• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz lekcji – The Virgin and The Gipsy 1. Cele lekcji

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz lekcji – The Virgin and The Gipsy 1. Cele lekcji"

Copied!
1
0
0

Pełen tekst

(1)

Scenariusz lekcji – The Virgin and The Gipsy

1. Cele lekcji

a. Wiadomości

a. Wprowadzenie słownictwa związanego z określaniem wyglądu zewnętrznego oraz charakteru.

b. Powtórzenie czasu przeszłego – tworzenia pytań zaczynających się od słówek pytających, jak: why, what, where, when, who.

b. Umiejętności

a. Czytanie dla zrozumieniem ogólnych i szczegółowych informacji.

b. Odgadywanie znaczenia słów z kontekstu.

c. Określanie części mowy bez znajomości znaczenia wyrazu (przymiotniki).

d. Rozumienie znaczenia na podstawie definicji słownikowych.

e. Tworzenie pytań i odpowiedzi w czasie Past Simple.

2. Metoda i forma pracy

Zajęcia prowadzone metodą mieszaną. Nowy materiał leksykalny wprowadzony w czytance.

Uczniowie pracują głównie bazując na tekście, na podstawie którego wykonują szereg ćwiczeń leksykalnych. Uczniowie pracują indywidualnie oraz w kilkuosobowych grupach.

Zagadnienie gramatyczne powtarzane jest w formie zabawy w kółko i krzyżyk.

3. Środki dydaktyczne

a. Handout nr 1 (załącznik nr1).

b. Handout nr 2 (Karta pracy).

c. Handout nr 3 (załącznik nr 3).

d. Tablica, kreda (flamaster).

4. Przebieg lekcji

a. Zapytaj uczniów, jakie najchętniej czytają książki. Poproś o podanie tytułów lub autorów i określanie, jakie to są gatunki literackie. Wszystkie sugestie zapisz na tablicy i nie komentuj ich. (Ok. 2-3 min.)

b. Powiedz uczniom, że będą mieli za zadanie ułożyć w odpowiedniej kolejności akapity z noweli D.H. Lawrence’a „The Virgin And The Gipsy”. Autora i tytuł zapisz na tablicy.

Zapytaj, czy znają inne utwory tego pisarza i w którym wieku on tworzył. Jak sądzą na podstawie tytułu, o czym może opowiadać historia przedstawiona w nowelce? (Ok. 2-3 min.)

c. Rozdaj każdemu z uczniów handout nr 1 (załącznik nr 1). Po ok. 7 min. sprawdź odpowiedzi z całą klasą i zweryfikuj, czy sugestie uczniów w odniesieniu do rodzaju

(2)

opowieści, były trafne.

d. Rozdaj każdemu z uczniów handout nr 2 (karta pracy). Uczniowie pracują indywidualnie.

Po 4 min. wskaż dwóch uczniów, którzy na głos odczytają odpowiedzi. Jeśli uczniowie nie znają części słówek, poproś, aby starali się wykonać ćwiczenie bez zrozumienia znaczenia przymiotników podanych w ramce. To rozwija umiejętność rozumienia tekstu bez znajomości znaczenia każdego ze słówek. (Ok. 5 min.)

e. Poproś uczniów o przeczytanie pytań z ćw. 2. Tym razem uczniowie mogą pytać o nieznane słówka. Staraj się wyjaśniać znaczenia, podając synonimy lub używając słówek w przykładowych zdaniach. Sprawdź odpowiedzi, pytając pojedyncze osoby. (Ok. 6-8 min.)

f. Wyjaśnij uczniom, że w ćw. 3 ich zadaniem jest odnalezienie w tekście synonimów do słówek znajdujących się w ramce. Zanim uczniowie przystąpią do pracy indywidualnej, poproś o podanie pierwszego synonimu. Zapisz tę parę wyrazów na tablicy. Odpowiedzi podają ochotnicy. Jeśli nikt się nie zgłasza, uczniowie odpowiadają kolejno według rzędu.

(Ok. 4 min.)

g. Poproś uczniów, aby dobrali się w pary. Rozdaj handout nr 3 (załącznik nr 3) i wyjaśnij, że zadaniem uczestników zajęć jest dopasowanie części słówek z poprzednich ćwiczeń i tekstu do definicji. (Ok. 5 min.)

h. Powiedz uczniom, że klasa będzie grać w kółko i krzyżyk (noughts and crosses). Narysuj na tablicy tabelkę.

Why When Where

Where Who When

Who Why Who

Podziel klasę na dwie drużyny – A i B. Drużyna A wybiera pole. Jedna z osób należących do tej grupki układa pytanie w czasie past simple zaczynające się słówkiem z tego pola.

Jeśli zdanie jest poprawne, uczeń zaznacza na tablicy „O”. Następnie drużyna B robi to samo, co poprzednicy, tylko wybiera słówko pytające z innego pola, a jeśli ułoży poprawne zdanie, zaznacza „X”. Drużyna, która pierwsza zdobędzie ciąg tych samych znaków – kółek lub krzyżyków – wygrywa. (Ok. 7 min.)

(3)

5. Bibliografia

D.H. Lawrence, The Virgin and The Gipsy, Penguin Popular Classic 1997.

6. Załączniki

a. Karta pracy ucznia

Karta pracy pod tytułem „The Virgin and The Gipsy”

b. Zadanie domowe

Uczniowie mają za zadanie wypisać po jednym przykładzie książki do wymienionych podczas zajęć gatunków.

Cytaty

Powiązane dokumenty

 uczeń wyjaśnia terminy: usługi, transport, komunikacja, handel, łączność b. 128) Atlas geograficzny – Polska, kontynenty, świat lub Ilustrowany Atlas Świata dla gimnazjum,

- uczeń potrafi obliczyć przyrost rzeczywisty ludności i interpretuje go - uczeń potrafi opisać wpływ ruchów migracyjnych na liczbę ludności Polski - uczeń potrafi obliczyć

a) Wiadomości (cel dydaktyczny): *uczeń wie, jakie rzeczowniki należą do II deklinacji, wie jak należy je odmieniać; * wie, na czym polega zasada neutrum. b) Umiejętności

Ważnym jest, by po lekcji dzieci umiały rozpoznawac najważniejsze znaki drogowe i potrafiły się do nich stosować, a także, by znały wyposażenie motoroweru, jako jednego z

Wskazówka : wprowadzeniem do lekcji lub jej podsumowaniem mogą być fragmenty filmu edukacyjnego na kasecie VHS „Wyżyny Polskie” (środowisko przyrodnicze i gospodarka)

W ciągu 15 minut grupy opracowują, na podstawie otrzymanych definicji erotyku, sytuację liryczną podmiotu lirycznego utworów ze wskazaniem na konkretne rozwiązania

Muzyka filmowa – odmiana muzyki poważnej (klasycznej) oraz innych gatunków muzyki, komponowana specjalnie na potrzeby dzieła filmowego, dla jego ilustracji.. Muzyka

Kilku uczniów wybranych przez nauczyciela odgrywa treść wiersza w formie stop- klatki (nieruchoma scena z rozbrykanymi dziećmi i aniołkiem). Pozostali uczniowie mają za