• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – Współczesne ruchy społeczne 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – Współczesne ruchy społeczne 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – Współczesne ruchy społeczne

1. Cele lekcji

a. Wiadomości i umiejętności Uczeń:

 Wie, co to jest ruch społeczny i czym się charakteryzuje; potrafi podać jego przykłady.

 Wie, co to jest anarchizm, czym się charakteryzuje, potrafi podać jego odłamy i przykłady miejsc, w których on występuje. Zna takie pojęcia jak

anarchoindywidualizm, anarchokolektywizm, antyglobalizm, anarchokomunizm oraz anarchosyndykylizm, dodatkowo zna pojęcie syndykatu.

 Wie, co to jest feminizm, czym się charakteryzuje. Zna fazy rozwojowe feminizmu, czyli ruch emancypacyjny i ruch wyzwolenia kobiet, zna także pojęcie

„sufrażystki”. Dodatkowo orientuje się w pojęciu ekofeminizmu i anarchofeminizmu.

 Wie, co to jest pacyfizm, potrafi go scharakteryzować i orientuje się, jakie pojęcia z nim się łączą (kosmopolityzm, internacjonalizm i humanitaryzm); zna także różne rodzaje pacyfizmu, takie jak pacyfizm absolutny, pacyfizm atomowy i pacyfizm polityczny.

 Wie, co to jest ekologizm i czym się charakteryzuje.

2. Metoda i forma pracy

Praca z tekstem oraz odwoływanie się do znanych przypadków z telewizji, prasy, radia. Lekcja powinna mieć charakter wykładu połączonego z dyskusją.

3. Środki dydaktyczne

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony.

Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

4. Przebieg lekcji

 Pierwszym etapem jest omówienie przez nauczyciela, czym jest anarchizm, czym się

charakteryzuje i skąd wywodzi się to pojęcie. Nauczyciel musi zaznaczyć w tym przypadku, że jest to walka z danym państwem, dzięki której ma zostać osiągnięta całkowita wolność jednostek. Nauczyciel musi tutaj wspomnieć o głównych nurtach anarchizmu, czyli o: anarchoindywidualizmie, który z góry odrzuca państwo i nie akceptuje jego rządu, anarchokolektywizmie, polegającym na domaganiu się natychmiastowego zlikwidowania państwa, anarchokomunizmie, czyli o obaleniu kraju poprzez przeprowadzenie rewolucji, anarchosyndykylizmie, czyli o dążeniu do utworzenia zrzeszeń przedsiębiorców,

o antyglobalizmie oraz o syndykacie;

 Drugim etapem jest omówienie przez nauczyciela pojęcia feminizmu. Nauczyciel musi dokładnie przedstawić jego opis i charakterystykę, musi podać jego przykłady. Dodatkowo powinien omówić dwie fazy rozwojowe feminizmu, czyli ruch emancypacyjny, który zakładał dążenia do osiągnięcia takich samych praw zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, oraz ruch wyzwolenia kobiet, który zakładał nawoływanie do walki płci, jak również zaniechanie stosowania się do tradycji i nawoływanie do swobody.

(2)

 Trzecim etapem jest omówienie przez nauczyciela pojęcia pacyfizmu. Nauczyciel musi tutaj zaznaczyć, że jest to pewien sposób propagowania pokoju na świecie oraz sposób na

nieużywanie przemocy i ochronę przed wojną. Dodatkowo nauczyciel powinien w tym punkcie wspomnieć o kosmopolityzmie, internacjonalizmie i humanitaryzmie jako głównych hasłach używanych przez pacyfistów. Trzeba także powiedzieć o formach współczesnego pacyfizmu, czyli o pacyfizmie absolutnym, atomowym oraz politycznym.

 Czwartym etapem jest omówienie przez nauczyciela ekologizmu. Nauczyciel musi powiedzieć, że jest to idea ochrony środowiska na świecie, dodatkowo może podać przykłady partii ekologicznych takie jak „Zieloni” czy też „Greenpeace”.

5. Bibliografia

Podręcznik: Maleska J., Smutek Z., Surmacz B., Wiedza o społeczeństwie. Zakres rozszerzony.

Część pierwsza, OPERON, Gdynia 2005.

6. Załączniki

Do scenariusza zostaje dołączona prezentacja pod tym samym tytułem. Dzięki tej pomocy naukowej uczniowie powinni łatwiej przyswoić dany temat i zapamiętać go.

 Praca domowa: Uczniowie mają odpowiedzieć pisemnie na pytanie, „Jakie ruchy społeczne funkcjonują współcześnie?”. Dodatkowo mają wybrać jeden z tych ruchów i opisać dokładnie w zeszycie, podając także przykłady z Polski i ze świata.

Cytaty

Powiązane dokumenty

• Future Simple (WILL) – przewidywania (na podstawie posiadanej wiedzy) – zwłaszcza z czasownikami think, believe, don’t think, maybe, perhaps.. In the future there will be more

a) Nauczyciel nawiązując do wątków, które pojawiły się podczas burzy mózgów informuje na czym polega pomoc typu „dawanie ryby” oraz pomoc typu „dawanie wędki”, a

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Prowadzący prosi o wypisanie na papierze składników odżywczych według informacji zawartych na tablicy (najlepiej w formie tabeli) i przypisanie produktów spożywczych

m) Uczniowie odpowiadają. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i pomaga znaleźć poprawną odpowiedź.. n) Uczniowie wynotowują w zeszytach przyczyny

j) Nauczyciel poleca poszczególnym grupom opracować po jednym fragmencie analizy SWOT: mocne strony, słabe strony, szanse oraz zagrożenia rozwoju turystyki w Polsce.. Informuje

kartki papieru, blok, kredki, flamastry, nożyczki gazety i czasopisma IV. Ogłoszenie piszemy wtedy, gdy chcemy coś kupić, sprzedać, zamienić, oddać itp. Zawiadomienie - gdy mamy

d) Zadania dla uczniów pracujących w grupach. • Wykonajcie eleganckie zaproszenie dla dyrektora szkoły z okazji zbliżającego się przedstawienia teatralnego przygotowanego przez