• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Ziemia i inne planety Układu Słonecznego. Aplikacja Google Earth

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

6. Wykorzystywanie komputera oraz programów i gier edukacyjnych do poszerzania wiedzy z różnych dziedzin. Uczeń:

1) korzysta z komputera, jego oprogramowania i zasobów elektronicznych (lokalnych i w sieci) do wspomagania i wzbogacania realizacji zagadnień z wybranych przedmiotów.

Przyroda:

11. Ziemia we Wszechświecie. Uczeń:

2) wymienia nazwy planet Układu Słonecznego i porządkuje je według odległości od Słońca;

3) wyjaśnia założenia teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika;

12. Lądy i oceany. Uczeń:

1) wskazuje na globusie: bieguny, równik, południk zerowy i 180°, półkule, kierunki główne oraz lokalizuje kontynenty, oceany i określa ich położenie względem równika i południka zerowego;

2) wskazuje na mapie świata: kontynenty, oceany, równik, południk zerowy i 180°, bieguny.

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Potrafi wymienić nazwy planet Układu Słonecznego i uporządkować je według odległości od Słońca

● Potrafi wyjaśnić, na czym polega teoria heliocentryczna, przez kogo i kiedy została sformułowana

● Potrafi wskazać na mapie i kuli ziemskiej bieguny, równik, południk zerowy i 180°

● Potrafi zlokalizować i nazwać kontynenty i oceany

● Potrafi posługiwać się programem Google Earth

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Wymienia nazwy planet Układu Słonecznego według kolejności od Słońca

● Wyjaśnia, na czym polega teoria heliocentryczna oraz przez kogo i w którym wieku została sformułowana

● Wskazuje na mapie i na kuli ziemskiej w programie Google Earth bieguny, równik, południk zerowy i 180° oraz kontynenty i oceany

● Wyszukuje w programie Google Earth miasta i budowle za pomocą narzędzia Szukaj

● Mierzy odległość w linii prostej pomiędzy wyznaczonymi punktami Ziemi

● Nagrywa wycieczkę w programie Google Earth, zapisuje jako film i prezentuje go

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Porozumiewanie się w języku ojczystym

● Umiejętność uczenia się

Środki dydaktyczne:

● Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Google Earth

● Projektor

● Fizyczna mapa świata

● Film (samouczek): „Obsługa Google Earth”

● Film (samouczek): „Nagrywanie wycieczki w programie Google Earth”

Metody nauczania:

● Podające: pogadanka

● Eksponujące: film

● Programowane: z użyciem komputera

● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia

Formy pracy:

● Indywidualna jednolita

● Zbiorowa jednolita

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wyświetla portret Mikołaja Kopernika

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Nikolaus_Kopernikus.jpg) lub obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/Jan_Matejko-Astronomer_Copernicus- Conversation_with_God.jpg)

Pyta uczniów, czy wiedzą, kto to jest, jakiego odkrycia dokonał i w którym wieku? O czym mówi teoria heliocentryczna?

Nauczyciel wyświetla na ekranie schemat planet Układu Słonecznego ze strony internetowej NASA i prosi uczniów o zrobienie tego samego w swoich przeglądarkach internetowych:

http://photojournal.jpl.nasa.gov/.

Rozmawia z uczniami na temat liczby planet, ich kolejności od Słońca i wielkości.

Etap realizacji

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o wskazanie na fizycznej mapie świata kontynentów i oceanów i nazwanie ich oraz o wskazanie równika oraz południków zerowego i 180°.

Nauczyciel prezentuje uczniom film (samouczek) pt. „Obsługa programu Google Earth”.

Po obejrzeniu prosi o uruchomienie programu Google Earth i porównanie płaskiej mapy fizycznej z przedstawieniem Ziemi w zaprezentowanym programie.

(3)

3 Poleca uczniom wykonanie kilku zadań:

Zadanie nr 1

Odnalezienie w Google Earth biegunów, kontynentów i oceanów oraz, po włączeniu siatki, równika oraz południków zerowego i 180°, a także Zwrotnika Raka i Koziorożca.

Jeden z uczniów prezentuje wszystkim na dużym ekranie poprawne wyniki poszukiwań.

Zadanie nr 2

Odnalezienie na kuli ziemskiej kilku miast oraz charakterystycznych budowli, np. Wieży Eiffla, Bazyliki św. Piotra, Pałacu Kultury i Nauki, Hali Stulecia, za pomocą narzędzia do szukania.

Można też odnaleźć miejscowość, w której mieszkamy i naszą szkołę lub inne ciekawe miejsce w okolicy.

Zadanie nr 3

Zmierzenie odległości w linii prostej pomiędzy kilkoma przykładowymi miastami.

Nauczyciel prezentuje film (samouczek), pt. „Nagrywanie wycieczki w programie Google Earth”.

Nauczyciel rozdaje uczniom nazwy miast (lub uczniowie proponują je sami) i prosi o odnalezienie ich na kuli ziemskiej oraz sporządzenie filmu kończącego się wyświetleniem informacji o mieście.

Etap końcowy

Uczniowie prezentują swoje filmy – wycieczki wraz z własnym komentarzem (na jakim kontynencie i w jakim kraju leży miasto, najciekawsze, najbardziej popularne miejsca warte odwiedzenia w tym mieście).

Dodatkowo:

Uczeń zdolny może może wskazywać gwiazdozbiory zodiakalne.

Słowa kluczowe:

Układ Słoneczny, planety, Google Earth, teoria heliocentryczna, mapa, biegun, równik, południk

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba