1
Scenariusz zajęć
I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza
Temat: Jaka pogoda jest w Warszawie?
Treści kształcenia:
2) w zakresie rozumienia warunków atmosferycznych:
a) obserwuje pogodę i prowadzi obrazkowy kalendarz pogody.
Dodatkowe:
Edukacja polonistyczna
1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:
b) w kulturalny sposób zwraca się do rozmówcy, mówi na temat, zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób, dostosowuje ton głosu do sytuacji, np. nie mówi zbyt głośno.
2) w zakresie umiejętności czytania i pisania:
a) rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji; odczytuje uproszczone rysunki, piktogramy, znaki informacyjne i napisy.
Zajęcia komputerowe
1) posługuje się komputerem w podstawowym zakresie: uruchamia program, korzystając z myszy i klawiatury.
Cele operacyjne:
Uczeń:
● Wypowiada się na temat własnych obserwacji przyrodniczych dotyczących pogody,
● Określa, jakie elementy składają się na pogodę,
● Rozpoznaje symbole pogody,
● Odczytuje prognozę pogody zapisaną przy użyciu piktogramów,
● Zaznacza prognozę pogody za pomocą symboli,
● Potrafi dobrać strój odpowiedni do pogody.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Swobodnie wypowiada się na temat pogody,
● Słucha ze zrozumieniem,
● Rozumie polecenia,
● Korzysta z wiadomości prezentowanych w formie diagramu,
● Korzysta z przeglądarek internetowych,
● Starannie wykonuje prace.
Kompetencje kluczowe:
● Porozumiewanie się w języku ojczystym,
● Kompetencje informatyczne,
● Umiejętność uczenia się.
2
Środki dydaktyczne:
● Tablica,
● Symbole pogodowe na ilustracjach lub rysowane na tablicy przez nauczyciela,
● Paski papieru do utworzenia promyczkowego uszeregowania,
● Tabela do sporządzenia kalendarza pogody dla każdego ucznia,
● Przykładowy kalendarz pogody,
● Komputery, sprzęt do odtwarzania plików audio i wideo,
● Zasoby multimedialne: karta pracy („Kalendarz pogody”), interaktywna pomoc dla nauczyciela („Klasowy kalendarz pogody”),
● Różnorodne formy prognozy pogody (wycięta z gazety, nagranie TV, nagranie radiowe – np. ze strony internetowej, prognoza z serwisów internetowych itp.).
Metody nauczania:
● Podające: pogadanka, objaśnienia,
● Problemowe: rozmowa ukierunkowana, dyskusja,
● Programowana: z użyciem komputera,
● Praktyczna: ćwiczenia przedmiotowe.
Formy pracy:
● Zbiorowa jednolita,
● Indywidualna jednolita.
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel wita uczniów i zapisuje na tablicy hasło POGODA. Każdy uczeń otrzymuje pasek papieru, na którym umieszcza wyraz kojarzący mu się z podanym hasłem. Następnie dzieci przypinają do tablicy jeden pod drugim wyrazy takie same lub o bardzo zbliżonym znaczeniu (np. deszcz, opady, mżawka, ulewa). W ten sposób powstanie diagram (uszeregowanie promyczkowe) pomocny w określeniu:
● Z jakimi zjawiskami najczęściej kojarzy się pogoda?
● Jakich określeń pojawiło się najmniej?
● Czy można dodać jeszcze inne wyrazy, których nikt nie podał?
Nauczyciel prowadzi z uczniami swobodną rozmowę na temat pogody (ulubiony jej typ z uzasadnieniem, kiedy i dla kogo pogoda ma znaczenie, np. dla pilotów, kierowców, rolników, budowlańców, ale też dla ludzi, którzy wyjeżdżają na wakacje, czy należy dobierać ubiór do pogody).
Etap realizacji
Dzieci wymieniają, jakie elementy składają się na pogodę (temperatura, opady, wiatr, zachmurzenie), podają kilka przykładów zjawisk związanych z danym elementem pogody.
Zastanawiają się, czy pogodę można przewidzieć, skąd wiadomo, jaka będzie pogoda w ciągu następnych dni. Uczniowie wspólnie z nauczycielem podają źródła prognozy pogody: telewizja, prasa, prasa lokalna, radio, internet, oznaki naturalne, np. gwiaździste niebo.
3
Oglądają następnie różne rodzaje prognoz zgromadzone przez nauczyciela, wyszukują ich wspólne cechy. Warto byłoby porównać szczególnie serwisy internetowe (np.
http://www.meteo.pl/, http://www.pogodynka.pl/, http://www.twojapogoda.pl/, http://www.weatheronline.pl/ i inne), opisać je i przedstawić sposoby użytkowania (wyszukiwanie pogody dla miejsca zamieszkania itp.).
Dzieci wraz z nauczycielem ustalają, co sprawia, że prognoza jest zrozumiała dla każdego, oraz co oznaczają użyte symbole. Omawiają prezentowane kolejno na tablicy symbole pogodowe.
Prowadzący zajęcia rozdaje karty pracy z zasobu multimedialnego z tygodniowym kalendarzem pogody i dokonuje wspólnie z uczniami analizy zawartych w nim informacji.
Następnie dzieci opisują zależność ubioru od warunków pogodowych, np. jak ubrać się, kiedy panuje mróz, a jak przy upale itp.
W kolejnym etapie zajęć uczniowie zastanawiają się, czy w każdym mieście pogoda jest taka sama. Następnie, korzystając z wyszukiwarki internetowej i ze wskazanych przez nauczyciela wcześniej stron, samodzielnie odczytują prognozę pogody dla wskazanego miasta.
Nauczyciel wręcza kartki z narysowaną tabelką i informuje dzieci, że każde z nich będzie prowadziło własny kalendarz pogody (UWAGA! Tabelka powinna składać się z ośmiu kolumn oraz pięciu wierszy z wpisanymi tytułami w pierwszej kolumnie: data obserwacji, zachmurzenie, opady, temperatura, wiatr). Uczniowie ustalają, w jakim terminie będzie prowadzona obserwacja (od dnia… do dnia…), zapisują kolejne daty w odpowiedniej rubryce. Wspólnie uzupełniają zapis dotyczący dnia, w którym odbywają się zajęcia.
Zastanawiają się, w jaki sposób można gromadzić informacje konieczne do uzupełnienia kalendarza (sprawdzanie wskazań termometru, informacje w prasie, TV itp.). W domu uczniowie będą kontynuowali zapis i przyniosą gotowe kalendarze w ustalonym terminie, dokonają ich porównania i analizy.
Etap końcowy
Na zakończenie zajęć nauczyciel zaprasza dzieci do „prognozowania pogody” za pomocą ćwiczenia interaktywnego z zasobów multimedialnych, dzięki któremu przygotował zadania z treścią dotyczące m.in. tworzenia kalendarza pogody zgodnie z panującą aurą i porą roku, dostosowywania ubioru do warunków pogodowych itp.
Dodatkowo:
Realizacja tematu powinna odbyć się w miesiącu, w którym łatwo można zaobserwować różnorodność i zmienność pogody, np. w marcu, kwietniu. Zajęcia można wzbogacić ćwiczeniami w odczytywaniu wskazań termometru (edukacja matematyczna) oraz elementami zajęć plastycznych, np. zilustrowanie przysłowia: „W marcu jak w garncu”.
Słowa kluczowe:
prognoza pogody, elementy pogody, kalendarz pogody, ubiór, obserwacja pogody, symbole pogodowe