Scenariusz lekcji – Sztuka i kultura Renesansu
1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Zapoznanie uczniów z kulturą i sztuką renesansu. Wskazanie różnic między epoką średniowiecza a renesansem. Przedstawienie nowej filozofii jednostek artystycznych idei renesansu oraz genialnych jednostek żyjących w tej epoce. Omówienie przemian społecznych i kulturalnych narodów Europy związanych z wiekiem XV i XVI. Przedstawienie podstawowych ośrodków będących potęgami handlowymi i stanowiących podstawę do cechowego ideału średniowiecza. Odkrycie renesansu jako epoki rewolucji astronomicznych, geograficznych oraz przełomowych wynalazków. Wskazanie nowej roli i rangi artysty – muzyka, plastyka, sztukmistrza.
b. Umiejętności Uczeń potrafi:
1. przedstawić ramy czasowe epoki renesansu.
2. przedstawić podstawowe elementy i cechy sztuki renesansu.
3. wskazać różnice między kulturami średniowiecza i renesansu.
4. przedstawić sytuację społeczną i gospodarczą z określeniem najważniejszych ośrodków mających wpływ na rozwój cywilizacyjny.
5. omówić nową filozofię obejmującą epokę renesansu i jej najważniejszych przedstawicieli.
6. wyjaśnić pojęcie geniuszu renesansu na podstawie odkrywców, geografów, wynalazców, astronomów tej epoki.
7. wyjaśnić nowe położenie artystów w społeczeństwie i kulturze.
2. Metoda i forma pracy
Aktywna metoda pogadanki z elementami opisu. Prezentacja dzieł Leonarda da Vinci. Praca z książką.
3. Środki dydaktyczne
1. Podręcznik Wacław Panek Świat muzyki 2. Dowolna książka z pracami Leonarda da Vinci.
3. Karta pracy ucznia
4. Przebieg lekcji
a. Faza przygotowawcza 1. Sprawdzenie obecności.
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Metodą pogadanki przypomnienie najważniejszych zagadnień związanych z tematem poprzedniej lekcji.
(10 min.)
b. Faza realizacyjna
1. Metodą pogadanki przypomnienie najważniejszych zagadnień związanych z epoką renesansu i
łączącą się z innymi dziedzinami i przedmiotami lekcji. Naprowadzenie uczniów przez nauczyciela do wskazania ram czasowych epoki renesansu.
2. Metodą opisu zapoznanie uczniów z istotnymi przemianami społecznymi i kulturalnymi narodów Europy. Przedstawienie hierarchii społecznej i znaczącego miejsca Włoch w rozwoju sztuki, kultury i gospodarki.
3. Wskazanie przez nauczyciela istotnego przełomu w pojmowaniu świata i człowieka, w rozumieniu piękna i upodobaniach, a także społeczno-technicznych warunków rozwoju sztuki.
4. Omówienie nowej idei filozofii nawiązującej do filozofów starożytnych, głównie Platona i Arystotelesa oraz związanej z pięknem zmysłowym, rozumem i wiedzą naukową.
5. Metodą pogadanki wskazanie przez uczniów znanych im odkrywców renesansowych, astronomów, wynalazców. Krótkie przypomnienie takich postaci jak: Krzysztof Kolumb, Magellan, Mikołaj Kopernik, Leonardo da Vinci, Gutenberg. Posługiwanie się przez nauczyciela planszami z dziełami i wynalazkami Leonarda da Vinci dla wskazania jego geniuszu.
6. Wyjaśnienie pojęcia renesansowego „geniusz”, związanego z rozwojem sztuki i rozumianego jako wybitnej jednostki, mającej odrębną i niepowtarzalną osobowość.
7. Omówienie nowego położenia artystów w społeczeństwie i kulturze.
8. Metodą pogadanki wyjaśnienie różnic w sztuce i kulturze średniowiecza i renesansu.
(25 min.)
c. Faza podsumowująca
Zapisanie przez uczniów notatki do zeszytu.
Notatka:
Renesans przypada na XV i XVI wiek. Związany jest z przemianami społecznymi i kulturalnymi narodów Europy, co najbardziej uwidacznia się we Włoszech. Coraz większe znaczenie nabiera mieszczaństwo a miasta włoskie stają się potęgami handlowymi. W renesansie nastąpił istotny przełom w pojmowaniu świata i człowieka, w rozumieniu piękna i w upodobaniach. W centrum zainteresowania sztuki jest człowiek oraz świadome nawiązywanie do idei starożytnych filozofów (Arystoteles, Platon). Renesans to epoka wielkich odkryć i geniuszów (m.in. druk Gutenberga, okrycia Mikołaja Kopernika, Krzysztofa Kolumba, geniusz Leonarda da Vinci). Zmienia się ranga i znaczenie artysty - ze średniowiecznej grupy ubogich staje się średnio zamożnym rzemieślnikiem.
(10 min.)
5. Bibliografia
Wacław Panek; Świat muzyki.
6. Załączniki
a. Karta pracy ucznia
Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Sztuka i kultura renesansu.
b. Zadanie domowe
Na podstawie podręcznika lub innego znanego ci źródła wyjaśnij pojęcie geniuszu renesansu.