• Nie Znaleziono Wyników

Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Scenariusz zajęć I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza"

Copied!
4
0
0

Pełen tekst

(1)

1

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę I, edukacja przyrodnicza

Temat: Czy śnieg pada latem?

Treści kształcenia:

2) w zakresie rozumienia warunków atmosferycznych:

c

)

nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody.

Dodatkowe:

Edukacja przyrodnicza

2) w zakresie rozumienia warunków atmosferycznych:

d) zna zagrożenia ze strony zjawisk przyrodniczych, takich jak: burza, huragan, powódź, pożar, i wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Edukacja polonistyczna

1) w zakresie umiejętności społecznych warunkujących porozumiewanie się i kulturę języka:

a) obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują;

komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia.

Edukacja plastyczna

2) wypowiada się w wybranych technikach plastycznych na płaszczyźnie i w przestrzeni;

posługuje się takimi środkami wyrazu plastycznego, jak: kształt, barwa, faktura.

Cele operacyjne:

Uczeń:

● Potrafi wymienić cztery pory roku i krótko je scharakteryzować,

● Nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku,

● Potrafi zilustrować pory roku, uwzględniając ich cechy,

● Dostrzega zagrożenia dla człowieka wynikające ze zjawisk atmosferycznych i wie, jak ich unikać,

● Radzi sobie w sytuacjach trudnych, zadaniowych,

● Wykonuje starannie pracę plastyczną, wykorzystując poznane techniki plastyczne,

● Zgodnie współpracuje w grupie.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

● Rozróżnia zjawiska atmosferyczne, potrafi je nazwać,

● Rozwija umiejętność wypowiadania się na podany temat,

● Rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem,

● Uczy się poprawnego wnioskowania,

● Współpracuje w grupie.

(2)

2

Kompetencje kluczowe:

● Porozumiewanie się w języku ojczystym,

● Kompetencje informatyczne,

● Umiejętność uczenia się.

Środki dydaktyczne:

● Cztery ilustracje-symbole pór roku, np. nadrukowane lub narysowane na kartonikach (np. kwiatek dla wiosny, słońce dla lata, liść dla jesieni i płatek śniegu dla zimy),

● Cztery arkusze szarego papieru z nazwami pór roku, pisaki, flamastry,

● Przygotowana przez nauczyciela plansza z „Kodeksem postępowania w czasie burzy”,

● Tablica,

● Zasoby multimedialne: ilustracja1 („Jak to Rok ze swymi Porami naradę prowadził”), prezentacja multimedialna („Co pada zimą, co wieje latem?”),

● Sprzęt multimedialny: rzutnik/projektor multimedialny, komputer.

Metody nauczania:

● Podające: opowiadanie (bajka), pogadanka,

● Problemowe: rozmowa kierowana, metoda sytuacyjna,

● Programowana: z użyciem komputera.

Formy pracy:

● Zbiorowa jednolita,

● Grupowa jednolita,

● Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

Etap wstępny

Nauczyciel wita uczniów i prosi, aby wszyscy usiedli razem w kole. Rozdaje im ilustracje z zasobów multimedialnych i odczytuje (lub robi to dobrze czytający uczeń) tekst o czterech porach roku. Po przeczytaniu bajki inicjuje rozmowę na temat treści utworu. Pytania i polecenia pomocnicze, które mogą zostać zadane:

● Kto zwołał naradę?

● O czym chciał przypomnieć Roczek swoim dzieciom?

● Jakie mamy pory roku?

● Jaką pracę miała wykonać każda z Pór Roku?

● Kto pomylił ich prace?

● Kto może pomóc wszystko uporządkować?

● Jak myślicie, czy śnieg może padać latem (nauczyciel naprowadza, wyjaśnia dzieciom, jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione, aby mógł spaść śnieg – może w tym momencie rozmowę sprowadzić do krótkiej dyskusji na ten temat)?

1 Tekst własny autora scenariusza zajęć.

(3)

3

Uwaga: nauczyciel może odczytywać fragmenty wiersza, aby pomóc dzieciom w udzieleniu prawidłowych odpowiedzi i wyszukaniu cech charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.

Etap realizacji

Nauczyciel proponuje dzieciom „uporządkowanie” pór roku z bajki. Dzieli klasę na cztery grupy (uczniowie losują kartoniki z symbolami każdej z pór roku, przygotowane przez nauczyciela). Każda otrzymuje duży arkusz papieru, pisaki, flamastry. Dzieci mają trzy minuty na to, aby narysować, co kojarzy im się z daną porą roku (nauczyciel może wspomnieć o pewnych zjawiskach atmosferycznych, które są charakterystyczne np. dla jesieni).

Po trzech minutach (nauczyciel odmierza czas) grupy kolejno zamieniają się miejscami, przechodzą do następnego arkusza papieru i dorysowują to, czego jeszcze, ich zdaniem, brakuje, a czego nie zdążyła narysować poprzednia drużyna.

Kiedy każda grupa przejdzie wszystkie stanowiska, następuje prezentacja i omówienie powstałych plakatów.

Nauczyciel, dokonując ekspozycji prac, stara się tak kierować rozmową, aby dzieci nazywały zjawiska atmosferyczne, które zostały przedstawione na plakatach.

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel zaprasza dzieci do obejrzenia prezentacji z zasobu multimedialnego, przedstawiającej fotografie pór roku i zjawisk atmosferycznych (może wyświetlać zdjęcia lub polecić uczniom przeglądanie ich na komputerach). Powinien omawiać charakterystyczne dla wszystkich okresów w roku zjawiska pogodowe, poszerzając zawarte w prezentacji informacje (wskazać, że wiosną potrzebne są opady dla wzrostu roślin, największe opady i burze występują latem, najsilniejsze wiatry jesienią itp.).

Kolejnym punktem zajęć jest porównanie fotografii z prezentacji z zasobu multimedialnego z plakatami narysowanymi przez dzieci. Następnie nauczyciel przechodzi do rozmowy ukierunkowanej na uzyskanie od uczniów informacji na temat zjawisk przyrodniczych panujących w określonych porach roku.

Pytania pomocnicze podczas prowadzenia rozmowy:

● Jakiej pogody oczekujemy latem?

● Po czym rozpoznamy, że jest już wiosna?

● Kiedy najczęściej pada deszcz? Podczas których pór roku?

● Kiedy najczęściej wieją silne wichury?

● Jaka pora roku jest najbardziej słoneczna?

● O jakiej porze roku pojawiają się śnieżyce?

● Kiedy najczęściej możemy obserwować burze?

● Których warunków atmosferycznych nie lubicie najbardziej?

● Które z nich są niebezpieczne?

Nauczyciel, kierując rozmowę na temat niebezpiecznych dla człowieka warunków atmosferycznych, przechodzi do omówienia zagadnień związanych z burzą. Następnie wspólnie z uczniami dyskutuje na temat bezpiecznego zachowania się podczas burzy.

Na zakończenie dyskusji uczniowie pod kierunkiem nauczyciela układają wspólnie „Kodeks postępowania w czasie burzy”. Prowadzący zajęcia wywiesza na tablicy przygotowaną przez

(4)

4

siebie planszę z „Kodeksem”. Następnie uczniowie przepisują go do zeszytów przedmiotowych.

Przykładowe zapisy:

● Jeśli to możliwe, pozostań w domu.

● Nie używaj telefonu komórkowego.

● Nie zbliżaj się do wody (rzeki, stawu, jeziora).

● Nie chowaj się pod drzewem.

● Nie kładź się na ziemi na otwartym terenie.

Etap końcowy

Na zakończenie nauczyciel powraca do prezentacji z zasobu multimedialnego, wyświetla slajd przedstawiający fotografię burzy i utrwala zasady „Kodeksu”, zadając pytanie podsumowujące: „Czego nie wolno robić podczas burzy?”. Dzieci, spoglądając na zapisy w „Kodeksie” wyeksponowanym na tablicy, jeszcze raz powtarzają, jakich zachowań należy się wystrzegać, aby uniknąć zagrożenia.

Dodatkowo:

Jeżeli nauczycielowi nie wystarczy czasu na to, by uczniowie zapisali „Kodeks postępowania w czasie burzy” w zeszytach, może go przygotować wcześniej i rozdać dzieciom już wydrukowany tekst. Wówczas uczniowie wklejają go do zeszytu.

Słowa kluczowe:

pory roku, zjawiska atmosferyczne, burza, zjawiska pogodowe

Cytaty

Powiązane dokumenty

Dzieci określają kolory łąki w zależności od barwy kwiatów lub nauczyciel podaje nazwy kwiatów i pyta, jakie kolory będzie miała łąka, kiedy przeważa jeden gatunek

W kolejnym etapie zajęć nauczyciel zaprasza dzieci do zapoznania się z filmem samouczkiem dotyczącym montowania filmów poklatkowych (zasób multimedialny): materiał..

Następnie nauczyciel wyszukuje i odtwarza film z aktualną prognozą pogody w internecie, inicjując rozmowę na temat sposobu zachowania się prezentera, przyjmowaną

Na wcześniejszych zajęciach nauczyciel prosi dzieci o przyniesienie termometrów elektronicznych, tłumaczy, dlaczego raczej nie używa się już powszechnie termometrów

4) wymienia zwierzęta i rośliny typowe dla wybranych regionów Polski; rozpoznaje i nazywa niektóre zwierzęta egzotyczne. 3) nazywa charakterystyczne elementy typowych krajobrazów

Nauczyciel wita dzieci, a następnie pyta, czy wiedzą, co się dzieje z pokarmem, który zjadają?. Jakie pożywienie jest potrzebne młodemu organizmowi, żeby zdrowo

Następnie prowadzący może na moment powrócić do zasobu multimedialnego i poprosić o wskazanie, które z przedstawionych zwierząt mają racice, a które

Uczniowie w grupach (jak poprzednio) otrzymują wcześniej przygotowane, obrane już marchewki i jabłka, które następnie – pod nadzorem nauczyciela – ścierają na