• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe"

Copied!
3
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe

Temat: Edycja plików wideo: efekty filmowe

Treści kształcenia:

Zajęcia komputerowe:

3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:

4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej, multimedialnej.

Język polski:

III. Tworzenie wypowiedzi.

2. Świadomość językowa. Uczeń:

7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze i społeczne).

Plastyka:

2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:

1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu plastycznego i z innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin sztuki).

Cele zoperacjonalizowane:

Uczeń:

● Dostrzega potrzebę dodawania przemyślanych efektów do klipu

● Zna narzędzia i opcje programu Windows Live Movie Maker

● Dodaje z rozmysłem efekty wideo

● Pobiera muzykę z Internetu

● Dodaje muzykę do klipu/zdjęć

● Zapisuje projekt w postaci filmu w formie dostosowanej do odtwarzania na danym sprzęcie

● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów

● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanej na zajęciach

● Właściwie wnioskuje

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Różnorodnie postrzega i opisuje rzeczywistość

● Docenia wartość efektów specjalnych

● Dokonuje obróbki klipu/zdjęć na własny użytek z wykorzystaniem narzędzi wideo

● Docenia wartość muzyki dodanej do klipu

(2)

2

● Poszukuje w Internecie darmowych baz muzyki

● Korzysta z różnych źródeł informacji (samokształcenie)

● Wykorzystuje wiedzę w praktyce

● Sprawnie posługuje się komputerem i oprogramowaniem

Kompetencje kluczowe:

● Kompetencje informatyczne

● Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne

● Umiejętność uczenia się

● Świadomość i ekspresja kulturalna

● Inicjatywność i przedsiębiorczość

Środki dydaktyczne:

● Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Windows Live Movie Maker

● Rzutnik

● Klip nakręcony przez nauczyciela, np. na przerwie, i drugi, np. z zajęć WF-u

● Plik dźwiękowy pobrany z portalu Wikimedia

● Film (samouczek): „Korzystamy z efektów filmowych w programie Windows Live Movie Maker”

● Ćwiczenie interaktywne: „Nadawanie efektów filmowych”

Metody nauczania:

● Podające: rozmowa kierowana

● Eksponujące: program

● Programowane: z pomocą komputera

● Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie

Formy pracy:

● Zespołowa jednolita

● Indywidualna jednolita

Przebieg zajęć:

Założenie: nakręcone wcześniej klipy nauczyciel zapisuje na Pulpicie komputerów w utworzonym folderze „Filmy na dziś”.

Etap wstępny

Nauczyciel pyta uczniów, czy oglądali takie filmy jak „Władca pierścieni” czy „Awatar”? Co według nich spowodowało, że tak wielu widzów zachwyciły? Do stworzenia takich efektów filmowych, jakie zostały zastosowane w powyższych filmach, potrzeba profesjonalnego studia filmowego. Nauczyciel, aby zobrazować postęp technologiczny w dziedzinie animacji w ciągu ostatnich lat, wyświetla zapomnianą już dobranockę, np. „Przygody kota Filemona” (fragmenty różnych animacji są dostępne w muzeum studia Se-ma-for: http://www.muzeum.se-ma- for.com/samouczek/rysunkowa-pl). Mówi, że z pewnością warto dodać do klipów i zdjęć takie efekty, by powstała „produkcja w iście hollywoodzkim stylu”. Chociaż trudno będzie to

(3)

3

osiągnąć, to warto jednak poświęcić uwagę klipom i zdjęciom, by film wyglądał efektownie i by po trosze osiągnąć „efekt kinowy”. Korzystając z komputera i oprogramowania, np. Windows Live Movie Maker, można sprawić, aby nasze dzieło wyglądało po prostu dobrze.

Etap realizacji

Nauczyciel, korzystając rzutnika, pokazuje program Windows Live Movie Maker. Na zakładce Strona główna dodaje nakręcony wcześniej, np. podczas przerwy na boisku szkolnym, klip i odtwarza go. Pyta uczniów, czego brakuje, aby podnieść walory estetyczne filmu? Nauczyciel korzysta z zakładki Edycja i w pierwszej kolejności przycina plik, ustalając punkt początkowy i końcowy. Zmienia szybkość odtwarzania na „0,5x”, aby przerwa wydała się dłuższa, niż była w rzeczywistości (mimo że plik został przycięty). Następnie w zakładce Efekty wizualne dodaje efekt o nazwie Filmowy, a z zakładki Animacja wybiera efekt Rozmazanie przez czerń. Dodaje też napisy początkowe, np.: Przerwa szkolna, i końcowe: reżyser, obsada i plenery. W końcowej fazie dołącza muzykę. Zapisuje plik jako film, zwracając uwagę na rozdzielczość, po czym odtwarza.

Prosi uczniów o porównanie obu filmów: tego bez efektów, muzyki i napisów, i drugiego – z dodatkami.

Etap końcowy

Nauczyciel proponuje wykonanie ćwiczenia. Prosi o uruchomienie programu Windows Live Movie Maker, odszukanie na Pulpicie folderu „Filmy na dziś” z klipem i zastosowanie przemyślanych efektów z menu „Narzędzia wideo”. Następnie prosi o dodanie adekwatnej muzyki, np. ze strony: www.jemendo.com/pl, i napisów. Wszystkie efekty powinny się komponować w całość.

Uczniowie prezentują swoje filmy.

Dodatkowo:

Uczniowie zdolni mogą wyszukać w Internecie inne darmowe programy do obróbki filmów i zaprezentować ich obsługę na forum klasy.

Słowa kluczowe:

montaż, kamera, wideo, film, Windows Live Movie Maker

Cytaty

Powiązane dokumenty

Nauczyciel przygotowuje kurs „Matematyka w praktyce”, w którym znajduje się quiz „Liczby naturalne i ułamki dziesiętne”.. Udostępnia kurs uczniom, określa warunki

Pojawi się okno z poleceniem, co należy zrobić, pod którym znajduje się ikona Prześlij plik, kliknij ją.. Dodaj plik, używając ikony Wybierz plik, lub przeciągnij

Po zapoznaniu się z platformą Khan Academy oraz funkcją tłumacza uczniowie logują się na platformie Moodle, gdzie nauczyciel udostępnił listę zadań z matematyki.. Są to

Skopiuj obręcz 5 razy i ułóż (wskazówka dla nauczyciela: powinien powstać obraz zbliżony do przykładu D).. Teraz pokoloruj obręcze (według własnego

Każda z grup odszukuje w słowniku języka polskiego definicję słowa komunikat i zastanawia się, jaką rolę pełnią komunikaty oraz z jakimi rodzajami komunikatów

Nauczyciel prosi uczniów, żeby w parach zamienili się rolami, uruchomili aplikację Kalkulator i sprawdzili z jej pomocą poprzednie obliczenia. Zapisuje wyniki i czas

Nauczyciel pyta uczniów, jaki rodzaj informacji kojarzy im się z radiem, a następnie proponuje zorganizowanie radiowego studia nagrań i nagranie minisłuchowiska dla

Następnie nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą, jak należy przygotować się do dalekich egzotycznych podróży (np. Ameryka Południowa, Afryka, Azja), na co trzeba