• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji: Kasandra w utworach Wisławy Szymborskiej i Jacka Kaczmarskiego Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji: Kasandra w utworach Wisławy Szymborskiej i Jacka Kaczmarskiego Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji:

Kasandra w utworach Wisławy Szymborskiej i Jacka Kaczmarskiego

Cele lekcji

a. Wiadomości:

* Uczeń wie, kim była Kasandra oraz jak została ona ukazana w utworach Wisławy Szymborskiej i Jacka Karczmarskiego.

b. Umiejętności

* Uczeń umie zanalizować i zinterpretować utwory, umie odnaleźć w utworach konteksty historyczne, mitologiczne, literackie, malarskie.

2. Metoda i forma pracy

 Bezpośrednie - zapisanie numeru i tematu lekcji na tablicy; powitanie uczniów.

 Pogadanka - za pomocy pytań uczniowie sami poznają niektóre zagadnienia.

 Metoda oglądowa - praca z ilustracją; na podstawie fotografii uczniowie opisują wygląd wieszczki oraz omawiają jej przepowiednię.

3. Środki dydaktyczne

http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/k/kasandra.php Szymborska W., Poezje. Poems, wyd. Literackie, Kraków 1989

4. Przebieg lekcji

a. Faza przygotowawcza

1) Czynności wstępne - Witam uczniów; zapisuję numer, temat lekcji na tablicy, sprawdzam listę obecności.

Mówię uczniom, iż dzisiaj zajmiemy się postacią Kasandry, wieszczki greckiej.

Pokazuję portret Kasandry. Proszę uczniów, aby omówili, jak wygląda wieszczka, w jaki sposób trzyma ręce, jakiego koloru są jej włosy, itp. Proszę o dokładne przyjrzenie się ilustracji, a następnie odgadnięcie, jakie miasto ukazane jest na drugim planie obrazu? Odpowiedź - Troja. Proszę uczniów o przypomnienie mitu trojańskiego. Pytam, czy Kasandra wróżyła miastu dobre wieści czy złe? Co przepowiadała Troi? Odpowiedź – zagładę; w tle obrazu (w lewym, dolnym rogu) widać konia trojańskiego.

(2)

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Cassandra1.jpeg

Następnie mówię uczniom, iż na dzisiejszej lekcji będziemy omawiać postać Kasandry.

Rozdaję uczniom tekst Wisławy Szymborskiej:

Monolog dla Kasandry

To ja, Kasandra.

A to jest moje miasto pod popiołem.

A to jest moja laska i wstążki prorockie.

A to jest moja głowa pełna wątpliwości.

To prawda, tryumfuję.

Moja racja aż łuną uderzyła w niebo.

(3)

Tylko prorocy, którym się nie wierzy, mają takie widoki.

Tyko ci, którzy źle zabrali się do rzeczy, i wszystko mogło spełnić się tak szybko, jakby nie było ich wcale.

Wyraźnie teraz przypominam sobie,

jak ludzie, widząc mnie, milkli w pół słowa.

Rwał się śmiech.

Rozplatały się ręce.

Dzieci biegły do matki.

Nawet nie znałam ich nietrwałych imion.

A ta piosenka o zielonym listku – nikt jej nie kończył przy mnie.

Kochałam ich,

Ale kochałam z wysoka.

Sponad życia.

Z przyszłości. Gdzie zawsze jest pusto i skąd cóż łatwiejszego jak zobaczyć śmierć.

Żałuję, że mój głos był twardy.

Spójrzcie na siebie z gwiazd – wołałam – spójrzcie na siebie z gwiazd.

Słyszeli i spuszczali oczy.

Żyli w życiu.

Podszyci wielkim wiatrem.

Przesądzeni.

Od urodzenia w pożegnalnych ciałach.

Ale była w nich jakaś wilgotna nadzieja, własną migotliwością sycący się płaszczyk.

Oni wiedzieli, co to takiego jest chwila, och bodaj jedna jakakolwiek

zanim -

Wyszło na moje.

Tylko że z tego nie wynika nic.

A to jest moja szatka ogniem osmalona.

A to są moje prorockie rupiecie.

A to jest moja wykrzywiona twarz.

Twarz, która nie wiedziała, że mogła być piękna.

Następnie omawiamy wiersz. Pytam, jak została ukazana Kasandra, jak wygląda? Czy przypomina wieszczkę starożytną? Zadaję następujące pytania:

- W jakiej sytuacji znajduje się Kasandra?

- Jaka jest / była jej wróżba?

- Gdzie się znajduje?

(4)

- Jak reagują na nią ludzie?

- Dlaczego ich reakcja jest właśnie taka?

- Jak ludzie przeżywają tę chwilę?

- Jak swoją wróżbę przeżywa Kasandra?

Pytam uczniów, co symbolizuje imię Kasandra - złą wróżbę, nieszczęście.

Potem interpretujemy utwór „barda Solidarności” Jacka Kaczmarskiego – „Kasandra”.

Tekst utworu [na:]

http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/k/kasandra.p hp

„Kasandra”

Nic się nie kończy prostym tak lub nie I nie na darmo giną wojownicy Dlatego mówię To początek końca A lud pijany wspina się na mury Bo pustką zieją szańce barbarzyńców Strzeżcie się tryumfu jest pułapką losu I nic nie znaczą wrogów naszych hołdy Jeden jest ogień którym płoną stosy

Miecz o dwóch ostrzach trzyma tępy żołdak Ja wam nie bronię radości

Bo losu nie zmienią wam wróżby Ale pomyślcie o własnej słabości Zamiast o tryumfie nad ludźmi O straszne święto co poprzedza zgon Szczęśliwe miasto pod rządami Priama Rynki świątynie freski poematy

Zbezcześci zabłocony but Achaja Ślepota dzieci twych otwiera bramy Już mrówcza fala toczy się po polu Gdzie niewzruszenie tkwi Czerwony Koń Ach jakbym chciała być jak oni być jak oni Ach jak mi ciąży to co czuję to co wiem Bawcie się pijcie dzieci

Jak się bawić i pić potraficie Są ludy co dojrzały do śmierci Z rąk ludów niedojrzałych do życia...

1977 / 1978

Pytam, kto jest Kasandrą w utworze poety?

a) Kasandra starożytna - przepowiadająca upadek Troi;

(5)

b) Poeta - przepowiadający Polsce datę 13 grudnia 1981 roku (stan wojenny). Utwór powstał w 1978 roku. Proroctwo nieuchronne.

Zadaję kolejne pytania:

Jaki wydźwięk ma ten utwór? Dlaczego koń trojański jest czerwony? Do czego posłużył poecie ten mit? Czy dla poety jednostka ma znaczenie?

Jak zatem wygląda Kasandra; czy również dzisiaj utwory „prorocze” mogą znaleźć wydźwięk?

b. Faza realizacyjna c. Faza podsumowująca

1) Utrwalenie wiadomości - Pytam uczniów, czy wszystko zrozumieli.

2) Zadanie pracy domowej - Jako pracę domową zadaję przyswoić sobie informacje omawiane podczas lekcji.

5. Bibliografia

http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze_alfabetycznie/kaczmarskiego/k/kasandra.php Szymborska W., Poezje. Poems, wyd. Literackie, Kraków 1989

Cytaty

Powiązane dokumenty

własnych, zrozumiałam, czego wspinacz musi się nauczyć, jaki ro- dzaj doświadczenia cielesnego musi osiągnąć, by móc w ogóle za- cząć się wspinać i wykonywać zjazdy oraz

b) potrafi ocenić, czy terroryzm jest nieodłącznym elementem islamu oraz czy islam jako religia, stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie.. II.

• Zadanie 1 – wyznaczony zastęp otrzymuje jedną piłkę, zadaniem tej grupy jest tak podawać do siebie piłkę aby dotknąć nią jak największą liczbę uczniów. Pozostałe

Proszę uczniów, aby przypomnieli treść mitu, a następnie wypisuję na tablicy najważniejsze wydarzenia związane z jego podróżą (np.. Następnie zaczynamy omawiać tekst

Scenariusz lekcji: „Chwila w Troi” - jakie refleksje wywołuje wiersz Wisławy Szymborskiej?..

Kilku uczniów wybranych przez nauczyciela odgrywa treść wiersza w formie stop- klatki (nieruchoma scena z rozbrykanymi dziećmi i aniołkiem). Pozostali uczniowie mają za

Mówię, iż dzisiaj zajmiemy się porównywaniem władzy, jaką sprawowali w Rzymie: Gajusz Juliusz Cezar oraz Oktawian August.. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie zawarte w

Zapowiedziane kontrole ministra, marszałków i woje- wodów zapewne się odbyły, prokuratura przypuszczalnie też zebrała już stosowne materiały.. Pierwsze wnioski jak zawsze: