.
Wyodrębnianie z tekstu wybranych faktów z historii Polski dotyczących Konstytucji 3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego).
Dzieci rozmawiają z wychowawcą świetlicy o tym, jak ważne są zasady, których zawsze należy przestrzegać. Co się dzieje, kiedy nie ma zasad np. w czasie ich zabaw? Co się dzieje, kiedy ustalone zasady są łamane? Czy dobrze jest mieć swój dom? Dlaczego? Jak byście się czuli, gdybyście byli bezdomni? Jak byście się czuli, gdyby ktoś chciał wam odebrać dom, gdyby ktoś chciał rozdzielić waszą rodzinę? Wyobraźcie sobie, że tak właśnie czuli się kiedyś Polacy. Co wiecie na temat konstytucji naszego państwa?
4. Czytanie i omówienie wiersza pt.” W domu ojczystym” Krystyny Parnowskiej.
5. Karta pracy - krzyżówka związana ze świętami majowymi.
6. Zaśpiewanie hymnu „Mazurka Dąbrowskiego” - zwrócenie uwagi na postawę i zachowanie podczas śpiewania hymnu narodowego.
7. Wykonanie pracy plastycznej w grupach 4 - osobowych. Plakaty “Symbole narodowe”.
8. Wyeksponowanie prac na korytarzu szkoły lub tablicach na świetlicy.
9. Podsumowanie pracy w grupach:
- Jak wykonałem zadania?
- Jak współpracowałem w grupie?
- Czego się dowiedziałem?
10. Podziękowanie za pracę. Zakończenie zajęć.
Załączniki:
Wiersz Krystyny Parnowskiej” W domu ojczystym”.
Wszędzie, gdzie słychać naszą piosenkę W mieście ogromnym, we wsi maleńkiej To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy W domu ojczystym
Płyną piosenki swojskie i znane Wisłą i Odrą, Bugiem i Sanem
To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy W domu ojczystym
Czy wam śpiewają górskie potoki Czy wiatr znad morza pędzi obłoki To wszystko Polska, mieszkamy wszyscy W domu ojczystym
Krzyżówka