• Nie Znaleziono Wyników

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Anna Hendżak

Obszar podstawy programowej:

8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

Grupa wiekowa: 4-latki

Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Budujemy instrumenty

Cele operacyjne:

Dziecko:

 konstruuje prosty instrument perkusyjny (bębenek);

 aktywizuje obie półkule mózgowe rozwijając zdolności motoryczne, słuchowe, werbalne;

 uczestniczy w zbiorowych zajęciach słuchowo-ruchowych;

 rozpoznaje instrumenty oraz nazywa je.

Wykaz nabywanych umiejętności, ujętych w podstawie programowej jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole:

Dziecko:

 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;

 uczestniczy w zajęciach, grach oraz zabawach ruchowych;

 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie i muzykowaniu;

 dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchowo-słuchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;

 reaguje na poznane symbole muzyczne (np. rozróżnia instrumenty muzyczne typu gitara, bębenek).

Treści kształcenia:

 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób);

 rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, śpiewanie piosenki);

 tworzenie muzyki korzystając ze zrobionego przez siebie instrumentu, a także inspirowanie jej ruchem;

 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowo- słuchowych, współdziałanie w grupie;

 budzenie zainteresowań technicznych poprzez uczestnictwo w zabawach konstrukcyjnych;

 posługiwanie się w zabawie gestem, ruchem, rekwizytem;

(2)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 rozróżnianie strony lewej i prawej;

 znajomość nazw popularnych instrumentów, rozwijanie wrażliwości wzrokowej, dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie ich charakterystycznych cech;

 rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnorodnymi materiałami - konstruowanie bębenków);

 rozwijanie orientacji przestrzennej (tworzenie wystawy);

 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (ilustracja).

Opis sposobu realizacji:

Lp. Część dnia aktywności

dziecka

Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi

o realizacji 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy

swobodne w kącikach zainteresowań.

Nauczyciel

(N) przygotowuje koperty z emblematem instrumentu (gitary, bębenka, grzechotki, kołatki) dla wszystkich dzieci. Każde z nich wchodząc do sali losuje kopertę; może ją ozdobić w dowolny sposób. Dokładnie ogląda ilustrację, nie pokazując jej rówieśnikom.

2. Jaki to instrument?:

zabawa dydaktyczna – chętne dziecko pokazuje gestem ruchy, jakie muzyk musi wykonać podczas gry na instrumencie, które wylosowało w kopercie. Może także „rysować”

w powietrzu kształt wylosowanego instrumentu w taki sposób, aby pozostałe dzieci podały jego nazwę.

N zachęca dzieci do

podjęcia prób

pantomimicznych.

I. Zajęcia poranne

3. Już gram!:

gra ruchowa - reakcja dzieci na pauzę w muzyce (podczas wywoływania nazwy instrumentu dzieci wykonują ruchy imitujące grę na wylosowanym w kopercie instrumencie).

Wzory emblematów z instrumentami muzycznymi.

II. Zajęcia dydaktyczne

1. Ćwiczenie kinezjologii edukacyjnej na przekroczenie linii środka. Dzieci wraz z N stoją w kole, wykonując jednoczesny ruch nogą i przeciwległym do niej łokciem.

Ćwiczenie wykonujemy przy muzyce relaksacyjnej.

Dla każdego dziecka mata.

(3)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Bębenkownia:

pokaz wykonania instrumentu przez N; dzieci pracują w parach.

Plastikowe doniczki średniej wielkości dla każdego dziecka, folia spożywcza lub inny materiał imitujący membranę, wstążka lub tasiemka, kartki A4 do wykonania pałeczek lub pałeczki do ryżu, nożyczki.

3. Wspólne śpiewanie piosenki Mały muzyk z rytmicznym wystukiwaniem tekstu na stworzonych instrumentach.

Tekst piosenki, plik muzyczny – podkład do piosenki.

4. Ekspozycja wykonanych instrumentów w widocznym miejscu sali.

Dzieci tworzą wystawę pod kierunkiem N.

1. Bębenek-grzechotka:

zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się po sali w dowolnym kierunku. Na hasło:

„grzechotka!” dzieci dotykają każdej grzechotki znajdującej się w sali. Na hasło

„bębenek!” dotykają bębenków.

Bębenki i grzechotki umieszczone w różnych, dostępnych dla dzieci miejscach sali.

2. Dopasuj instrument:

gra dydaktyczna w wersji stolikowej (odwzorowanie ciągu rytmicznego wg wzoru).

Dla N wzór ciągu

rytmicznego do

wydrukowania.

III. Zajęcia popołudniowe

3. Kolorowanki multimedialne: Śnieżne janczary, Bębenek; gra Memory Instrumenty.

Załączniki nr 5, 7 lub 8.

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.

Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej).

Metody za M. Kwiatowską (1985):

Czynne: ćwiczeń praktycznych, samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych.

Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.

Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.

Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana.

(4)

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Środki dydaktyczne:

koperty, maty gimnastyczne, plastikowe doniczki średniej wielkości dla każdego dziecka, folia spożywcza lub inny materiał imitujący membranę, wstążka lub tasiemka, kartki A4 do wykonania pałeczek lub gotowe pałeczki do ryżu, nożyczki, bębenki i grzechotki, odtwarzacz CD, płyta z muzyką relaksacyjną, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):

1. Tekst piosenki Anny Hendżak - Mały Muzyk;

2. Szablony przedstawiające instrumenty muzyczne (wzór na emblemat) – wersja kolorowa do wycięcia przez nauczyciela;

3. Gra dydaktyczna w wersji planszowej - Dopasuj instrument;

4. Zdjęcie bębenka;

5. Kolorowanka multimedialna - Bębenek;

6. Plik muzyczny – podkład do piosenki Anny Hendżak - Mały Muzyk;

7. Kolorowanka multimedialna - Śnieżne janczary;

8. Gra Memory Instrumenty.

Cytaty

Powiązane dokumenty

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego3. Scenariusz zajęć dla 5-latków Autor:

Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.. Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor:

duży pluszowy miś, materiał do uszycia pluszowego języka dla misia, miód w słoiku, serwetka dla każdego dziecka, bibuła/szminka do zrobienia języka misiowi,

prace dzieci z fotografiami rodziny, napisy do globalnego czytania, klej w miseczkach, płyta CD z nagraniem melodii Mało nas do pieczenia chleba, odtwarzacz płyt CD, mała piłka dla

 obdarza uwagą dzieci oraz dorosłych, aby rozumieć to, co mówią, a także czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych osób w domu, w przedszkolu, na ulicy;.. 

kolorowe nakrętki, kartonowe pudło, kolorowe woreczki, kreda, kolorowe kredki, nożyczki klej, płyta CD z nagraniem pląsów Stary Niedźwiedź, Moja Ulijanko, Zośka,