1
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Przygoda z książką. Elektroniczne źródła informacji
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
1) wyszukuje informacje w różnych źródłach elektronicznych (słowniki, encyklopedie, zbiory biblioteczne, dokumentacje techniczne i zasoby Internetu).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Ma świadomość możliwości i potencjału, jakie daje Internet.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi precyzować zapytania dla wyszukiwarek internetowych
● Potrafi wyszukiwać i selekcjonować informacje
● Potrafi kopiować za pomocą skrótów klawiszowych informacje do dokumentów tekstowych
Kompetencje kluczowe:
● Kompetencje informatyczne
● Umiejętność uczenia się
Środki dydaktyczne:
● Komputery z dostępem do Internetu
● Film (samouczek): „Wyszukiwanie i selekcja informacji”
● Ćwiczenie: „Selekcja informacji”
● Tablica
Metody nauczania:
● Eksponujące: film
● Praktyczne: pokaz, ćwiczenie
● Aktywizujące: dyskusja
Forma pracy:
● Indywidualna jednolita
● Indywidualna zróżnicowana
2
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów. Zadaje im pytanie, skąd czerpią swoją wiedzę, nie tylko tę szkolną?
Możliwe odpowiedzi to m.in.: z podręcznika, od kolegów i koleżanek, z Internetu itp.
Nauczyciel zadaje uczniom zagadkę:
Choć nie ma zamka ani kluczyka, często otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści, Przygód, baśni i opowieści.1 (Książka).
Następnie wyjaśnia, że na tych zajęciach będą poszukiwaczami informacji dotyczących książek. W swoich poszukiwaniach będą się odnosić do własnej wiedzy i skojarzeń, ale przede wszystkim do źródeł dostępnych Internecie.
Etap realizacji
Nauczyciel wyświetla film (samouczek) pt. „Wyszukiwanie i selekcja informacji”.
Po obejrzeniu filmu uczniowie uruchamiają wyszukiwarkę Google. Nauczyciel wyświetla uczniom hasła do odgadnięcia lub rozdaje im je w postaci wydrukowanej. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie lub wyszukanie w Internecie poniższych haseł:
1) Zakonnicy trudniący się przepisywaniem ksiąg. (Benedyktyni) (11/7) 2) Godło drukarni. (Sygnet) (6/1)
3) Roślina, z której wytwarzano w starożytnym Egipcie materiał pisarski (podłoże, na którym można pisać). (Papirus) (7/4)
4) Tę cechę symbolizuje sowa. (Mądrość) (7/2)
5) Dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron. (Książka) (7/5)
6) Sztuka starannego i estetycznego pisania. (Kaligrafia) (10/1) 7) Naczynie na atrament. (Kałamarz) (9/6)
8) Ornament roślinny przejęty ze sztuki antycznej. (Akant) (5/4) 9) Znaki pisarskie w starożytnym Egipcie. (Hieroglify) (10/2)
10) Spis wszystkich istniejących egzemplarzy danego dzieła. (Cenzus) (7/2)
11) Forma literacka lub literacko-naukowa, prezentująca punkt widzenia autora. (Esej) (4/4)
12) Materiał pisarski wyrabiany ze skór zwierzęcych. (Pergamin) (8/2) 13) Obejmuje książkę z przodu i z tyłu. (Okładka) (7/5)
14) Ozdobna litera na początku akapitu. (Inicjał) (7/2) 15) Uporządkowany spis książek. (Bibliografia) (12/6)
16) Niezadrukowane części powierzchni strony w książce. (Marginesy) (9/1) 17) Inaczej jedyny egzemplarz. (Unikat) (6/5)
18) Przyrząd do pisania zwany wiecznym. (Pióro) (5/2)
1 Jolanta Cyrulik, [w:] Zagadki dla Jacka i Agatki, Internetowy Serwis Oświatowy AWANS.NET
3
19) Pseudonim utworzony od nazwy geograficznej. (Geonim) (6/6) 20) Starożytni wynalazcy papieru. (Chińczycy) (9/3)
21) Ptak, którego pióra służyły do pisania. (Gęś) (3/2)
Przy każdym haśle podano w nawiasie liczbę jego liter i określenie, której litery z hasła należy użyć w rozwiązaniu.
Wskazane litery z odgadniętych haseł wyznaczeni uczniowie wpisują w diagram narysowany przez nauczyciela na tablicy.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 K S I Ą Ż K A N I E J E D N O M A I M I Ę
Po rozwiązaniu diagramu, nauczyciel pyta uczniów o najciekawsze książki jakie czytali, skąd biorą książki, które czytają (biblioteka, księgarnia, pożyczają od znajomych). Wybrani uczniowie mogą polecić kolegom i koleżankom książkę, która zrobiła na nich duże wrażenie.
Powinni podać jej tytuł i autora.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia pt. „Selekcja informacji”, podsumowującego nabytą wiedzę.
Etap końcowy
Nauczyciel podsumowuje zajęcia. Wspólnie z uczniami rozmawia o sposobach formułowania zapytań w wyszukiwarce internetowej. Dodatkowo uczniowie wyciągają wnioski na temat selekcjonowania zdobytych w ten sposób informacji.
Dodatkowo:
Uczeń zdolny może wyszukać w serwisie wolnelektury.pl ciekawą książkę, np. „Księgę dżungli”, i przedstawić na forum klasy, jak wyszukiwać lektury w tym serwisie.
Słowa kluczowe:
książka, wyszukiwanie informacji, selekcja informacji