• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć świetlicowych. Temat:

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Scenariusz zajęć świetlicowych. Temat:"

Copied!
6
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz zajęć świetlicowych.

Temat: Wiosenna łąka.

Cel główny:

- nabycie wiedzy przyrodniczej o roślinach i zwierzętach na polskich łąkach, - wspomaganie rozwoju myślenia twórczego oraz zdolności plastycznych.

Cele szczegółowe:

- utrwalanie nazw roślin kwitnących wiosną;

- rozbudzanie wyobraźni plastycznej;

- kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie.

Metoda: słowna, pokaz, działania praktycznego.

Forma: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: teksty zagadek, tekst o zwierzętach i roślinach żyjących na łące, tektura falista, papier kolorowy, klej, nożyczki, płyty cd.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie – witam wszystkich, którzy:

- lubią wiosnę;

- nie lubią, gdy pada deszcz;

- lubią kwiaty;

- mają coś w kolorze zielonym;

- chcieliby teraz biegać po łące.

Powitane osoby machają ręką.

2. Czytanie zagadek do ilustracji przedstawiającej rośliny lub zwierzęta żyjące na łące.

Można wykorzystać również podane teksty zagadek :

Rankiem srebrzy się na łące Potem wysuszy ją słońce. (rosa)

Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.

W swojej nazwie „sto” mają.

Jak się nazywają? (stokrotka)

(2)

Przy rzece leży ten dywan zielony, przeróżnym kwieciem zawsze umajony.

Rosa go srebrzy wieczorem i z rana.

Znasz go zapewne

dostarcza nam siana. (łąka)

Znacie ją na pewno wszyscy;

Rzadko miewa cztery listki.

Jaka to roślina? To … (koniczyna)

Rosną na łące różne kwiatki:

Jaskry, stokrotki i polne bratki.

Rośnie też kwiatek o błękitnych płatkach i tu się właśnie zaczyna zagadka.

Może zagadka, a może bajka.

Jak Ci na imię? (niezapominajka)

Na wilgotnych łąkach, niby żółte wieńce Zakwitły na wiosnę wesołe … (kaczeńce)

Tu cytrynek, tam paź królowej.

Wszędzie pięknie, kolorowo.

Lekko unoszą się nad łąką,

gdy tylko zaświeci słonko. (motyl)

Po łące chodzi rycerz srogi Ma długie czerwone nogi.

(3)

Kiedy otwiera czerwony dziób

Skaczą żabki do wody – chlup ! (bocian) 3. Zabawa „Wiosenna łąka”.

Uczestnicy siadają na krzesłach tworząc krąg, prowadzący siada w środku. Kolejno każdej osobie przydziela nazwę jednego z kwiatów: kaczeniec, koniczyna, niezapominajka, stokrotka

…i znowu kaczeniec, koniczyna, niezapominajka, stokrotka.

Zadanie polega na tym, aby na komendę np. „niezapominajka” wszystkie osoby

„niezapominajki” zmieniły swoje miejsca. Kiedy padnie hasło „wiosenna łąka” wszystkie osoby „kwiaty” zamieniają się miejscami.

4. Krzyżówka kwiatowa.

Do podziału na grupy można wykorzystać poprzednią zabawę i utworzyć zespół stokrotek, kaczeńców itp. Dzieci w grupach uzupełniają krzyżówkę, w której są nazwy kwiatów.

5. Ćwiczenia odprężające, wspomagające rozwój zdolności plastycznych.

Rysowanie obrazu – rysowanie obiema rękami jednocześnie linii, kształtów, z których każdy rysowany jedną ręką jest zwierciadlanym odbiciem drugiego rysowanego w tym samym czasie drugą ręką (dzieci mogą rysować w powietrzu łąkę).

6. Praca plastyczna w grupach pt.” Łąka” - uczniowie dzielą się na 4 grupy 4-ro osobowe.

Pierwsza grupa wykonuje 2 motyle i 2 bociany; druga - 2 bociany, trawę; trzecia - 2 bociany i pagórki z tektury; czwarta - 8 kwiatków. Do wykonania bociana wykorzystujemy płyte cd, którą należy przykleić w miejscu skrzydeł bociana.

7. Prezentacja i omówienie prac poszczególnych grup – prace można wyeksponować jako dekoracja sali świetlicy. Otrzymamy w ten sposób pracę całej grupy zatytułowaną „Łąka”.

8. Zakończenie zajęć. Dzieci siedząc w kręgu mówią, co im się najbardziej podobało na zajęciach, a z czym miały trudności.

Przykład pracy plastycznej:

(4)

Załączniki:

Informacje o zwierzętach i roślinach żyjących na łące.

W Polsce na łąkach żyje wiele różnych roślin. Dostarczaja one paszy dla zwierząt

hodowlanych i dzikich. Można tu spotkać liczne trawy, a także koniczynę, groszek i mniszek.

W wilgotnych miejscach pojawia się szczaw i jaskry. Takie łąki są koszone raz lub więcej razy w roku. Na siedliskach suchych i ubogich (skały, piasek, rumowiska) tworzą się murawy, na których wypasa się owce. Na polach rosną te rośliny, które są uprawiane, a także inne

(5)

rośliny, które rozsiały się tam same, bez pomocy człowieka. Ważnym składnikiem pól są miedze – pasy zieleni między polami, na których rosną rośliny typowe dla łąk.

Na łąkach spotyka się liczne gatunki zwierząt, a wśród nich przede wszystkim liczne

bezkręgowce. Wśród owadów należy wymienić pasikoniki i grające wieczorami świerszcze.

Są także motyle, mrówki, trzmiele oraz wiele różnych pająków. Żyją tu także płazy (np. żaba trawna i ropuchy) oraz gady – węże i jaszczurki. Na łąkach gnieżdżą się kuropatwy i

przepiórki, a pożywienia szukają trznadle, szczygły i myszołowy. Na łąkach można też spotkać niewielkie ssaki: myszy, krety i zające.

Na polach uprawnych żyje znacznie mniej zwierząt. Najczęściej są to te same zwierzęta, co na łąkach. Przychodzą w poszukiwaniu łatwo dostępnego pokarmu. Często można tu spotkać bociany i wrony. Podczas wiosennych i jesiennych przelotów na polach można spotkać duże stada gęsi. Na polach leżących w pobliżu lasów często żerują dziki i sarny. Wiosną nad polami słychać śpiew skowronka – to ptak gnieżdżący się na ziemi. Pola są idealnym środowiskiem życia dla owadów żywiących się uprawianym gatunkiem. Przykładem są stonka ziemniaczana lub gąsienice motyli.

Jeśli wróg jest zbyt blisko – odlatuje.

Skowronek gnieździ się w zagłębieniu w ziemi wysłanym trawami. Zjada części roślin i owady. Samce wytrwale śpiewają, wznosząc się przy tym na dużą wysokość. Dzięki temu śpiew skowronka słychać na znaczną odległość.

Myszy żyją w norach, w których gromadzą zapasy. Zjadają głównie nasiona, ale też inne części roślin, a czasem owady.

Zając jest wielkości średniego psa. Długie tylne nogi sprawiają, że zwierzę niezgrabnie chodzi, za to niezwykle szybko biega.

Stonka ziemniaczana pochodzi z Ameryki Północnej. Rozprzestrzeniła się w Europie dopiero 100 lat temu wraz z dostawami żywności płynącymi z Ameryki. Żywi się pędami

ziemniaków, ale zjada też liście pomidorów Ciekawostka

Wiele zwierząt żyjących na łąkach ma maskujące ubarwienie. Na przykład zając i przepiórka są beżowo-brązowe i trudno je dostrzec na wśród roślinności. Są niewidoczne do tego stopnia, że ludziom pracującym w polu zdarza się nadepnąć na siedzącego wśród zbóż zająca.

(6)

Szablon - tulipan

Cytaty

Powiązane dokumenty

Wstaje słońce (dzieci, które są słońcami powoli w miarę opowiadania nauczyciela, wyciągają ręce do góry, stają na palcach i unoszą się jak najwyżej), a księżyc

Zabawa- „Ziemia prosi o pomoc”– nauczycielka ubrana w kostium Ziemi ( peleryna, do której przyczepione są śmieci wyrzucane przez ludzi), żali się, że jest jej ciężko,

Wychowawca dokonuje podziału uczniów na 4 osobowe drużyny. Każdy z zespołów ma za zadanie ułożyć wylosowaną dekorację dźwiękową przy użyciu głosu oraz

Tak jest cztery- klękamy na lewe kolano Tak jest pięć- podpieramy się prawym łokciem Tak jest sześć- podpieramy się lewym łokciem.. Tak jest siedem- kładziemy się „plackiem”

Wyodrębnianie z tekstu wybranych faktów z historii Polski dotyczących Konstytucji 3-go Maja i jej znaczenia dla narodu polskiego).. Dzieci rozmawiają z wychowawcą świetlicy o tym,

Jednak kiedy zakrętka jest na butelce to, ciśnienie powietrza nie może dostać się do butelki i naciskać na powierzchnię wody.. Występuje tutaj pojęcie

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotyka się takie sytuacje - członkowie rodziny budują nowe domy, związki wzajemne są bardziej luźne?. Dodatkowe pytania do dyskusji na

Zabawa ruchowa: Dzieci oznaczają miejsca na sali, jakby to była mapa Polski: morze to kwadrat z niebieskich klocków, stawiają przy nim tabliczki z nazwami: Gdańsk, Sopot, Gdynia.